Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

České stavebnictví padalo i v květnu. Infrastrukturní stavby situaci nezachrání

08.07.2016 11:07 Tisková zpráva: EKOSPOL

Stavebnictví vykázalo už pátý záporný výsledek v řadě a nepřetržitě klesá od počátku letošního roku. Děje se tak parodoxně v době, kdy další sektory české ekonomiky utěšeně rostou.

Příčin této paradoxní situace je několik. Zaprvé loňské výsledky vytlačilo do výšin překotné dočerpávání evropských dotací z minulého programového období. Po opadnutí tohoto boomu nastala ve stavebnictví „finanční kocovina“. Tu v první polovině letošního roku umocnilo zmražení velkých infrastrukturních staveb, pro něž premiér Bohuslav Sobotka nakonec v minulém týdnu vyjednal v Evropské komisi výjimku a které budou moci být dokončeny podle starých posudků vlivu na životní prostředí (EIA).

Tristní ale zůstává situace pro soukromé investory, jimž státní byrokracie stále hází klacky pod nohy. Novela stavebního zákona, která by mohla povolovací proces v Česku zjednodušit, a odstranit tak jednu z překážek výstavby, nabírá další a další zpoždění.

Posledním hřebíčkem do rakve českého stavebnictví je ale nová podoba zákona o EIA, která značně rozšiřuje práva takzvané dotčené do veřejnosti. Do povolování staveb tak může mluvit téměř kdokoli. Celý proces teď trvá v průměru až sedm let.

Stav českého stavebnictví se nemůže výrazně zlepšit do doby, než vůči němu přestane být právní prostředí v naší zemi nepřátelské. Pokud stát bude nadále činit překážky soukromým investorům, kteří teď nejsou schopni uspokojovat rostoucí poptávku, situaci v tomto klíčovém odvětví nezachrání ani odblokování velkých infrastrukturních staveb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *