Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Analýza CENTRAL GROUP: Hlavní trendy v oblasti levného bydlení

22.10.2013 03:10 Tisková zpráva: CENTRAL GROUP

V současné době je nejpočetněji v rámci všech prodejů zastoupena dispozice 1+kk. Garsonky činí 44 % z celkového počtu prodaných bytů a ateliérů. Důvodem však není nezájem o jiné dispozice, ale především fakt, že u menších a tedy i levnějších bytů se klienti nepotřebují tak dlouho rozhodovat. Prodejci společnosti CENTRAL GROUP se setkali i s tím, že zájemce si malý byt koupil i bez toho, aniž by předtím o koupi bytu jakkoliv uvažoval. Mnozí klienti si velice rychle spočítali, že koupě malého bytu je velmi vhodná investice do budoucna a své rozhodnutí realizovali prakticky přes noc.

„U větších bytů, které si většinou klienti pořizují pro vlastní, rodinné bydlení, je rozhodování ohledně koupě složitější. Zájemci nejprve pečlivě vyhodnocují všechna kritéria, zvažují svoji finanční situaci a teprve poté případně projeví svůj zájem. Proto se v první řadě prodávají vždy menší byty a teprve později se zájem přesouvá na ty větší,“ vysvětluje Jiří Vajner, obchodní ředitel CENTRAL GROUP.

Specifické je pro superlevnou lokalitu také to, že nejlevnější byty se ve značné části případů neprodají prvnímu zájemci v pořadí, ale často druhému, třetímu, či dokonce čtvrtému. Rezervace levného bytu za výhodnou cenu je častokrát impulzivní záležitostí. „Klienti si nejprve byt rychle zarezervují a teprve následně řeší, zda na to mají finanční prostředky, zda jim kompletní nabídka vyhovuje a podobně“, dodává Vajner. U velkých bytů tato situace obvykle nenastává, lidé již přicházejí řádně rozmyšlení.

Typický je také tlak klienta na co nejdřívější podpis smlouvy. V rámci běžné lokality je proces podpisu smlouvy většinou v režimu nezávazné ústní rezervace, která trvá tři dny, a závazné ústní rezervace, která trvá 7 dnů. Teprve na konci této lhůty většinou dochází k definitivnímu uzavření smlouvy. V případě bytů v Horních Měcholupech je situace jiná. Zde klienti v naprosté většině případů nepožadují tak dlouhou dobu na rozmyšlení, ale spíše oceňují co možná nejkratší termín vedoucí k podpisu smlouvy.

Zajímavý pohled na superlevnou lokalitu poskytuje srovnání z hlediska financování. Z dosud 105 prodaných jednotek jich klienti celkem 40 % budou financovat prostřednictvím úvěru. Úvěrová sazba je v současnosti na velmi nízké úrovni, hypotéka se proto v tuto chvíli opravdu vyplatí. Ve 2. etapě projektu Javorová čtvrť si klienti berou hypotéku průměrně 1.630.000 korun.

Průměrný věk klientů, kteří podepsali smlouvu na byt nebo ateliér ve 2. etapě Javorové čtvrti je 39 let. Tento údaj je srovnatelný se všemi ostatními lokalitami společnosti CENTRAL GROUP. To jasně dokazuje, že o superlevné lokality nemají zájem pouze mladí, kteří si chtějí pořídit startovací bydlení, ale také klienti uprostřed nebo na vrcholu produktivního věku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *