EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

01. 02. 2021

0 komentářů

Ceny nájmů kolísají i mezi ročními obdobími, nové bydlení může koncem léta stát až o 15 % více než začátkem roku

 

Ceny pronájmů bytů jsou v České republice začátkem letošního roku o zhruba 2,4 % nižší než ve stejném období v loňském roce*. Podle společnosti GarantovanyNajem.cz, která se věnuje správě nemovitostí k pronájmu, lze ale pozorovat nejen meziroční výkyvy cen, ale i jejich kolísání v různých obdobích jednoho roku. A to v průměru o zhruba 15 % mezi začátkem roku a koncem léta. Příčinou obvyklého zářijového vrcholu realitní sezony je zejména vysoká poptávka po bydlení ze strany vysokoškolských studentů a zahraničních pracovníků. 


Výkyvy cen nájmů v rámci jednoho roku jsou podle společnosti GarantovanyNajem.cz nejvíce patrné mezi začátkem roku a přelomem léta a podzimu. Tedy mezi obdobími od prosince do února a od června do konce září. „Cena nájmu stejného bytu může být v září až o patnáct procent vyšší než v lednu. Ceny jsou běžně vyšší ještě do konce října, ale v průměru již nedosahují takové úrovně jako právě v září. Vyplývá to z výsledků naší interní analýzy u bytů, které v těchto dvou obdobích získáváme do naší správy,“ uvádí Tomáš Suchomel, ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz. Ta zajišťuje kompletní správu více než 600 nemovitostí v České republice, zejména v Brně, Praze, Ostravě a jejich okolí.
Vliv studentů i expatů
Za výkyvem cen nájmů mezi různými obdobími v rámci jednoho roku stojí podle společnosti GarantovanyNajem.cz hned několik faktorů. Tím nejvýraznějším je změna poptávky studentů a tzv. expatů, tedy cizinců pracujících v českých firmách. „Poptávka po střednědobém i dlouhodobém nájemním bydlení je u těchto dvou skupin obvykle nejvyšší na přelomu léta a podzimu a její vrchol nastává během září. Vlivem toho se zároveň rychle snižuje nabídka, která tak zvyšuje tlak zájemců na rychlé rozhodnutí. A naopak na přelomu roku nastává z pohledu realitního trhu nejklidnější období – lidé se už těsně před Vánoci a na začátku roku stěhováním tolik nezabývají,“ vysvětluje Tomáš Suchomel.
Neobvyklá sezona loňského roku
Loňskou podobu trhu s nájemními a investičními nemovitostmi silně poznamenala koronavirová pandemie, která přinesla mimo jiné dlouhodobou distanční výuku a častější práci v režimu home office. To se promítlo do výrazně nižší poptávky po nájemním bydlení jak ze strany studentů, tak i zahraničních pracovníků. „Vrchol realitní sezony, který obvykle nastává právě na podzim, jsme v loňském roce prakticky nezaznamenali. I to se tedy promítlo do statistik o výkyvu cen nájmů během roku, který by jinak byl pravděpodobně ještě vyšší. Přesto z našich loňských dat evidujeme zhruba dvojnásobně vyšší fluktuaci nájemníků, než bývá obvyklé,“ dodává Tomáš Suchomel.
*Tyto údaje vycházejí ze statistik portálu Realitymix.cz na příkladu průměrného měsíčního pronájmu bytu o výměře 60 m2.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022

Ceny nových bytů se dostaly na vrchol, klesat ale nebudou

Růst cen nových bytů v Praze se ve druhém čtvrtletí zastavil. Nové byty se v průměru prodávaly za 145 783 korun za metr čtvereční. Levnějších bytů se přesto zřejmě v dohledné době nedočkáme.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.