EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

19. 02. 2020

Bytová krize vrací děti domů – bydlet nebo si na byt půjčit

 

Praha 19. února 2020 – Růst cen nemovitostí s sebou nese přímý dopad na vnímání dostupnosti bydlení u Čechů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Wüstenrot, podle kterého se pociťovaná cenová dostupnost pohybuje na úrovni pouhých 16 %. Jak nedostupnost bydlení Češi řeší? Kromě stoupající obliby menších bytů nebo bydlení na periferii podle průzkumu rekonstruují, půjčují si od bank i rodiny nebo bydlí pohromadě více generací. 


Dostupnost nových bytů nedokáže uspokojit poptávku trhu. Ve vlastním by totiž chtělo bydlet 76 % Čechů. Vnímaná dostupnost nabídek je ale pouhých 20 %. „Nejhůře je na tom překvapivě Královéhradecká kraj, kde špatnou dostupnost bydlení podle počtu nabídek vnímá 71 % místních obyvatel a z hlediska ceny dokonce 76 %. Přičítáme to aktuální situaci na místním trhu s nemovitostmi. Tradičně tabulce totiž vévodí Praha,“ říká produktový manažer Wüstenrot Jiří Procházka. Naopak nejsnáze a nejlevněji podle svých slov nemovitost pořídíte v Ústeckém kraji. Strategií, kterými se se situací na trhu s bydlením Češi vyrovnávají, je přitom hned několik.

Mami, tati, můžu bydlet s vámi?

Bytová krize zapříčinila například to, že se vrací doba, kdy žije v domácnosti více generací. Žije tak podle průzkumu společnosti Wüstenrot 13 % Čechů. „Mezigenerační solidarita zde skvěle zafungovala zejména ve vztahu dítě-rodič. Drtivá většina těch, kteří takto řeší problém s bydlením, totiž zůstávají u své primární rodiny, nebo se k ní vrací,“ potvrzuje Jiří Procházka.

Koupě? Ne, děkuji, raději budeme rekonstruovat

Možností, jak vyřešit aktuální bytovou situaci, je také rekonstrukce. Bytový fond je v České republice podle posledního Sčítání lidu z roku 2011 zastaralý a zhruba 90 % bytů postaveno do roku 2000. Nemusí tak odpovídat současným potřebám. „Místo koupě například většího bytu po založení rodiny Češi upraví dispozice toho stávajícího. V následujících pěti letech plánuje rekonstruovat dokonce 42 % Čechů, upřesňuje Jiří Procházka.
 
Našetřím si. Určitě.
Řada Čechů předpokládá, že si na byt našetří. Vlastní prasátko by pro financování koupě nemovitosti rozbilo 32 % Čechů, 13 % by využilo úspor partnerových/partnerčiných. Obdobná čísla se týkají i jiné podoby úspor, konkrétně stavebního spoření. To vlastní by využilo 31 % respondentů, partnerčiny/partnerovo pak 13 %. „Realita ohledně spoření je bohužel trochu jiná. Podle České bankovní asociace by každý pátý Čech nedokázal vyžít z uspořených peněz déle než měsíc a třetina by z úspor nevyžila déle než tři měsíce,“dodává Jiří Procházka.

Rodino, půjčíš mi?

Na bydlení si Češi také půjčují. Nejčastěji, v 79 %, by si Češi do 55 let půjčili od banky nebo stavební spořitelny. Pro půjčku od rodičů svých či partnera/partnerky by se rozhodlo 51 % Čechů, od širší rodiny by si půjčilo 21 %. Do nebankovní instituce by si pro peníze ale šel jen každý desátý.
 
Alternativě se meze nekladou
Jednou z možností je také využití jiné formy bydlení, např. družstevní, spoluvlastnictví nebo bydlení v nájmu, ke kterému se podle průzkumu Wüstenrot přiklání 18 % Čechů. „Bydlení v nájmu ale není příliš výhodné. Podle našeho srovnávače bydlení totiž průměrná měsíční hypoteční splátka vychází oproti nájmu levněji, a to v průměru o 1 212 Kč,“ kontruje produktový manažer Wüstenrot Marian Holub.
 
Češi se stěhují do menšího, a za město
Nemůžete sehnat byt ve městě? Přestěhujte se mimo něj. Tak by mohla znít další rada. Podle společnosti Fincentrum zaznamenali realitní kanceláře 15% nárůst poptávky po bydlení v periferiích. „Na základě studie Evropa v datech víme, že jen do hlavního města dojíždí denně na 300 000 Středočechů,“ vysvětluje Jiří Procházka. A pokud Češi zůstávají ve městech, volí menší byty. „Tato informace vyplývá ze statistik developerských společností Central Group, Trigema a Skanska Reality, podle kterých 70 % prodaných bytů v Praze tvoří garsonky a dvoupokojové byty, uzavírá Jiří Procházka.
 
————-
O průzkumu:
Průzkum Bydlení a finance realizovala pro společnost Wüstenrot nezávislá výzkumná agentura Ipsos. Sběr dat proběhl on-line v listopadu a prosinci 2019 a zúčastnilo se ho 1 000 respondentů ve věku 18-99 let v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, věku, místa a velikosti bydliště a vzdělání.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

jak získat číslo popisné

Kde a jak získat číslo popisné?

Dostavěné rodinné domy a jiné stavby, pro jejichž výstavbu je nutné stavební povolení nebo ohlášení, musíte označit číslem popisným (resp. evidenčním). Žádost o přidělení čísla se podává prostřednictvím stavebního úřadu příslušnému úřadu obecnímu. Co do žádosti uvést a jak dům následně označit?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

19. 10. 2021

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.