EUR 24.660

USD 25.565

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.660

USD 25.565

20. 05. 2019

0 komentářů

Češi jsou národ chalupářů. Na chalupu jsou ochotni dojíždět i stovky kilometrů

 

O Češích se právem traduje, že jsou národ chalupářů. Více než třetina obyvatel České republiky (36 %) vlastní nějakou rekreační nemovitost. Nejčastěji se přitom jedná o menší chatu se zahradou (42 %) nebo o víkendovou chalupu (36 %). Každý dvacátý obyvatel České republiky využívá pro víkendové rekreace také byt nebo apartmán, který se často nachází v lyžařských střediscích. V průměru za provoz chaty se zahradou zaplatí Češi 3700 korun měsíčně. Vyplývá to z průzkumu, který na téma rekreačních nemovitostí, jejich pořizování a financování,  uskutečnila Equa bank. 


Koníček i práce, pro některé i druhý domov
Pro většinu Čechů je pobyt na chatě či chalupě sezónní a víkendovou záležitostí. Téměř pětina dotazovaných zde pobývá několik měsíců v roce, například celé léto, někteří dokonce skoro celý rok. Pro ně je pak rekreační nemovitost skutečným druhým domovem; místem, kde tráví naprostou většinu času.
Téměř dvě třetiny Čechů jezdí na chatu či chalupu relaxovat. Každý druhý dotazovaný má rekreační nemovitost jako koníček, třetina Čechů zde zase pěstuje zdravé potraviny. Pětina Čechů uniká na chaty před městem, často za sousedy, protože zde mají prima partu. Každý sedmý Čech jezdí na chalupu sportovat.  Desetina Čechů se na chalupě dře a domů se vrací velmi znavená. Jen pouhá 3 % dotazovaných přiznávají, že rekreační nemovitost využívají k mimomanželským dostaveníčkům.
Na svou rekreační nemovitost Češi nejčastěji dojíždějí do 100 km, 4 z 10 Čechů mají rekreační nemovitost dokonce ve městě, kde zároveň i bydlí. V zahraničí vlastní rekreační nemovitost pouhé 1 % Čechů.
Každá nemovitost něco stojí…
Podobně jako u běžného bydlení, jsou také s provozem rekreační nemovitosti spojeny určité náklady. Většinou (79 %) je to částka do 3 tisíc Kč (v průměru je to 2200 Kč). Naopak 9 % platí pravidelně měsíčně za provoz rekreační nemovitosti částku vyšší než 4 tisíce Kč.
Zdarma není ani provoz zahrady. Každý určitě chce mít svou zahradu udržovanou a hezky osázenou. Ti, kdo zahradu mají, nebo si ji pronajímají, tak do péče o ni většinou měsíčně průměrně dávají částku 1500 korun.
S vlastnictvím nemovitostí nesouvisí jenom pravidelné náklady spojené s jejím provozem, ale také případné rekonstrukce. Ty během posledních třech let provádělo 37 % vlastníků některé z rekreačních nemovitostí, v částce většinou do 200 tisíc korun. Nejčastěji (67 %) hradili rekonstrukci z vlastních zdrojů, pětina Čechů si na ní musela půjčit.
Zájem o chalupaření ještě poroste
Chalupářský apetit sdílí také ti, kdo rekreační nemovitost zatím nemají. Každý čtvrtý zvažuje její pořízení během následujících pěti let. Jen z našetřených peněz  ji plánuje koupit 39 % dotazovaných, částečně z našetřených peněz a částečně půjčkou ji uhradí také 39 % respondentů. Výhradně půjčkou ji bude hradit pětina Čechů.
„Investice do rekreačních nemovitostí považujeme za rozumné. Úrokové sazby hypoték se drží stále na nízké úrovni a dá se předpokládat, že chuť a potřeba opustit město a trávit volný čas v přírodě se bude stále zvyšovat. Proto je teď ideální doba na pořízení chaty či chalupy,“ uvedl Ondřej hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu retailového bankovnictví.
Grafy k výzkumu (viz níže):

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Prázdniny skončily. Zloději se z bytů přesouvají na chalupy

Zdroj: Pixabay.com V letních měsících většina lidí nechává alespoň na nějaký čas svůj domov bez dozoru. Špatně zabezpečený byt či dům je pak skoro pozvánka pro zloděje. Se zhoršujícím se počasím se pak lidé z dovolených, chat a chalup vrací zpět do měst a do hledáčku zlodějů se dostávají opuštěné rekreační objekty.

Text: Monika Lukešová

14. 09. 2021

Nemovitosti: chaty a chalupy a koronavirus

Dovolená v bytě? Díky, nechci. Češi touží po chatách takřka kdekoliv

Další lockdown, rok žádná pořádná dovolená a světlo v temném tunelu v nedohlednu. Vypadá to, že letošní rok budeme znovu trávit převážně v České republice. To není černý scénář, ale realita, se kterou počítá mnoho Čechů. Proto také raketově roste zájem o chaty, chalupy, ale i pozemky, kde se rekreační nemovitost dá postavit.

Text: Monika Lukešová

04. 03. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.