EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

20. 06. 2016

0 komentářů

Češi jdou při finacování bydlení “na hranu”

 


 

„O nemovitost podle svých snů stojí Češi tolik, že jdou často na hranici svých možností. Situaci, kdy rodina zaplatí za výdaje na bydlení a hypotéku více než tři čtvrtiny svých příjmů, však nelze rozhodně označit za správnou a dlouhodobě bezpečnou,“ uvádí k výsledkům výzkumu Petr Stuchlík, spoluzakladatel a předseda představenstva společnosti Fincentrum.

Minimální finanční rezervy jsou pro rodiny reálnou hrozbou

  • §  57 % domácností splácejících hypotéku by dokázalo bez změny životní úrovně žít ze svých aktuálních úspor méně než 3 měsíce
  • §  25 % by dokázalo z úspor vystačit 3–6 měsíců
    • §  déle než 1 rok by bez změny životní úrovně dokázalo žít z úspor necelých 9 % českých domácností splácejících hypotéku

Domácnosti bohužel často mají po investici do nemovitosti minimální finanční rezervy. Život s hypotékou pro ně navíc neznamená ani výhled na zlepšení finančních rezerv, které by pomohly čelit případnému snížení příjmů.

„Výrazné zatížení rodinného rozpočtu se promítá i do schopnosti vytvářet úspory. Celých 44 % dotázaných nedokázalo v rodinném rozpočtu ušetřit za uplynulých 12 měsíců alespoň 15 tisíc Kč a nevytvořili tak ani rezervu ve výši dvou splátek hypotéky,“ doplňuje Petr Stuchlík. Mezi 15 a 45 tisíci Kč ušetřilo 36 % dotázaných, více než 45 tisíc Kč ušetřila pětina dotázaných.

Na odpovědnosti poradců záleží více než dřív

REKLAMA

Alarmujícím faktem je, že se o často největší investici ve svém životě radí s odborníkem detailně jen 45 % dotázaných občanů. Kvalitní finanční poradce přitom nejen zprostředkuje smlouvu mezi bankou a klientem, ale také poradí s konkrétním a bezpečným nastavením rodinného rozpočtu.

„V praxi to často znamená, že naši poradci propojují své klienty již ve fázi záměru koupě nemovitosti s kolegy z realitní kanceláře ve skupině Fincentrum a hledají levnější nemovitost, která by odpovídala potřebám rodiny, ale méně zatížila rodinný rozpočet,“ uzavírá Petr Stuchlík. 

I díky zpracování detailní finanční rozvahy se mohou klienti vyhnout budoucím problémům i nemilým překvapením. Celá pětina dotázaných má totiž po sjednání hypotéky vyšší náklady na bydlení, než čekali v době, kdy smlouvu podepisovali. A 18 % dotázaných uvažuje o tom, že měli zvolit levnější nemovitost a ulehčit tak díky nižším splátkám svému rodinnému rozpočtu.

Na česko-slovenském trhu je Fincentrum jednoznačně největším zprostředkovatelem hypotečních úvěrů. V České republice zprostředkovali jeho poradci více než 8 tisíc hypotečních úvěrů v celkovém objemu 13,5 miliardy korun.

Tisková zpráva: Fincentrum

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Hypoteční trh se postupně zotavuje

Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v únoru hypotéky v objemu téměř 16 miliard Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 21 %. Potvrzuje se pokračující zotavování hypotečního trhu po jeho zamrznutí v druhé polovině roku 2022. Vyplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *