EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

08. 07. 2016

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

České stavebnictví padalo i v květnu. Infrastrukturní stavby situaci nezachrání

 


 

Stavebnictví vykázalo už pátý záporný výsledek v řadě a nepřetržitě klesá od počátku letošního roku. Děje se tak parodoxně v době, kdy další sektory české ekonomiky utěšeně rostou.

Příčin této paradoxní situace je několik. Zaprvé loňské výsledky vytlačilo do výšin překotné dočerpávání evropských dotací z minulého programového období. Po opadnutí tohoto boomu nastala ve stavebnictví „finanční kocovina“. Tu v první polovině letošního roku umocnilo zmražení velkých infrastrukturních staveb, pro něž premiér Bohuslav Sobotka nakonec v minulém týdnu vyjednal v Evropské komisi výjimku a které budou moci být dokončeny podle starých posudků vlivu na životní prostředí (EIA).

Tristní ale zůstává situace pro soukromé investory, jimž státní byrokracie stále hází klacky pod nohy. Novela stavebního zákona, která by mohla povolovací proces v Česku zjednodušit, a odstranit tak jednu z překážek výstavby, nabírá další a další zpoždění.

Posledním hřebíčkem do rakve českého stavebnictví je ale nová podoba zákona o EIA, která značně rozšiřuje práva takzvané dotčené do veřejnosti. Do povolování staveb tak může mluvit téměř kdokoli. Celý proces teď trvá v průměru až sedm let.

Stav českého stavebnictví se nemůže výrazně zlepšit do doby, než vůči němu přestane být právní prostředí v naší zemi nepřátelské. Pokud stát bude nadále činit překážky soukromým investorům, kteří teď nejsou schopni uspokojovat rostoucí poptávku, situaci v tomto klíčovém odvětví nezachrání ani odblokování velkých infrastrukturních staveb.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *