EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

08. 08. 2016

0 komentářů

Subjekty:
CENTRAL GROUP

Byty v Praze zdražuje trestuhodná nečinnost politiků a úředníků

 


 

Propad Prahy je razantně viditelný také v poklesu jejího podílu na zahajovaných bytech v rámci ČR. Zatímco vloni se za první pololetí v Praze zahajovalo 74 procent všech bytů v bytových domech, tedy v podstatě tři čtvrtiny z celé republiky, letos je to jen 21 procent, tedy pětina.

Již třetím měsícem po sobě také Praha není nejrychleji se rozvíjejícím regionem v ČR v oblasti nové bytové výstavby. Předstihla ji totiž Plzeň, kde úřady za pololetí vydaly povolení pro 691 bytů, tedy o třetinu více než v Praze. Pražskému tempu zahajovaných bytů se také začíná blížit Středočeský kraj s 457 zahájenými byty. Pokud půjde povolování nových bytů v Praze tímto tempem i nadále, za pár měsíců již Prahu předstihne i Středočeský kraj.

S takovými alarmujícími čísly již Praha musí začít něco dělat! Není přece možné, aby metropole přenechala vedoucí roli v rezidenčním rozvoji jiným regionům. Praha, jako přirozené centrum země, k sobě logicky vede nové obyvatele: intelektuály z celého Česka i ze zahraničí, kteří Prahu obohacují, přicházejí sem uplatnit své schopnosti, a tím dále zvyšují potenciál Prahy, která právě i díky těmto nově příchozím motivovaným patří mezi desítku nejbohatších regionů v EU.

Jen 28 nově povolených bytů za čtvrtletí pro celou Prahu

Počty bytů, na které úřady v Praze vydaly povolení za poslední měsíce, jsou skutečně alarmující! Za 2. čtvrtletí to bylo jen 28 bytů pro celou Prahu. V červnu sedm bytů, v květnu 17 a v dubnu dokonce jen čtyři byty na celou Prahu. To je skutečně žalostná bilance pražských stavebních úřadů.

REKLAMA

Za úpadkem nové výstavby v Praze stojí bezesporu pomalé povolování projektů stavebními úřady. Od nákupu pozemku ke kolaudaci trvá příprava projektu bytového domu v průměru osm let. V řadě případů ještě déle. Doba, kterou stráví developer přípravou projektů, je tak výrazně delší, než v západní Evropě. Některé městské části jsou po posledních volbách navíc „protirozvojově“ zaměřené a povolování jakékoli nové výstavby je zde na bodu mrazu.

Poptávka po novém bydlení je velmi vysoká několik posledních let. Loni rostl prodej o zhruba 15 procent a letos za celý rok očekáváme další růst minimálně o deset procent na 7200 bytů. Prodeje v prvních měsících roku ale nasvědčují tomu, že desetiprocentní očekávání může být až příliš konzervativní. Za první pololetí se v Praze prodalo 3350 bytů, jen samotný Central Group jako největší hráč na poli nové bytové výstavby zaznamenal za první pololetí meziroční růst prodeje o 44 procent a prodal 712 bytů, tedy více než pětinu všech v Praze prodaných bytů.

Při současné disproporci mezi rychlým prodejem bytů a pomalým nebo zcela zastaveným povolováním nových tak už se projevuje nedostatkem bytů na trhu a tím logicky rostou jejich ceny.

Pokles stavebnictví pokračuje

REKLAMA

Klesá také celé odvětví stavebnictví. V červnu reálně o 12,7 procenta. Po měsíčním zpomalení se tak obor vrací k razantnímu poklesu z předchozích měsíců. Váznou zakázky veřejného sektoru a nepomáhají ani soukromí investoři, kterým v intenzivnější aktivitě brání protirozvojové zaměření řady radnic v Praze i některých dalších městech. To se projevuje stagnací vydávaných stavebních povolení.

Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Až 120 milionů Evropanů žije v nezdravých budovách

Společnosti z více než 120 zemí, které tvoří přes 70 % celosvětového HDP, se zavázaly, že kolem roku 2050 dosáhnou uhlíkové neutrality. Jednou z hlavních podmínek k dosažení tohoto cíle je přechod na udržitelné stavebnictví. Na jeho vrub jde v Evropě polovina spotřebovaných materiálů a energie, třetina spotřebované vody a třetina vytvořeného odpadu. Stavební sektor […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 11. 2022

Energie ženou ceny stavebních materiálů vzhůru

Ceny stavebních materiálů poslední dva roky výrazně rostou. Jen cihelné bloky napříč trhem za posledních devět měsíců podražily o 22 procent. Od roku 2020 o 44 procent. Zlevňování ale v nadcházejícím roce nelze očekávat. Důvodem jsou především vysoké ceny energií. Do konce tohoto roku by ale ceny cihel už růst neměly. 

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 10. 2022

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *