Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

Central Group se v rozporu s realitou snaží přesvědčit o své dominanci na trhu

11.05.2016 08:05 Tisková zpráva: EKOSPOL

Central Group se snaží zpochybnit pozici Ekospolu na pražském trhu opakovaně už delší dobu, pokouší se o to hlavně prostřednictvím médií. Tento rok také pomohl prosadit změnu metodiky monitoringu prodejů nových bytů v Praze. Respektované prodejní statistiky po letech budou místo reálné poptávky po novém bydlení ukazovat výrazně zkreslená čísla, kdy ze statistik zmizí až stovky prodaných bytů.

Změny prezentované společností Central Group nemají vést k transparentnějším datům, jejich cílem pouze bylo poškodit Ekospol. Dokazují to jediné dvě zásadní změny, kterými je ignorování stovek bytů prodaných v projektech před vydáním územního rozhodnutí a omezení počítat jen ty byty, za které klienti zaplatí za rezervaci minimálně 50 tisíc korun. Ze statistik tak zcela zmizí byty prodávané Ekospolem (ale i dalšími proklientskými developery), protože ten po svých klientech požaduje pětkrát nižší platbu. Je určitě jen náhoda, že dvě ze tří nově spolupracujících společností požadují od klientů právě takto vysoký rezervační poplatek a třetí ještě o pár tisícovek vyšší.

Jediným cílem tohoto zkreslování statistik je s největší pravděpodobností naplnit představu vedení Central Group, že jsou s velkým odstupem hlavním hráčem na trhu. Nezkreslené statistiky zpracované nezávislými stranami (viz grafy níže) však tyto chiméry opakovaně vyvrací. Podle renomované poradenské společnosti Deloitte i letos prodává nejvíce bytů Ekospol, až za ním následuje Central Group. Také podrobná analýza Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) ukazuje, že loňskému trhu dominovali dva developeři. To však nabourává tvrzení Central Group, že jsou s odstupem lídrem trhu. Realita je úplně jiná.

Proto bylo nutné přizpůsobit si statistiku tak, aby ukazovala, co Central Group chce. Změny totiž nebudou ukazovat reálnou poptávku na trhu, ale pouze potvrzovat zkreslené představy některých hráčů na trhu. Central Group má v jednom pravdu – opravdu je lídrem trhu. Ze všech developerů má v nabídce bezkonkurečně nejvíce neprodaných dokončených bytů, takzvaných ležáků. Měl by se proto zaměřit na zlepšení prodejní strategie než psaní nepravdivých tiskových zpráv.

Ekospol, který monitoruje trh s novými byty v Praze už více než 9 let, od počátku bez jakékoliv změny používá metodiku nejvěrněji zachycující skutečné dění na trhu s novými byty v hlavním městě a aktuální poptávku klientů. Správnost této metodiky potvrzuje fakt, že ji dlouhodobě využívá také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

Je proto paradoxní, že stejným institutem se zaštiťuje i nově vzniklý triumvirát firem, které od letošního roku společně zkreslují statistiky. IPR měl údajně jejich novou nepřesnou metodiku takzvaně verifikovat (bez ohledu na to, co to vlastně znamená). IPR ale nikdy nepotvrdil, že by toto zkreslování trhu posvětil. Naopak ve svých pravidelných analýzách pražského developerského trhu hodlá pokračovat stávající metodikou, která stejně jako Ekospol počítá všechny dostupné byty na trhu bez ohledu na aktuální stav povolovacího procesu. Je smutné, že tuto lež bez ověření u IPR opakovaně přebírají i média považovaná za seriozní.

Ekospol nechápe také zpochybňování rezervačních smluv, které uzavírá se svými klienty. Tyto smlouvy nejsou jen průzkumem potenciálního zájmu, jak lživě uvádí Central Group, ale právně závazným dokumentem deklarujícím zájem byt koupit. Nejde o jeho pouhé zarezervování na časově omezenou dobu, než se klient rozmyslí. Od rezervační smlouvy nejde bezdůvodně odstoupit, po smluvně daném čase dostane klient k podpisu předkupní smlouvu a poté i smlouvu kupní.

Ekospol se důrazně ohrazuje proti zpochybňování jeho zcela legitimní obchodní strategie a opakovanému nehoráznému naznačování, že prodává byty, které se nikdy nepostaví. Za 24letou historii, kdy má za sebou 51 úspěšně dokončených velkých projektů s více než 4000 byty, tento scénář nikdy nenastal. Ekospol navíc za všechny své projekty ručí celým svým základním jměním 101 milionů korun, a to i dlouho po dokončení.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *