EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

17. 04. 2019

0 komentářů

Češi si letos vzájemně prodali a pronajali třikrát víc nemovitostí než za stejné období loni, láká je lepší cena

 

Prodej nemovitostí přímo mezi majitelem a zájemcem bez prostředníka v podobě realitní kanceláře je na vzestupu. Ukazují to nejnovější data z Monitoru přímého prodeje portálu Bezrealitky. Z analýzy prvních tří měsíců letošního roku vyplynulo, že lidé si vzájemně prodali už 3x více domů a bytů než za stejné období loňského roku. Rostl i počet pronájmů, byť pomalejším tempem. Lidi láká především lepší cena oproštěná od provize, rychlost transakce, ale také šíře nabídky. Hodnoty podle odborníků potvrzují, že realitní trh se nenávratně změnil.

Loading



 


Za první kvartál si lidé v celé České republice mezi sebou prodali 623 domů a 2100 bytů. Meziročně trojciferným tempem přitom rostly všechny kraje České republiky, včetně těch, které v minulosti zůstávaly mimo trend přímého prodeje. Například v hlavním městě byl nárůst 241 %, ve Středočeském kraji 186 %, Jihomoravský kraj vyrostl o 83 % a Moravskoslezský o 130 %. Zvýšil se i počet napřímo zajištěných nájmů, a to o 17,3 %. V Praze zhruba o pětinu, ve středních Čechách o 30,5 %, v Moravskoslezském kraji o 22,4 %. Naopak v Jihomoravském kraji to je meziročně o necelá 4 % méně.

Počty prodaných nemovitostí 1Q meziročně
Hlavní město Praha 241%
Středočeský kraj 186%
Jihočeský kraj 217%
Plzeňský kraj 300%
Karlovarský kraj 259%
Ústecký kraj 152%
Liberecký kraj 199%
Královéhradecký kraj 312%
Pardubický kraj 120%
Olomoucký kraj 224%
Jihomoravský kraj 83%
Zlínský kraj 170%
Vysočina 191%
Moravskoslezský kraj 130%
Celá ČR 190%

Mezi hlavní důvody rostoucí obliby přímého prodeje patří především výše průměrné realitní provize, která meziročně vzrostla zhruba o 16 tisíc na současných 163 400 korun. Majitelé jsou přitom schopni zajistit většinu služeb potřebných k prodeji nemovitosti za pouhý zlomek této sumy. Druhým důvodem je rychlost, která v době převisu poptávky nad nabídkou výrazným způsobem zvýhodňuje právě na přímo prodávající majitele. Třetím důvodem je pak možnost online prezentace – tím, jak roste internetová gramotnost české populace, se snáz hledají kupci i v regionech, které byly v minulosti spíše konzervativní.
„Realitní trh se dokázal za posledních 12 měsíců extrémním způsobem změnit a nejedná se pouze o ceny a dostupnost nemovitostí. Sledujeme výrazný odklon lidí od realitních kanceláří a makléřů, související s nárůstem důvěry v přímý prodej. Lidé si stále více uvědomují, že prodej nebo pronájem zvládnou sami, a preferují domluvu přímo s majitelem,“ uvádí Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. „Napřímo bez zprostředkovatele v roce 2018 proběhla asi pětina realitních transakcí a letos to bude určitě ještě mnohem více. Jedná se o pozitivní posun, který nenávratně změní celý realitní trh k lepšímu.“
Začátek letošního roku se zdá být rekordní
Zajímavé je také sledovat, jak rychle po novém roce realitní trh ožil. Zatímco závěr loňského roku byl podle předpokladu spíše klidnější, alespoň co se týče prodejů a nákupů nemovitostí, letošek už jasně ukazuje, že chuť nakupovat nemovitosti Čechy neopouští. A to i přesto, že zájem mnohých se kvůli zpřísnění hypoték přesunul především do oblasti nájemního bydlení.
Již zmiňovaných 2723 prodaných nemovitostí je o 40 % více než ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku, přestože se prodejní ceny nemovitostí z druhé ruky za poslední tři měsíce opět zvedly – o 5 % v případě domů a 6 % v případě bytů. Nově tak lidé za bydlení „z druhé ruky“ v Česku zaplatí průměrně 32 095 Kč za metr čtvereční u domů a 57 039 Kč za metr čtvereční u bytů. Vysoko nad tímto průměrem se tradičně drží nemovitosti v Praze a ceny středočeských domů.
O 70 % rostly i počty pronájmů domů a bytů, na 8487 za první tři měsíce letošního roku. Není bez zajímavosti, že na dvojnásobné hodnoty se oproti předchozímu kvartálu dostaly pronájmy rodinných domů, které rostly navíc shodně po celé České republice a mohou souviset s faktem, že stále více lidí si domy začíná kvůli nedostupným hypotékám pronajímat.
Za pronájem bytu lidé v prvním kvartálu zaplatili průměrně 244 Kč za metr, v případě domů to bylo 112 Kč za metr.
Tisková zpráva Bezrealitky

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Airbnb - klíč - domov - ruce

Najdou si střednědobé pronájmy místo na realitním trhu?

Krátkodobé pronájmy ve stylu Airbnb a klasické nájemní bydlení, není nic nového. Ale realitní trh začínají dobývat i střednědobé pronájmy. Podle startupu Flatio byla díra na trhu v podobě střednědobých pronájmů, tedy v nájemním bydlení od jednoho do 12 měsíců, kterou se podařilo zalepit. Zájemci jsou z řad studentů, nebo lidí, kteří zrovna rekonstruují svou nemovitost.

Text: Monika Lukešová

21. 02. 2019

Prodej nemovitosti přes realitku: dražší, ale jednodušší

Slevy hýbou světem. Každý se snaží ušetřit a prodej nemovitosti není výjimkou. Ale i když lidé, kteří chtějí sami prodat byt či dům ušetří poplatky za služby realitní kanceláře nemusí se jim to vyplatit. Samozřejmě obě formy prodeje mají své pro a proti.

Text: Monika Lukešová

26. 10. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *