EUR 25.200

USD 23.143

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.200

USD 23.143

14. 02. 2018

0 komentářů

CENTURY 21: O nájemní bydlení stále roste zájem

 

Zájem o nájemní bydlení roste především ve velkých městech. Jednak jde o samotný trend rozrůstání velkých center, ale i částečný návrat lidí ze satelitů zpět do města. Rozhoduje komfort a cena. Nejžádanější je dispozice 2+kk.

Loading



 


Zájem o nájemní bydlení je nejmarkantnější v největších městech ČR, kde je koncentrovaná pracovní nabídka, doplněná třeba ještě nabídkou studia na univerzitě. Tedy Praha, Brno, Plzeň, Ostrava.
Podepsat smlouvu a nic neřešit
Při volbě rozhoduje samozřejmě typ bytu. Nabídka realitního trhu je pestrá. Nabízí se starší byty v původních zástavbách, zrekonstruované nemovitosti, cihlové či klasické panelové bydlení. Lidé dnes hledají spíš kvalitu. Pochopitelně závisí i na ceně, ale lze říci, že v kurzu jsou byty po rekonstrukci. Důvod je prostý. Člověk, který jde bydlet do pronájmu, nechce nic řešit. Chce podepsat smlouvu a druhý den komfortně bydlet.
S celkovým vývojem cen na realitním trhu se mění hladina nájmů, a to především v posledních dvou až třech letech. „Mezi nejžádanější a nejčastěji poptávané patří byty s dispozicí 2+kk, 2+1, což se ukazuje také v naší realitní síti CENTURY 21. Zájem je o byty v širším centru měst, méně v okrajových částech, ale ani zde není dnes problém byt pronajmout. Větší byty jsou zajímavé často pro studenty univerzity, ale podmínkou jsou neprůchozí pokoje, které umožní společné využití bytu pro více studentů,“ uvádí Štěpán Gjurič, výkonný ředitel realitní sítě CENTURY 21, http://www.century21.cz/
V Praze o cenách rozhodují trendy
V posledních letech cenami nájemního bydlení v Praze hýbou především dva faktory. Za prvé nájemné kopíruje rostoucí ceny nemovitostí (V některých oblastech + 15–20 %/rok), dále pak nový fenomén sdílené ekonomiky, v tomto případě reprezentované především serverem airbnb.com. Krátkodobým pronájmem turistům je možné zvýšit výnos bytu v dobré lokalitě i o 100 % oproti klasickému pronájmu dlouhodobému.
Mnoho lidí podnikajících v tomto oboru si tak dlouhodobě pronajímá byty, které následně poskytne ke krátkodobému ubytování. Toto pochopitelně dramaticky zvyšuje poptávku a žene ceny nájemního bydlení výš a výš. V současné době se v širším centru Prahy (Žižkov, Vinohrady, Karlín, Holešovice atd.) běžně pohybujeme na úrovni 300–350 Kč/m2/měsíčně. V centru Prahy 1 klidně i 450 Kč/m2/měsíčně.
V Plzni o nájemníky nouze není
„Cenová hladina nájmu bez provozních nákladů se dnes pohybuje u menších bytů mezi 8 až 10 tisíci Kč za měsíc, tedy zhruba 150–200 Kč/m2/měsíčně. U prostorných velkých bytů dosahují nájmy bez nákladů až úrovně 15 až 18 tisíc Kč za měsíc,“ uvádí Michal Marek z CENTURY 21 West, Plzeň. Rovněž u prostorných bytů 3+KK a větších není v současné době problém najít nájemníka, jen to ve srovnání s nejžádanější skupinou bytů trvá o nějakou dobu déle.
V Ostravě je poptávka po startovacích bytech
Největší zájem je o 2+1 nebo 2+kk o rozloze 50–55 m2. Jedná se o startovací byt pro mladé, nebo bydlení pro menší rodinu. „Průměrná cena takového zrekonstruovaného bytu je 120 Kč/m2/měsíc bez služeb – elektřina, plyn, teplo, voda,“ uvádí Jan Simper, CENTURY 21 Real Tip, Ostrava.
Brnu vévodí dvojpokojové
Nejrychleji se pronajímají byty 2+KK a 2+1. „Některé dokonce pronajmeme ještě předtím, než je vůbec dáme na trh v rámci přednostních nabídek pro naše poptávající klienty. Cena takového pronájmu se pohybuje na úrovni 200–250 Kč/m2/měsíčně bez služeb,“ uvádí Kristýna Šnajdrová z CENTURY 21 All Inclusive, Brno.
Byty mizí z nabídky okamžitě
Můžeme říct, že běžné byty mezi 50 a 70 m2, pokud jsou v nabídce za odpovídající cenu, mizí z trhu v řádu dnů, v Ostravě i o něco déle. U větších, či nadstandardních bytů se tato doba prodlužuje, ale málokdy jsou byty v nabídce déle než 2 týdny. To už je pak jednoznačně špatně nastavena cena.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *