EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

01. 02. 2021

Ceny nájmů kolísají i mezi ročními obdobími, nové bydlení může koncem léta stát až o 15 % více než začátkem roku

 

Ceny pronájmů bytů jsou v České republice začátkem letošního roku o zhruba 2,4 % nižší než ve stejném období v loňském roce*. Podle společnosti GarantovanyNajem.cz, která se věnuje správě nemovitostí k pronájmu, lze ale pozorovat nejen meziroční výkyvy cen, ale i jejich kolísání v různých obdobích jednoho roku. A to v průměru o zhruba 15 % mezi začátkem roku a koncem léta. Příčinou obvyklého zářijového vrcholu realitní sezony je zejména vysoká poptávka po bydlení ze strany vysokoškolských studentů a zahraničních pracovníků. 


Výkyvy cen nájmů v rámci jednoho roku jsou podle společnosti GarantovanyNajem.cz nejvíce patrné mezi začátkem roku a přelomem léta a podzimu. Tedy mezi obdobími od prosince do února a od června do konce září. „Cena nájmu stejného bytu může být v září až o patnáct procent vyšší než v lednu. Ceny jsou běžně vyšší ještě do konce října, ale v průměru již nedosahují takové úrovně jako právě v září. Vyplývá to z výsledků naší interní analýzy u bytů, které v těchto dvou obdobích získáváme do naší správy,“ uvádí Tomáš Suchomel, ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz. Ta zajišťuje kompletní správu více než 600 nemovitostí v České republice, zejména v Brně, Praze, Ostravě a jejich okolí.
Vliv studentů i expatů
Za výkyvem cen nájmů mezi různými obdobími v rámci jednoho roku stojí podle společnosti GarantovanyNajem.cz hned několik faktorů. Tím nejvýraznějším je změna poptávky studentů a tzv. expatů, tedy cizinců pracujících v českých firmách. „Poptávka po střednědobém i dlouhodobém nájemním bydlení je u těchto dvou skupin obvykle nejvyšší na přelomu léta a podzimu a její vrchol nastává během září. Vlivem toho se zároveň rychle snižuje nabídka, která tak zvyšuje tlak zájemců na rychlé rozhodnutí. A naopak na přelomu roku nastává z pohledu realitního trhu nejklidnější období – lidé se už těsně před Vánoci a na začátku roku stěhováním tolik nezabývají,“ vysvětluje Tomáš Suchomel.
Neobvyklá sezona loňského roku
Loňskou podobu trhu s nájemními a investičními nemovitostmi silně poznamenala koronavirová pandemie, která přinesla mimo jiné dlouhodobou distanční výuku a častější práci v režimu home office. To se promítlo do výrazně nižší poptávky po nájemním bydlení jak ze strany studentů, tak i zahraničních pracovníků. „Vrchol realitní sezony, který obvykle nastává právě na podzim, jsme v loňském roce prakticky nezaznamenali. I to se tedy promítlo do statistik o výkyvu cen nájmů během roku, který by jinak byl pravděpodobně ještě vyšší. Přesto z našich loňských dat evidujeme zhruba dvojnásobně vyšší fluktuaci nájemníků, než bývá obvyklé,“ dodává Tomáš Suchomel.
*Tyto údaje vycházejí ze statistik portálu Realitymix.cz na příkladu průměrného měsíčního pronájmu bytu o výměře 60 m2.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.