EUR 25.735

USD 22.178

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.735

USD 22.178

18. 06. 2015

Češi se s partnerem hádají méně než Slováci nebo Poláci, častou příčinou sporů jsou peníze

 


 

„Dvě třetiny Čechů (64 %) se hádají kvůli výdajům, příjmy jsou důvodem sporů v každé osmé domácnosti, čtvrtina hádek pro peníze je kvůli financím obecně, ale také kvůli půjčkám,“ říká k výsledkům průzkumu výkonný ředitel společnosti PROFI CREDIT Rudolf Cejnar. Lidé mají obvykle jasno v tom, na co a kolik si půjčit. Vášnivé debaty ale vedou o tom u koho, na jak dlouho o výši splátek. Poláci jsou na tom podobně jako my. Na Slovensku se kvůli výdajům hádá zhruba polovina lidí (54 %), v každé šesté domácnosti spolu partneři nemluví kvůli platu. 

Češi se hádají kvůli výdajům na jídlo, Poláci kvůli módě

„U čtvrtiny Čechů jsou hlavním důvodem sporů výdaje na jídlo, následují koníčky (22 %), výdaje na bydlení (20 %) a utrácení za módu a obuv (13 %),“ uvádí Rudolf Cejnar. Slováci na sebe křičí především kvůli nákladným koníčkům. Ty vadí hlavně ženám. V Polsku se zase rozčilují více muži, příčinou 27 % hádek jsou u našich severních sousedů útraty za oblečení, kabelky a boty. V Bulharsku jsou pak středobodem sporů výdaje na bydlení, a to ve čtvrtině domácností.

Rodinná půjčka = důvod k hádce

Jedním z důvodů sporů o peníze jsou také půjčky v rámci rodiny. Ty využívá téměř polovina Čechů a 45 % Slováků. Jenže řada z nich také přiznává, že výhodná rodinná půjčka se často neobejde bez problémů. Poláci a Bulhaři se drží hesla „peníze kazí vztahy“ a pro půjčku si zajdou raději do banky nebo nebankovní úvěrové společnosti. Nejoblíbenějšími finančními rádci jsou ve všech sledovaných zemích rodinní příslušníci a přátelé.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Prodeje nových bytů v Praze jsou rekordní, rekordní je i nízká nabídka

Zájem o nové bydlení v metropoli překonal veškeré dosavadní rekordy. Během druhého čtvrtletí letošního roku se podle analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska Reality prodalo 2650 nových bytů, což je nejvíce v historii. Naopak počet nabízených jednotek se snížil na 3350. Jedná se o nejnižší počet za celou dobu sledování trhu.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

29. 07. 2021

Nemovitosti vnímá jako bezpečnou investici polovina Čechů

Foto: Shutterstock Téměř polovina Čechů (47,4 %) považuje nákup nemovitosti za bezpečnou investici, která přinese očekávaný výnos. Další pětina lidí (19,4 %), kteří by do nich investovali, je vnímá jako záložní variantu na důchod nebo pro jiné členy rodiny. Ovšem s tím, že jim taková nemovitost mezitím vydělává peníze díky pronájmu. Údaje vyplývají z průzkumu […]

Text: Milan Vodička

29. 04. 2021

Průzkum: Mladí sní o bydlení v rodinném domě se zahradou a bazénem

Foto: Shutterstock Ačkoliv ceny nemovitostí rostou v České republice téměř nejrychleji ze všech zemí EU, Česko stále patří mezi státy s cenově dostupným bydlením. Pouze 7,1 % populace žije v domácnostech, kde náklady na bydlení představují více než 40 % disponibilního příjmu. Přesto je pro řadu mladých lidí vlastní bydlení prozatím nedostupné. Do budoucna si jej ale plánuje […]

Text: Milan Vodička

13. 04. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.