EUR 25.325

USD 23.768

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.325

USD 23.768

12. 10. 2017

0 komentářů

Česko má za sebou nejúspěšnější období financování realit

 

V první polovině roku přesáhl objem transakcí dvě miliardy eur. Česká republika vystřídala na prvním místě regionu střední a východní Evropy Polsko. Pokračuje trend poklesu problémových úvěrů a stabilních úrokových marží.

Loading



 


Investoři se v Česku zaměřují na všechny segmenty trhu a nepolevují ani v mimopražských projektech. Kromě českých investorů, kteří stojí za třetinou transakcí, mají o tuzemský trh zájem stabilně Němci a významně roste vliv asijských investorů.
Letošní průzkum KPMG Property Lending Barometer potvrdil pokračování pozitivního výhledu bank na financování realitního trhu. Především díky hospodářskému růstu, rekordně nízké nezaměstnanosti, vysokému objemu investic, růstu cen i vypořádání se s problémovými úvěry z minulosti. Čeští i zahraniční bankéři předpokládají v následujících dvou letech růst úvěrového portfolia vlastní společnosti i celého sektoru. V Evropě i v zahraničí je pořád k dispozici vysoký objem likvidity, který je hnací sílou bankovního financování nemovitostí.
Konkurence bankovnímu financování
Čeští bankéři považují za největší konkurenci zahraniční banky, a to převážně německé spolu s fondy soukromého kapitálu (private equity funds) a dluhopisovými fondy (respektive dluhopisové financování), následují pojišťovny a penzijní fondy. Nejméně vidí konkurenci v investičních bankách.
„V průběhu roku jsme byli svědky několika významných transakcí, kdy byl tradiční bankovní dluh nahrazen mimobankovními zdroji – ať již ve formě dluhopisů nebo úvěrů dohodnutých na skupinových úrovních mimo Česko. Tato situace zvyšuje konkurenci na lokálním bankovním trhu,“ říká Pavel Kliment, partner KPMG Česká republika odpovědný za sektor nemovitostí.
Pokračující trend v poklesu problémových úvěrů
Úbytek podílu problémových úvěrů vykazovala i v letošním roce většina zúčastněných zemí. Skokanem v této kategorii je Španělsko, kde za významným poklesem problémových úvěrů stojí oživení trhu a nárůst transakcí i strukturální změny. Česká republika je s 94% podílem bezproblémových úvěrů již několik let zemí s nejméně rizikovými úvěry podobně jako Švédsko, Německo, Velká Británie nebo Polsko. Na opačné straně jsou pak Bulharsko, Chorvatsko nebo Kypr.
Případné problémové úvěry se v Česku ve většině případů řeší restrukturalizací úvěru (nejčastěji úpravou splátkového kalendáře). Naopak ve Španělsku bankéři v případě problémových úvěrů volí jejich prodej, jelikož jsou přesvědčeni, že se dá restrukturalizací zachránit pouze 38 % úvěrů.
Preference residenčních a dokončených projektů
U českých bankéřů vedou stejně jako v minulých dvou letech rezidenční projekty a situace je podobná i v dalších zemích. Zatímco v zahraničí se celkově na druhé místo dostaly kancelářské, u nás si svoji pozici udržely s mírným náskokem průmyslové nemovitosti. Ačkoliv jsou hotely mezi bankéři nejméně preferované, každým rokem přibývají banky, které jsou ochotny tyto nemovitosti financovat nebo se na podobné projekty přímo zaměřují.
Čeští bankéři spolu s německými patří k těm, kteří nejvíce preferují již dokončené a pronajaté projekty. Za poslední období poskytly české banky třikrát více úvěrů na financování dokončených projektů než na nový development.
Vliv České národní banky pokračuje
Opatření České národní banky vnímá jako limitující faktor dalšího rozvoje více respondentů průzkumu než v minulých letech. Obdobná situace je nejen u nás, ale i v sousedním Rakousku nebo na Slovensku.
Stabilní úrokové marže
Průzkum ukázal, že průměrná výše úrokových marží v Evropě se oproti minulému roku výrazně nezměnila, případně mírně poklesla, a to především v zemích, které vykazovaly vysoké marže v minulosti. Nejnižší úroveň marží obhájilo Německo, kde jsou ale vyváženy přísnějšími podmínkami pro poskytnutí úvěrů. Na druhém konci pomyslného žebříčku najdeme Srbsko nebo Chorvatsko. V České republice jsme svědky snižování marží u bank, které je v minulosti měly vyšší, a naopak u bank s nízkými maržemi vidíme mírný nárůst či případně zastavení jejich poklesu.
Konec měnového závazku
Celkový podíl úvěrů poskytnutých v cizí měně (takřka výhradně v eurech) odhaduje průzkum ve výši 70 %, což je srovnatelné s Polskem a Maďarskem. U většiny oslovených bank nemělo jarní ukončení měnového závazku ČNB významný dopad na poskytování bankovního financování, a to především díky jednomu z klíčových pravidel financovaní nájemného úvěrem v eurech.
Dopad Brexitu na financování nemovitostí
Většina dotázaných včetně českých bankéřů neočekává významný dopad Brexitu na financování nemovitostí u nás. Pozitivní dopad očekávají v Holandsku a Irsku. Negativní odezvu očekávají pak bankéři v samotné Velké Británii.
O průzkumu:
Evropského průzkumu KPMG Property Lending Barometer 2017 se zúčastnilo přes 90 významných bank a finančních institucí v 17 evropských zemích. Data se sbírala prostřednictvím hloubkových rozhovorů s představiteli bank – vedoucími oddělení financování nemovitostí nebo řízení rizik.
KPMG Property Lending Barometer 2017 najdete ke stažení na www.kpmg.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Roste kvalita bydlení, ale i zadluženost

Češi oproti roku 1990 žijí ve větších domech, či bytech. Obytná plocha na jednotlivce za 25let narostla z 25 metrů čtverečních na 32. Lidé také vlastní více majetku. Ukázala to analýzy společnosti KPMG, která porovnává vedle tradičních statistických údajů také unikátní sociologická data o postojích a názorech české společnosti.

Text: Jiří Havelka

22. 01. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *