EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

23. 08. 2016

0 komentářů

Červenec nepřinesl pro banky a stavební spořitelny žádné rekordní objemy úvěrů

 


 

V červenci se dostavil sezónní prázdninový efekt. Po skvělém červnovém rekordu, poskytly banky hypotéky za 15,2 mld. Kč, což je sice oproti minulému měsíci pokles o téměř 9 miliard, ale jde o druhý nejlepší výsledek v historii. Tento výsledek podpořila vysoká průměrná výše hypotéky, která v červnu byla 1,99 mil. Kč, počtem hypoték nebyl červenec nijak výjimečný, poskytlo se 7615 hypoték. Skokový meziměsíční rozdíl může mít několik důvodů. Kromě dovolených, může být důvodem také to, že ceny hypoték zůstávají rekordně nízké, růst úrokových sazeb tyto prázdniny nehrozí a tak klienti v pohodě užívají dovolených a hypotéku můžou řešit koncem léta.

Růst průměrné výše hypotéky připisujeme trendu růstu cen nemovitostí, akceleraci výstavby a lepší kondici ekonomiky domácností. Při pohledu na vývoj měsíčních hodnot průměrné výše hypotéky je zřejmě, že se její roční hodnota letos bude pohybovat nad 1,9 mil. Kč. Jestliže objemy svoji rekordní spanilou jízdu přerušily, tak u průměrné výše hypotéky předpokládáme, že celý letošní rok budou její měsíční hodnoty rekordní.

Úrokové sazby – hypotéza úrokového dna nebo další zlevňování?

Průměrná úroková sazba v červenci sjednaných hypoték vzrostla podle serveru hypoindex.cz o 1 setinu procentního bodu na 1,88 %, což potvrzuje korelaci s našimi GOFI indexy nabídkových sazeb, kdy u našeho indexu došlo k zastavení poklesu v období června a července. Nicméně v srpnu, vidíme tendence k mírnému poklesu našeho GOFI indexu o 2 setiny. Je to předzvěst podzimního zlevňování nebo jsme na úrokovém dně? Těžko odpovědět. Přesto nám moc nepřijde logické, proč by banky, v současné situaci dále zlevňovaly. Není to ale vůbec vyloučeno. Cena zdrojů, ze kterých se banky financují, je na minimech a podzimní konkurenční boj bude opět velmi tvrdý. Naše hypotéza úrokového dna tak může vzít za své.

Financování bydlení po sedmi měsících – meziroční růst 11 %  

REKLAMA

Objem úvěrů ze stavebního spoření v červenci meziročně nevzrostl, naopak. Poskytlo se 3,4 miliardy korun, což je téměř o čtvrtinu méně než vloni. Přesto, sektor financování bydlení roste meziročně o 11 %. Banky rozpůjčovaly na hypotékách 121,9 miliardy korun, stavební spořitelny 27 mld. Kč., jak ilustruje následující graf. V závěru roku čeká trh nová regulace, která by teoreticky mohla negativně ovlivnit počty a objemy sjednávaných hypoték, nicméně tento dopad předpokládáme spíše až v roce 2017.

Prázdninové měsíce bývají tradičně prodejně slabší a červenec letos potvrdil tento sezónní princip. Vloni byla situace jiná, neboť velké banky v červnu zdražily a lidé se v obavě z růstu cen snažili vyřešit hypotéku s předstihem.

Podzimní sezóna je před námi, očekáváme, že akcelerace obchodní aktivity odstartuje na přelomu srpna a září a druhá polovina roku bude rovněž velmi úspěšná.

V našem aktualizovaném odhadu poskytnutých hypoték předpokládáme, že bude poskytnutý objem hypoték za rekordních 219 miliard a objem úvěrů ze stavebního spoření ve výši 54,1 mld. Kč.
Zdroj : Golem Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *