EUR 24.545

USD 24.818

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.545

USD 24.818

18. 02. 2019

0 komentářů

Brownfield, moderní město i centrum – současné trendy v bytové výstavbě v Praze nejsou jednotné

 

Na pražském realitním trhu se objevují první byty z brownfieldů. Nadále přetrvávají i developerské projekty v moderním městě, tedy trendy bydlení spíše dále od centra Prahy, ale stále s dobrou dopravní dostupností a infrastrukturou. Velkou poptávku zaznamenávají i stavby v centru české metropole, byť tam hraje prim především rekonstrukce starších budov. 


Na místech, kde kdysi fungovaly továrny či vlaková nákladová nádraží, se v Praze stále častěji stavějí byty. Rozsáhlé nevyužívané plochy, mnohdy se zrezivělými a opuštěnými konstrukcemi, jsou zajímavou lokalitou pro developery. Brownfieldy dostávají nový život. Nastolený trend dokládají projekty ve Vysočanech, Jinonicích či Hloubětíně.
„Vývoj na realitním trhu detailně sledujeme, vnímáme rostoucí využití brownfieldů developery. My se ubíráme jinou cestou, novostavby v moderním městě či na jeho okrajích jsou pro zákazníka cenově dostupnější, navíc jsou velkorysé a nabízejí vysoký standard bydlení,“ řekl k tématu Tal Grozner, ředitel developerské společnosti Star Group.
Brownfieldy jsou atraktivní díky své poloze, řeč je například o Smíchově. Nabízejí život prakticky v centru Prahy, s bezkonkurenční dostupností služeb. Pro mnohé zákazníky jsou však byty z podobných developerských projektů v příliš vysoké cenové hladině. Dávají tedy přednost nákupu v dopravně stále dobře dostupných lokalitách Prahy, kde se díky pokračujícímu developmentu zhodnocují nemovitosti majitelů.
Byty jsou tam dostupnější, což potvrzuje i analýza Institutu plánování rozvoje Prahy, když připomíná, že nabídková cena v tomto prstenci v roce 2018 byla na úrovni 90 tisíc korun za metr čtvereční. Z analýzy zároveň vyplývá, že moderní město zůstává díky příhodným podmínkám jak pro developery, tak pro zákazníky pro pražskou bytovou výstavbu nejdůležitějším územím. Hned 39 procent aktuálních projektů se realizuje právě tam.
„Projekty v moderním městě jsou nejžádanější mimo jiné díky kombinaci dobré dopravní dostupnosti i služeb a přívětivé ceny ve smyslu poměr ceny a kvality,“ shrnul Tal Grozner ze Star Group. Za stejné peníze jako v případě brownfieldů lze ve zmíněném prstenci pořídit větší, prostornější byty. Především u menších bytů jako 1+kk a 2+kk je právě větší podlahová plocha současným trendem. Další výhodou developerských projektů je blízkost přírody. „Nabízí příjemné okolní prostředí, dostatek zeleně, cyklostezky, možnosti sportovního vyžití,“ vyzdvihl Tal Grozner. Vzdálenost od centra navíc také není nijak enormní, jde o pár minut jízdy.
Staví se i v centru Prahy, byť jde spíše o marginální záležitost. Z logického důvodu – nedostatku stavební plochy – vznikají v srdci české metropole malé bytové komplexy, případně se nestaví vůbec a jen rekonstruuje. Mnohem častější je rekonstrukce starších budov, i díky ní se rozšiřuje nabídka zajímavých bytů na pražském realitním trhu. Zde jsou ceny výrazně nad možnostmi běžného Pražana.
Tisková zpráva Star Group

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.