EUR 25.200

USD 23.143

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.200

USD 23.143

23. 02. 2018

1 komentář

Bude vlastnictví nemovitosti jako zdroje zdaňovaného příjmu sankcionováno?

 

Dne 21. 2. 2018 se uskutečnilo setkání zástupců OSMD  s ministryní financí v demisi Alenou Schillerovou. Za sdružení se schůzky zúčastnil předseda RNDr. Tomislav Šimeček, místopředseda Ing. Karel Polata a daňová poradkyně Ing. Magdalena Čudová, z MF ČR  byli přítomni: JUDr. Alena Schillerová, Ph.D., Ing. Jan Blecha, Ing. Ondřej Fasora, Ph.D., a Ing. Mgr. Stanislav Kouba. Hlavním tématem schůzky se staly navrhované změny v daňovém zatížení pronajímatelů, kteří své příjmy daní podle § 9 zákona o daních z příjmu. (Ministerstvo navrhuje zvýšit daně z dlouholetých 15%  na 19%, při příjmech přes 1,5 mil ročně na 23%!).

Loading



 


V reálném výsledku by však tato změna zdaňovacích sazeb znamenala skokové zvýšení daňové zátěže pro majitele nemovitostí a to v řádu desítek procent – minimální navýšení by bylo 30%, ale mohlo by klidně přesáhnout i 100%!
Zástupci  OSMD nesouhlasili s tvrzením MF, že se tato změna fatálnějším způsobem dotkne pouze několika set pronajímatelů a ostatním bude zvýšení kompenzováno snížením zdanění příjmů jiných. Upozornili např. na velkou skupinu majitelů-seniorů-restituentů, jimž MF ČR dluží miliardy Kč za dosud nevyplacené odškodnění za regulaci nájemného, kteří přesto udrželi své činžovní domy po desítky let a nyní by jim byl  výnos (tvořící jejich zásadní důchodový pilíř) významně zkrácen.
Paní ministryně zdůraznila zájem na sjednocení výše daňové zátěže do jedné, respektive dvou sazeb (19 a 23). Proběhne tedy propočet dopadu pro modelové typy pronajímatelů. MF ČR se nebrání diskuzi  o případné kompenzaci tak, aby i pro pronajímatele došlo k proklamovanému obecnému snížení či zachování stávající daňové zátěže.
S uspokojením zástupci OSMD vyslechli, že i nadále MF ČR považuje výnosy z pronájmu nemovitostí za tzv. „pasivní příjem“, který by neměl být do budoucna zatížen odvody na zdravotní a sociální pojištění.
Jedním z výsledků věcné schůzky je zařazení OSMD mezi připomínková místa oslovovaná MF ČR  při přípravě nových návrhů zákonů atd. tak, aby OSMD mělo možnost se k připravovaným změnám vyjádřit.
Pan předseda představil paní ministryni návrh paragrafového znění zákona o sociálním bydlení, které představuje pro státní rozpočet výrazně levnější variantu, než jakou byl odmítnutý návrh MPSV z roku 2016 či koncepce výstavby sociálních bytů.
Tisková zpráva: OSMD

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Bytový dům - apartmány - byty

Koupit nemovitost na rodné číslo, nebo na společnost?

Jaké jsou plusy a mínusy koupě investiční nemovitosti na rodné číslo a na společnost s ručením omezeným? V praxi se toto řeší zejména u velkých nemovitostí, jako jsou činžovní domy nebo soubor více nemovitostí větší hodnoty. 

Text: Petr Zámečník

08. 10. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Josef Bohatý

    26 února, 2018

    No tak pak zdražíme nájmy, dojedou na to zejména voliči Schillerové, Babiše aspol…at tedy mají co si zvolili, když jim nestačí, že stát kterej je hlavní brzdou na straně nabídky, jim už zdražil nemovitosti, tak že na ně nedosáhnou a jsou odsouzení k doživotnímu otrockýmu nájmu. Kde na ty vysoké nájmy vzít ? Jdete makat do slepičárny k Andrejovi, on se o vás postará – nekecá a maká pro lidi přece 😀

    Odpovědět