EUR 25.615

USD 22.012

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.615

USD 22.012

02. 10. 2018

Češi musí na nové bydlení šetřit nejdéle v Evropě

 

Dostupnost bydlení v Česku je ve srovnání s vybranými zeměmi v Evropě nejhorší. V průměru je nový byt přijde na 11,3 průměrných ročních platů. To je dokonce déle než ve Velké Británii (9,8), kde jsou nominálně nemovitosti zdaleka nejdražší. Nejsnadněji na bydlení dosáhnou Belgičani (3,7 ročních platů). Vyplývá to z nejnovější studie Deloitte Property Index 2018. 


Studie porovnává trh ve 14 zemích Evropy – kromě ČR také ve Velké Británii, Francii, Polsku, Maďarsku, Itálii, Nizozemsku, Rakousku, Španělsku, Německu, Dánsku, Belgii, Lotyšsku a Portugalsku. Evropanům se stále více zamlouvá nájemní bydlení. Podle analytiků za to mohou mimo jiné rostoucí ceny nemovitostí nebo také fakt, že se zejména mladí lidé častěji stěhují do metropolí za studiem či novou lukrativnější prací.
„Mezi další trendy na českém rezidenčním trhu patří rozmach institucionálních investorů, kteří vstupují na trh za účelem akvizice velkých bytových portfolií, či narůst nových developerských projektů určených k nájemnímu nebo studentskému bydlení,“ říká Petr Hána, senior manažer v oddělení nemovitostí Deloitte.
Dostupnost vlastního bydlení v Česku se oproti loňsku ještě o něco zhoršila. Na nový byt o velikosti 70 m2 potřebovali Češi loni 10,9 průměrného ročního platu, letos je to již 11,3 průměrného ročního platu.
„Česko v transakčních cenách nového bydlení začíná dohánět západní země. Například v Praze průměrná cena oproti loňsku vzrostla o 9,7 % na 2 587 EUR za m2. Meziročně nejrychlejším tempem ale rostly ceny hlavně v německých nebo maďarských městech,“ říká Vojtěch Petrík, senior konzultant v oddělení nemovitostí Deloitte.
„Poptávku a ceny na rezidenčním trhu v Česku ženou nahoru hlavně nedostatek nových bytů na trhu, regulace České národní banky ohledně hypoték, zdlouhavé povolovací procesy, vysoké zdanění a také sentiment kupujících. Zejména ve velkých městech přitom nelze čekat, že nabídka nových bytů vzroste,“ dodává Petr Hána.
Loňské průměrné úroky českých hypoték patřily s dvěma procenty v Evropě k těm nejnižším. Ty nejlevnější přitom byly v Portugalsku (1 %), nejdražší v Maďarsku (4,9 %).
Vrátíme-li se k nájemnému, jeho výše se v Evropě značně liší. Nejdražší je z porovnávaných měst v centru Paříže (26,4 EUR za m2) a Londýna (26,3 EUR), nejlevnější v Ostravě (6 EUR). Praha předběhla s 13,1 EUR řadu západoevropských měst, jako je Milán, Frankfurt nebo Vídeň. Třetí české město ve studii, Brno, je s 8,6 EUR v poslední čtvrtině.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021

dostupnost vlastního bydlení

Bude se dostupnost vlastního bydlení dále zhoršovat?

foto: Shutterstock Ceny bytů neustále zdražují. Před rokem při začátku koronavirové epidemie se předvídalo mnohé, třeba že realitní trh zpomalí a bydlení bude lépe dostupné. Jak ale ukázal rok s kovidem, zrovna realitní kanceláře na tom moc netratily. A rozhodně nemají v dnešní době problém udat nemovitosti. Naopak se jim stále hůře hledají nové nemovitosti, […]

Text: Hana Bartušková

22. 04. 2021

Zájem o nové byty v Praze neklesá

Loňský rok poznamenaný pandemií koronaviru patřil trochu překvapivě mezi ty silné na prodeje nových bytů, mimořádně úspěšný byl hlavně závěr roku. Meziročně v Praze mírně vzrostla i cena za metr čtvereční. Developeři očekávají, že v příštím roce budou ceny stagnovat. Vyplývá to ze studie společností Central Group, Skanska a Trigema z posledního čtvrtletí minulého roku.

Text: Karel Pučelík

05. 02. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.