EUR 25.135

USD 22.590

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.135

USD 22.590

Blíží se další omezení hypoték. Lidé budou muset mít naspořeno

 

Vzít si hypotéku na nové bydlení bude opět o něco složitější. Od 1. dubna 2017 totiž vstoupí v platnost doporučení České národní banky (ČNB), které omezí výši poskytovaných hypoték maximálně na 90 % LTV. To znamená, že 10 % hodnoty nemovitosti lidé budou muset mít dopředu naspořeno.

Loading



 


Doby, kdy banky lidem půjčovaly na celou hodnotu kupované nemovitosti, tzv. 100% hypotéky, jsou dávno pryč. ČNB vydala první doporučení na omezení jejich poskytování už v červenci 2015. Od té doby pravidla pro poskytování úvěrů zajištěných nemovitostí dále zpřísňuje. V říjnu minulého roku banky podle doporučení nesmí poskytovat úvěry s LTV nad 95 % (LTV zjednodušeně vyjadřuje poměr mezi výší hypotéky a zástavní hodnotou nemovitosti). Pro lidi žádající o úvěr to znamená, že budou muset počítat s dostatečnou finanční rezervou.
Od letošního dubna navíc dojde k další změně. Podle doporučení ČNB banky nebudou moci poskytovat úvěry nad 90 % LTV. Hypotéky s LTV v rozmezí 80 až 90 % zároveň nesmějí překročit 15% podíl nově sjednaných hypoték.
„Doporučení ČNB bereme jako závazné. Pravidelně sledujeme vývoj LTV u námi poskytnutých úvěrů. Uvědomujeme si, že plnění doporučení vyžaduje určité změny v produktové nabídce i v našich bankovních systémech. Většinu těchto změn jsme během roku 2016 realizovali tak, abychom byli v maximální možné míře v souladu s doporučeními ČNB,“ říká Stanislav Bican, ředitel odboru řízení rizik Raiffeisen stavební spořitelny.
Pokud si tedy lidé budou chtít na nové bydlení půjčit, budou muset začít včas spořit. V červenci 2017 by navíc měla doporučení vystřídat novela zákona o ČNB a novela Vyhlášky č. 163/2014 Sb., a tak se z „doporučení“ stanou pevně stanovená pravidla ukotvená v zákoně.
Nové ukazatele pro posouzení příjmů
ČNB se snaží v rámci své makroobezřetnostní politiky zavést do legislativy další ukazatele hodnotící schopnost klienta úvěr splácet. Jedná se o ukazatele DTI a DSTI. „Tyto ukazatele vyjadřují, kolik si klient může půjčit vzhledem k jeho příjmům. Obáváme se, aby nebyly nastaveny příliš striktně. Mohlo by totiž např. dojít k omezení dostupnosti úvěrů na bydlení pro průměrně vydělávající lidi žijící ve velkých městech. Jejich průměrný příjem by nemusel stačit na relativně vyšší cenu nemovitostí v těchto lokalitách,“ vysvětluje Stanislav Bican.
O přesném výpočtu těchto ukazatelů nyní jedná Česká bankovní asociace spolu se zástupci ČNB. Nutno dodat, že ČNB nechce ukazateli hodnotící úvěryschopnost žadatele limitovat ihned po jejich zakotvení v zákoně. Chce však mít připravené nástroje pro případ, kdy by byla ohrožena dlouhodobá stabilita finančního trhu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

sazby ČNB

Budou sazby ČNB dále klesat?

Rada ČNB bude znovu zasedat 25. září. V tomto roce Rada setrvale snižuje klíčové sazby ČNB. A to díky postupně stabilizované inflaci a poměrně pozitivním výhledům ekonomického růstu. Při posledním snížení se ale ukázalo, že Rada bude nejspíše stále obezřetnější a sazby budou klesat pomaleji, jestli vůbec. Posledně Rada snižovala o 0,25 procentního bodu. Bude […]

Text: Hana Bartušková

Foto: ČNB

10. 09. 2024

Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují

Měřeno Swiss Life Hypoindexem zůstávají úrokové sazby hypoték stále vysoké. Jako čirá utopie se tak jeví předpovědi, že by se na konci letošního roku mohly pohybovat okolo čtyř procent. Za poslední čtyři měsíce klesla průměrná sazba jen o 0,19 procentního bodu. Těžko proto očekávat, že by se za následující čtyři měsíce snížila o 1,38 procentního […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

06. 09. 2024

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Velké hypoteční vystřízlivění pokračuje a záhada vysoce konkurenčního trhu

Všeobecné optimistické očekávání ze začátku letošního roku, že se budou pohybovat úrokové sazby hypoték na konci roku 2024 mezi 4 a 4,5 % p. a., se pravděpodobně nenaplní. Bankám se z příjemného pásma mezi 5 a 6 % p. a. nechce (i když jsou výjimky). Jako nejčastější důvod se uvádí obava bank z vlny předčasného […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *