EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

07. 03. 2016

0 komentářů

A je to tu zase. Hypotéky dál zlevňují

 


 

V důsledku expanzivní měnové politiky Evropské centrální banky dosáhly sazby na mezibankovním trhu během února dalších historických minim. Pětiletý úrokový swap na chvíli propadl až pod psychologickou hranici 0,25 %. Proč toto zmiňujeme? Protože úrokové sazby na mezibankovním trhu jsou jakýmsi benchmarkem ceny, za jakou si banky mohou opatřit peníze pro financování hypotečních úvěrů. A pokud tyto zdroje zlevňují, otvírá se prostor i pro zlevňování hypoték. A to co jsme předpovídali na přelomu roku, se v únoru vrchovatě naplnilo.
golem3-1

Po únorové smršti nezůstal téměř kámen na kameni. V průběhu 29 únorových dní došlo k přenastavení cen hypoték v 10 z 15 bank. Ve většině případů zamířily úrokové sazby směrem dolů a k největšímu poklesu došlo u hypoték s 5letou fixací a úvěrů do 70 % hodnoty nemovitosti (LTV). V této nejfrekventovanější kategorii hypoték spadla průměrná nabídková sazba o 4 setiny procentního bodu na nové historické minimum. Hodnota indexu GOFI 70 aktuálně činí 2,10 %. Dosavadní minimum z prosince 2015 nyní banky posunuly o 3 setiny níž, jak je patrné z následujících grafů.

100% hypotéky si sáhly na dno.

Opačným směrem se v únoru vydal index GOFI 100 mapující úrokové sazby v nejvyšším pásmu LTV (90 – 100 % hodnoty nemovitosti). V případě 100% hypoték došlo k v uplynulém měsíci k obratu a po několika měsících poklesu index vystoupal o 4 setiny procentního bodu na 3,19 %. Banky začínají brzdit s poskytováním hypoték v nejvyšším pásmu LTV a podle našeho názoru úrokové sazby u tohoto typu hypoték již moc zlevňovat nebudou, takže lednová hodnota 3,14 % tak s největší pravděpodobností symbolizuje dosažení úrokového dna.
golem3-2

 Extrémně nízká úroková sazba 100% hypoték je jednou z příčin neustálého růstu průměrné půjčené částky, která v lednu vystoupala na více než 2,1 milionu korun. Pokud by se tento trend potvrdil i v únoru, hrozí, že by proti hypotékám s vysokým LTV znovu vystoupila ČNB, která loni v červnu doporučila bankám regulovat příliv hypoték s LTV nad 90 %, jejichž podíl by neměl být větší než 10 procent nově sjednávaných úvěrů.

REKLAMA

9 z 15 bank nabízí hypotéky za méně než 2 procenta

Indexy GOFI jsou však průměrem za celý trh. V praxi více než polovina bank již stlačila své minimální nabídkové sazby pod 2 procenta a nejnižší dosažitelná sazba u hypoték s fixní úrokovou sazbou činí po splnění všech podmínek (kreditní karta, účet atp.) 1,59 % a u variabilních hypoték dokonce 1,49 %. Žadatelé s čistými úvěrovými registry a stabilním příjmem mají nyní skutečně unikátní příležitost dosáhnout na sazbu pod 2 procenty a navíc si mohou vybírat z nabídek až 9ti bank.

  golem3-3

V souladu s vývojem nabídkových indexů GOFI se vyvíjela také úroková sazba reálně sjednaných hypoték reprezentovaná ukazatelem FINCENTRUM HYPOINDEX. Průměr v lednu sjednaných hypoték činil 2,06 %. Únorový výsledek se tentokrát dozvíme 16. března, nicméně vzhledem k určitému skluzu realizačních cen oproti nabídkovým očekáváme v únoru spíše ještě stagnaci FINCENTRUM HYPOINDEXu. A následně v březnu, kdy do statistik vstoupí v únoru rozjednané úvěry, předpokládáme prolomení dosavadního minima (5/2015: 2,05 %).  

REKLAMA

Index GOFI 70 na novém minimu. A co dál?

První kolo jarního ladění cen tedy máme za sebou. Co se bude dít v nadcházejících měsících? Na mezibankovním trhu vidíme korekci ceny u 10letých swapů, jejíž potenciál banky zatím úplně nevyužily. Přitom dlouhé fixace jsou zajímavé jak z pohledu banky (efektivní magnet pro udržení klienta), tak z pohledu samotných klientů, kteří by si rádi zafixovaly stávající rekordně nízké sazby na co nejdelší dobu. Blokem pro větší rozšíření dlouhých fixací jsou omezené možnosti mimořádných splátek v období trvání fixace, což řadu klientů odrazuje a ani my extrémně dlouhé fixace z důvodu omezeného manévrovacího prostoru příliš nedoporučujeme.

Tato bariéra však může padnout s příchodem nového zákona o úvěru pro spotřebitele, jehož návrh počítá s přehodnocením principů účtování sankčního poplatku za předčasné splacení a nejspíše umožní jednorázové splacení úvěru v některých závažných životních situacích. Banky se podle našeho názoru budou na tuto změnu aktivně připravovat a výsledkem bude ještě výraznější cenové, ale možná i produktové (možnost předčasných splátek) zatraktivnění úvěrů s fixací na 5 a více let. I bez ohledu na novou regulaci očekáváme, že podíl dlouhých fixací (nad 5 let) bude mít letos mírně rostoucí trend a dosáhne zhruba 12 procent.

Cena bytů vzrostla meziročně o 8 %

Zlevňující hypotéky již nedokážou přetlačit růst cen nemovitostí, takže v únoru došlo k dalšímu zhoršení průměrné dosažitelnosti vlastnického bydlení. Index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část svého měsíčního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na splátku hypotéky, vzrostl meziročně o 1,3 p.b. na 33,9 %. Průměrná cena bytů totiž během posledních 12 měsíců vystoupala z 1,97 na 2,13 milionu Kč (y/y +8 %).

Nebýt rekordně levných hypoték, dosažitelnost vlastnického bydlení by byla zhruba na úrovni roku 2009. Index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolik průměrných čistých příjmů potřebuje česká domácnost vynaložit na pořízení bytu o průměrné ceně vzrostl meziročně z 5,22 na více než 5 a půl roku. Přitom před necelými šesti lety, kdy ceny nemovitostí dosedly na své dno, to bylo o téměř o celý 1 roční příjem méně.  
golem3-4

Při pohledu na data indexů dostupnosti a návratnosti bydlení je zřejmé, že jsme již jednoznačně za optimálním obdobím. Růst cen nemovitostí nabírá na dynamice a táhne nahoru i indexy dostupnosti bydlení. Podrobnější komentář k vývoji dostupnosti bydlení v jednotlivých regionech ČR budeme publikovat v příštím týdnu. Aktuální hodnoty hlavních indexů naleznete již nyní na stránkách www.golemfinance.cz.
Zdroj : GOLEM FINANCE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Hypoteční trh se postupně zotavuje

Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v únoru hypotéky v objemu téměř 16 miliard Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 21 %. Potvrzuje se pokračující zotavování hypotečního trhu po jeho zamrznutí v druhé polovině roku 2022. Vyplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 03. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *