EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

06. 08. 2019

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

České stavebnictví pokračuje v růstu, o bytové výstavbě v Praze se příliš mluvit nedá

 

České stavebnictví pokračuje v mírném růstu, stavební produkce v červnu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostla o 2,4 procenta. Roste i bytová výstavba, v rámci celé České republiky se v šestém měsíci začalo stavět celkem 2850 bytů, což představuje meziroční nárůst o 8,3 procenta. Bytovou výstavbu však táhnou hlavně regiony, v hlavním městě se o rozvoji bytového fondu mluvit nedá. V červnu se v Praze začalo v bytových domech stavět jen 206 bytů. To je hluboce pod poptávkou i zdravým růstem města.

Loading



 


Od začátku roku se v hlavním městě v bytových i rodinných domech začalo stavět celkem 2457 nových bytů, z toho jen v bytových domech 1990. Prvenství v tomto ohledu s výrazným náskokem udržuje Středočeský kraj se 3278 zahájenými byty. Praze na záda dýchá také Jihomoravský kraj se 2448 zahájenými byty. Hlavní město tak jen horko těžko udržuje medailové pozice, přestože ještě pár let zpátky Praha v bytové výstavbě s přehledem dominovala.
Zásadní vliv na to má hlavně zastaralý územní plán, kvůli kterému prakticky došly pozemky vhodné pro novou výstavbu. Složitý proces povolování nových staveb, který může za praktické zamrznutí rezidenčního trh, zmiňovat už ani nebudu, protože se stavební legislativou se musí prát ve všech krajích. Co je však pro hlavní město specifické, je roztříštěnost stavebních úřadů a značná nejednotnost jejich rozhodování. Zvlášť v některých městských částech úředníci stavebních úřadů nerozhodují podle souladu stavebního záměru s platným územním plánem, ale spíše vychází vstříc názoru vedení radnice. Někteří lokální politici si totiž kariéru postavili na odporu proti nové výstavbě a jakékoliv záměry tak dlouhodobě blokují. A úředníci stavebních úřadů jim i přes deklarovanou nezávislost v tomto boji pomáhají.
Tuto faktickou podjatost 22 stavebních úřadů by vyřešil jen vznik jednoho centralizovaného stavebního úřadu pro větší stavby, který by lépe dokázal posoudit význam stavby z celoměstského pohledu a eliminoval by parciální zájmy místních radnic. Škoda jen, že ho vláda podle posledních informací z novely stavebního zákona vyškrtla. Bez něj se bytová výstavba v Praze nikdy nevzpamatuje.
 
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *