EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

22. 05. 2015

Češi a Slováci si nejčastěji půjčují od rodiny. Poláci a Bulhaři dávají přednost bankám.

 


 

Zatímco Češi a Slováci se nebojí půjčovat si v rámci rodiny, Poláci a Bulhaři se drží hesla „peníze kazí vztahy“ a pro půjčku si zajdou raději do banky nebo nebankovní úvěrové společnosti. S rodinou se sice o financích radí 64 % Bulharů a 54 % Poláků, ale když dojde na věc, většina si půjčí v některé z finančních institucí. Banky upřednostňuje třetina Bulharů a 40 % Poláků. 

Kamarádům věříme víc než finančním poradcům

Po rodině jsou nejoblíbenějšími rádci ohledně financí kamarádi. Na radu přátel dá každý osmý Čech, Polák a Bulhar a každý desátý Slovák. „Zajímavé je, že kamarádi předběhli i finanční poradce. K těm chodí jen 10 % Čechů a Slováků, v Polsku využívá jejich služeb jen každý desátý člověk a v Bulharsku dokonce pouze 3 % lidí,“ říká k výsledkům průzkumu marketingový ředitel PROFI CREDIT Ondřej Lokvenc. Řada lidí se pak spoléhá jen sama na sebe. Bulhaři (29 %) se nejčastěji ze všech sledovaných zemí zadluží u kamarádů, od přátel si jich půjčuje více než od vlastní rodiny. 

Faktu, že si lidé nechávají v oblasti půjček nejčastěji poradit od rodiny a přátel využívají také úvěrové společnosti. „Pro naše klienty jsme rozjeli věrnostní akci. Chceme je motivovat, aby si u nás půjčovali dál a doporučili nás také svým známým,“ říká marketingový ředitel společnosti PROFI CREDIT Ondřej Lokvenc. Jakmile nový klient podepíše smlouvu a zaplatí první splátku, dostane od PROFI CREDITu ten, kdo společnost doporučil 2000 korun.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Prodeje nových bytů v Praze jsou rekordní, rekordní je i nízká nabídka

Zájem o nové bydlení v metropoli překonal veškeré dosavadní rekordy. Během druhého čtvrtletí letošního roku se podle analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska Reality prodalo 2650 nových bytů, což je nejvíce v historii. Naopak počet nabízených jednotek se snížil na 3350. Jedná se o nejnižší počet za celou dobu sledování trhu.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

29. 07. 2021

Nemovitosti vnímá jako bezpečnou investici polovina Čechů

Foto: Shutterstock Téměř polovina Čechů (47,4 %) považuje nákup nemovitosti za bezpečnou investici, která přinese očekávaný výnos. Další pětina lidí (19,4 %), kteří by do nich investovali, je vnímá jako záložní variantu na důchod nebo pro jiné členy rodiny. Ovšem s tím, že jim taková nemovitost mezitím vydělává peníze díky pronájmu. Údaje vyplývají z průzkumu […]

Text: Milan Vodička

29. 04. 2021

Průzkum: Mladí sní o bydlení v rodinném domě se zahradou a bazénem

Foto: Shutterstock Ačkoliv ceny nemovitostí rostou v České republice téměř nejrychleji ze všech zemí EU, Česko stále patří mezi státy s cenově dostupným bydlením. Pouze 7,1 % populace žije v domácnostech, kde náklady na bydlení představují více než 40 % disponibilního příjmu. Přesto je pro řadu mladých lidí vlastní bydlení prozatím nedostupné. Do budoucna si jej ale plánuje […]

Text: Milan Vodička

13. 04. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.