Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Aukce na zelenou energii mohou zdražit elektřinu, varují odborníci

22.05.2019 01:05 Tisková zpráva:

Ministerstvo průmyslu by chtělo podporovat obnovitelné zdroje energie. Odborníci před tím ale varují a poukazují, že může dojít ke zvýšení cen elektřiny pro běžné spotřebitele.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá aukce na obnovitelné zdroje energie(OZE). Vzorem je Německo, kde aukce probíhají tak, že jednotlivé firmy soutěží o to, která z nich dodá „zelenou“ elektřinu s nejnižší veřejnou podporou.

MPO zatím nezveřejnilo podmínky aukce ani o jakou kapacitu se bude soutěžit. „Není to možno predikovat, protože bude záležet na konečné podobě Evropskou komisí schváleného Národního energeticko-klimatického plánu ČR a s tím související následné aktualizace Státní energetické koncepce,“ uvádí mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Milan Řepka pro server Elektřina.cz. Podmínky aukce přitom budou zásádní proto, aby motivovaly účast co největšího počtu relevantních účastníků a aby veřejná podpora byla stlačená co nejníže.

Zdražování se nevyhneme

V samotném Německu navíc došlo v závěru roku 2018 k růstu zelených přirážek, ač se očekával opak. Hrozí proto, že vysoutěžené aukční zelené přirážky budou značně vysoké a povedou ke zdražení elektrické energie pro spotřebitele.

Tisková zpráva Ušetřeno.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *