Neděle 22. října. Svátek má Sabina.

Ceny skutečně prodávaných nových bytů stouply od loňska o 7 %, oproti roku 2008 jsou ale stále téměř o třetinu levnější

03.12.2014 01:12 Tisková zpráva: CENTRAL GROUP

Skutečně prodávané, nikoli jen nabízené byty

Na rozdíl od většiny statistik dostupných na realitním trhu odrážejí statistiky společnosti CENTRAL GROUP realitu, protože jsou exportem z interního systému společnosti, kam se zaznamenává každý uskutečněný prodej. „Nehrajeme si na to, že monitorujeme celý pražský realitní trh. Podle našeho názoru to totiž ani nejde. Díky naší tržní pozici poskytují naše statistiky vypovídající obraz o vývoji celého trhu v segmentu cenově dostupných bytů. Hlavně se ale jedná o data na základě skutečných prodejů nemovitostí, které již stojí nebo jsou ve výstavbě. Tedy žádných vzdušných zámků s neznámým termínem zahájení výstavby,“ říká Dušan Kunovský, šéf CENTRAL GROUP. 

Trend růstu cen potvrzen

Potvrzuje se tak v poslední době stále častěji skloňovaný trend – ceny novostaveb, a to zejména těch cenově dostupných v nižším a středním cenovém segmentu, v posledním roce rostou. Průměrná cena za metr čtvereční vnitřní podlahové plochy bytu (bez DPH, balkonů, teras, předzahrádek, garáží nebo parkovacích stání) činila ke konci prvního pololetí letošního roku u skutečně prodaných bytů CENTRAL GROUP přesně 35.352 Kč. To je o 7 % více, než na konci loňského roku, ale stále o bezmála 30 % méně, než se prodávaly srovnatelné byty v prvním pololetí předkrizového roku 2008. Jak je z křivky dále patrné, průměrné ceny neklesaly lineárně, ale kolísaly v závislosti na doplňování nabídky o nové levnější projekty. Úroveň ceny bez DPH je zvolena záměrně z důvodu srovnatelnosti – za sledované období se sazba DPH několikrát měnila.  

Absolutní ceny průměrných dispozic prodaných bytů společnosti CENTRAL GROUP dosahují aktuálně 1,8 milionu u bytů 1+kk, 2,8 milionu za 2+kk, 3,9 milionu za 3+kk a 5,7 milionu u 4+kk. Jedná se o konečné ceny ALL INCLUSIVE vč. DPH a veškerého příslušenství. Pro srovnání, v první polovině roku 2008 dosahovaly ceny srovnatelně velkých bytů 2,4 milionu u 1+kk, 3,7 milionu u 2+kk, 5 milionů u 3+kk a 6,9 milionu u 4+kk.

CENTRAL GROUP odmítá „miniaturizaci“ dispozic

Z dat o skutečně prodávaných bytech za posledních 6 let vyplývá ještě jedna podstatná věc. A to, že CENTRAL GROUP jako pravděpodobně jediný z velkých rezidenčních developerů nepřistoupil k záměrnému zmenšování dispozic jednotlivých bytů ve snaze docílit nižší absolutní ceny. Průměrné výměry prodaných bytů jsou tak za celé období a u všech dispozic téměř lineární. 

„Zmenšování bytů a vytváření devítimetrových krcálků namísto plnohodnotných pokojů považuji za průhledný trik na kupující, který se dlouhodobě promítne do tržní ceny takových bytů. Ke kvalitě moderního bydlení patří i odpovídající prostor, proto CENTRAL GROUP na plošné zmenšování bytů nepřistoupil a ani v budoucnu nepřistoupí,“ uzavírá Kunovský.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *