EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

08. 04. 2020

0 komentářů

Bezrealitky zařadily stovky chat a chalup na krátkodobé pronájmy, očekávají desetkrát větší zájem o domácí dovolenou než loni

 

Zájem o letní tuzemskou dovolenou roste již několik let v řadě. Opatření spojená s ochranou proti koronaviru – především rušení letů a uzavřené hranice – však pravděpodobně zajistí, že letošní domácí turistická sezona bude rekordní. Bezrealitky očekávají až desetkrát větší zájem a k portfoliu rekreačních objektů k dlouhodobému pronájmu proto poprvé zařadily stovky chat a chalup, které je možné pronajmout už od jediného dne. Hlásí zároveň obnovený zájem o dlouhodobé pronájmy – především v horských oblastech nebo u vody. Vyhledávání chat a chalup narostlo čtyřnásobně. 


Bezrealitky portfolio chat a chalup, určených na dlouhodobý pronájem, poprvé doplnily o objekty, u kterých je možné s majiteli domluvit pronájem už od jediného dne. Nabídka nově obsahuje jak objekty, které je možné pronajmou celé, tak menší výběr chatových penzionů, kde je možné domluvit rezervaci pokoje. Podmínkou je vždy přímý kontakt na majitele nebo provozovatele. V Česku díky tomu Bezrealitky nabízí více než 800 rekreačních objektů na krátkodobý nebo dlouhodobý pronájem, na Slovensku pak 150.
Bezrealitky očekávají, že letošní tuzemská turistická sezona bude extrémně silná. Zájem o české rekreační objekty by mohl být vyšší až desetinásobně oproti předchozímu roku. Nasvědčuje tomu skutečnost, že rezervace chat a chalup na letní sezonu se už pomalu rozbíhají, vyhledávání nabídky rekreačních objektů stouplo za poslední týden na Bezrealitkách asi čtyřikrát. Stoupá také zájem o dlouhodobý pronájem objektů, především na horách nebo u vodních nádrží – možná i proto, že ceny nabízené majiteli zatím nereflektují očekávaný nárůst poptávky.
„Majitelé rekreačních objektů již v minulých letech dosahovali rekordní obsazenosti i zisků. Vznikla celá řada menších objektů, určených pro pronájem turistům, často na velkých pozemcích kolem tradičních rodinných chalup. Letošní rok může tyto příležitosti posunout až skokově, s trochou nadsázky se dá říci, že letos se zřejmě pronajme vše, co se dostane do nabídky,” míní Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.
“Dovolenou doma bude trávit velké množství ekonomicky silných turistů, kteří by za běžných okolností volili cestu do zahraničí. To bude nahrávat zájmu o prémiovější pronájmy – ať už velkých, exkluzivně vybavených nebo skvěle situovaných objektů. Opětovně začne růst také kategorie celoročních pronájmů, která v loňském roce poprvé po letech zpomalila. Vše dohromady se pak stane zajímavou příležitostí pro jednotlivé regiony.”
Posílení domácího turistického ruchu může být zajímavým ekonomickým impulsem. V Česku se totiž nachází skoro 300 000 chat a chalup.  Ve stavu, který by umožnil pronájem, se nachází asi pětina z nich. Většina majitelů přitom úpravu pro pronájem nebo částečný pronájem zatím nezvažuje, a to i přesto, že ochota turistů platit za domácí rekreaci roste. Běžná cena za pronájem plně vybaveného objektu se pohybuje od 1500 do 3000 korun za den. Pronajmou objekt i mimo nejvytíženější turistické oblasti alespoň na 50 nocí přitom nebývá problém a zařadit chatu nebo chalupu do nabídky k pronájmu třeba jen na pár nocí je dílem okamžiku.
“Očekávám, že ještě před sezonou se nabídka chat a chalup rozroste o stovky objektů, které budou k pronájmu vůbec poprvé. V době ekonomické nejistoty může být alespoň částečný pronájem chaty nebo chalupy vítaným přivýdělkem. Češi by tak mohli začít ve větší míře aplikovat rakouský model. Právě v Rakousku, které má v mnoha směrech podobný fond rekreačních objektů jako Česká republika, se sdílení chat a chalup s turisty stalo běžným přilepšením pro rodinné rozpočty a hlavně cestou, jak zajistit prostředky pro nákladné investice do často zděděných rodinných nemovitostí, které rodiny nemohou využít k trvalému bydlení,” domnívá se Meyer.
Celá situace by mohla mít dopad také v oblasti prodejů – celou řadu objektů, které je možné transformovat na budoucí pronájem pro turisty, je stále možné koupit výrazně pod cenou. A to i v případě, kdy leží v turisticky žádané lokalitě. Často se jedná o bývalé rezidenční objekty v menších městech, které by nyní mohly pod novými majiteli projít takzvaným procesem “zmrtvýchvstání”. Bezrealitky odhadují, že v letošním roce takto bude transformováno o třetinu více objektů než loni, které by již v příštím roce mohly sloužit celoročnímu turistickému ruchu.
Kam se nejvíce jezdí:

 • Krkonoše
 • Jizerské Hory
 • Orlické Hory
 • Kralický Sněžník
 • Krušné Hory
 • Beskydy
 • Lipno
 • Třeboňsko
 • Český ráj
 • Slapy
 • Kokořínsko
 • Pálava
 • Šumava

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022

Ceny nových bytů se dostaly na vrchol, klesat ale nebudou

Růst cen nových bytů v Praze se ve druhém čtvrtletí zastavil. Nové byty se v průměru prodávaly za 145 783 korun za metr čtvereční. Levnějších bytů se přesto zřejmě v dohledné době nedočkáme.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.