Nájemní bydlení vyhledávali lidé na konci srpna v průměru o 12 % méně často než vloni. Největší, více než třetinový, úbytek se podle ANNONCE týkal poptávky po bydlení v bytech od 10 do 15 tisíc korun měsíčního nájmu.
„Přispívají k tomu letos bezpochyby velmi výhodné podmínky pro koupi nemovitosti i prostá úvaha, že částku blížící se 15 tisícům měsíčně lidé raději investují do vlastního bydlení,“ říká analytik ANNONCE na segment reality Petr Langer a dodává: „Jediným segmentem nájemního bydlení, který rok od roku roste, je studentské spolubydlení. Pro pronajímatele větších a vícepokojových bytů je to často jediná šance, jak byt pronajmout a nemuset jít s cenou příliš nízko. Ve 4+1 bydlí dnes v nájmu už málokdo, pro studenty je to ale mnohdy stále výhodnější a důstojnější ubytování než vysokoškolská kolej,“ dodává na závěr Petr Langer.
Pokles poptávky po nájemním bydlení je v posledních měsících doprovázený zvýšeným zájmem o koupi nemovitosti. Ten se nejzřetelněji projevil u levnějších bytů do jednoho milionu, kde poptávka narostla o 78 %. Byty do dvou milionů korun shánělo v červenci o 43 % lidí více. Mírný pokles zájmu pak nastal u bytů nad tři, resp. pět milionů korun. Rovněž u rodinných domů hledali zájemci o koupi častěji levnější nemovitosti – poptávka po rodinných domech do 2 milionů korun se zvýšila o 73 %. Zájem o rodinné domy však podle údajů ANNONCE vzrostl ve všech cenových kategoriích.
„Čísla potvrzují postupný trend oživování trhu nemovitostí, který pozorujeme již od dubna a je patrný stále více zejména na poptávce. V červnu dosáhly svého dna jak úrokové sazby hypoték, tak ceny nemovitostí. Navíc alespoň statisticky skončila recese a objevují se signály o oživení ekonomiky. To vše nahrává vyšší aktivitě na realitním trhu a snaze rychle investovat, než ceny stoupnou. Na druhou stranu u nemovitostí s horší občanskou vybaveností či dopravní dostupností ceny patrně u dna ještě nejsou,“ říká realitní makléř Quantum reality Jan Hájek.