EUR 25.055

USD 22.706

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.055

USD 22.706

15. 08. 2019

0 komentářů

Subjekty:
Hypoteční banka

Ceny bytů rostou pomaleji, v prvním pololetí bylo tempo nejnižší za poslední čtyři roky

 

Hypoteční trh ve druhém čtvrtletí roku 2019 přinesl pozitivní změny především pro zájemce o koupi bytu. Jejich ceny totiž rostou jen mírně, značná část poptávky se přitom přesouvá do rodinných domů za hranice měst. Ceny bytů v Karlovarském, Olomouckém i Moravskoslezském kraji dokonce stagnují. Zpomaluje také tempo růstu cen tržního nájemného, které už v některých regionech naráží na cenový strop.

Loading



 

  • Průměrná tržní cena bytů ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla už jen mírně, o 1,7 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 144,5. Meziročně si ceny bytů připsaly 8,2 pcb.
  • Rodinné domy zdražovaly výrazněji, cena stoupla o 2,0 pcb, a dosáhla tak HB INDEXu 134,9. Meziročně cena vzrostla nejvíce ze všech sledovaných skupin, o 8,4 pcb.
  • U pozemků přetrvává tempo růstu z minulého čtvrtletí, tedy mírné. Tržní cena vzrostla o 2 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 156,9. Meziročně si tak připsala 7,9 pcb, což je nejméně ze sledovaných skupin.

Ceny napříč rezidenčním trhem ve druhém kvartálu letošního roku rostou stále mírně. Nejvíce se tempo zvyšování cen zpomalilo u bytů, rodinné domy a pozemky pak zdražovaly o něco výrazněji. V meziročním srovnání pozorujeme podobné hodnoty u všech typů rezidenčních nemovitostí. Nárůst cen se zde pohybuje kolem hranice 8 %. Zatímco nabídka bytů na trhu kvůli stále nedostatečné výstavbě stagnuje, vysoké ceny i bankovní regulace způsobují u poptávky pozvolný pokles. Od roku 2010 vzrostly ceny bytů i o více než 50 %. Nejvíce stouply v Brně, kde zaznamenáváme nárůst cen o 58,9 %, v Praze se ceny zvýšily o 47,7 %. Dlouhodobě nejméně pak rostou ceny bytů v Ústeckém kraji, kde od roku 2010 stouply jen o 13,7 %.
Pro třetí a čtvrtý kvartál roku 2019 Hypoteční banka očekává stagnaci až mírný pokles poptávky po nemovitostech. Zvyšovat by se tak měl počet nových neprodaných bytů, u kterých se čím dál častěji objevuje možnost slevových akcí. Řada prodávajících nechce přistoupit na snížení ceny, kupující ji ale očekávají. Předpokládáme proto prodloužení doby prodeje rezidenčních nemovitostí.
HB INDEX 2Q 2019 – Bytové jednotky:  
„Pokračuje zpomalování tempa růstu cen bytů, druhé čtvrtletí letošního roku přineslo nejnižší nárůst za poslední 4 roky. I přesto se ceny zvýšily ve většině krajů. Nejvýraznější zdražení zaznamenal Jihočeský kraj, ke stagnaci došlo v Karlovarském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Nejvíce se aktuálně zvětšil zájem o byty o dispozici 3+kk a 3+1. Nabídka a poptávka se postupně přesouvá za hranice Prahy. Změnila se také struktura bytové nabídky ve prospěch levnějších projektů v okrajových částech Prahy, což způsobilo malé snížení průměrné cenové hladiny novostaveb. Tempo růstu nájemného kopíruje tempo růstu cen a i zde jsme tedy zaznamenali mírný pokles,“ uvádí Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.
HB INDEX 2Q 2019 – Rodinné domy:
„Tempo růstu cen domů je aktuálně vyšší než u bytů. Velká část poptávky se totiž přesouvá z drahých bytů ve městě do levnějších rodinných domů za městem. To potvrzují i developerské projekty, které nejčastěji vznikají ve Středočeském kraji a v blízkém okolí Brna. Co se týče starších rodinných domů, zájem o ně roste zejména ve stabilizovaných lokalitách s dobrou dostupností.  Nejvíce pak roste obliba dřevostaveb, i v nízkoenergetickém standardu, jejichž ceny díky poptávce mírně rostou. Stavebníci, které dlouhodobě trápí růst cen prací i materiálu pak mohou mít problémy vyšší poptávku pokrýt,“ říká k vývoji na trhu rodinných domů Němeček.
HB INDEX 2Q 2019 – Pozemky:
„U cen pozemků dochází k trvalému růstu, tempo tedy zůstává podobné jako v minulém čtvrtletí. Poptávka dlouhodobě přesahuje nabídku a zvyšuje se zájem také o pozemky v okolí krajských měst. Nejvíce je pak cena ovlivněna dopravní dostupností a dosahem služeb. Své kupující si najdou i méně atraktivní pozemky, jako například ve svahu či s atypickým půdorysem,“ uzavírá Němeček.
O HB INDEXu:
Hypoteční banka představila index vývoje cen nemovitostí v České republice v dubnu roku 2011. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HB INDEX je zkonstruován s využitím hedonického modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí. Do modelu vstupují údaje získané z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky.
Samotný HB INDEX je sledován za celou Českou republiku, a to u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota bude vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. Struktura indexu bude z důvodu zachování dlouhodobé kontinuity neměnná. Na přípravě indexu spolupracuje uznávaný odborník z Akademie věd ČR Martin Lux, který je zároveň odborným garantem výpočtu indexu. HB INDEX společně s odborným komentářem zveřejňuje Hypoteční banka každé čtvrtletí na svých webových stránkách a také na www.hypotecnibanka.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

Najmout stavební firmu je stále dražší, příliš neušetříte ani na stavebním materiálu

Nechat si postavit rodinný dům, garáž nebo chatu je rok od roku dražší a tento trend se ne a ne změnit. Jakékoliv odklady zahájení stavby se i drobnému investorovi prodraží až o stovky tisíc korun. Stavitel příliš neušetří ani na stavebním materiálu, jeho ceny se totiž v polovině léta snížily jen neznatelně o 0,1 procenta. Mnohé […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 09. 2024

Bytový dluh v Praze stále narůstá, stát na tom tratí miliardy

Nabídka nových bytů v Praze výrazně zaostává a ceny proto začaly opět růst. A to navzdory tomu, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste. Podle Central Group jejich počet v metropoli dosahuje již téměř 145 tisíc. Kvůli dlouhodobě nefunkčnímu systému povolování nových staveb se je ale nedaří v dostatečném počtu uvádět na trh.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 09. 2024

Komentář: Pozor na realitní šmejdy!

„Obracíme se na vás jako spolumajitele pozemku číslo XY. Jako přímý zájemce vám nabízíme odkoupení vašeho podílu na předmětné nemovitosti. Platíme ihned, veškeré náležitosti s prodejem a přepisem nemovitosti zařídíme za vás.“ Mail či dopis s podobným obsahem v poslední době přišel snad každému vlastníkovi nemovitosti a často nejen jednou.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *