EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

07. 01. 2019

0 komentářů

Český startup Flatio dobývá díky virtuální realitě trh střednědobých pronájmů

 

Díru na realitním trhu se podařilo zalepit startupu Flatio, který nabízí střednědobé pronájmy, tedy bydlení na přechodnou dobu od 1 do 12 měsíců. To je vhodné pro všechny, kteří potřebují najít dočasný domov. Ať už se jedná o digitální nomády, zaměstnance směřující do zahraničí či studenty. Střednědobé pronájmy využívají také lidé, kteří rekonstruují své vlastní bydlení. A o tento typ bydlení je čím dál větší zájem. Úspěch tkví v bourání zažitých stereotypů realitních kanceláří jako je kauce, nutnost osobní prohlídky nebo podpis papírové smlouvy. Prohlídky na Flatio jsou totiž řešeny virtuální návštěvou nabízených nemovitostí.

Loading



 


Zájemci si mohou díky dostupným kartonovým brýlím pro virtuální realitu a chytrému mobilu prohlédnout desítky bytů, a to nejen jednotlivé obytné místnosti, ale dokonce i vstup do samotného domu a okolí jejich nového bydliště.  Prohlídky ve virtuální realitě tak plnohodnotně nahrazují osobní prohlídky bytů, které nejsou při pronájmu bydlení na několik měsíců vůbec potřeba.
„Jako bychom v bytě opravdu byli, to jsou nejčastější reakce od našich nájemníků a majitelů bytů, kteří přes Flatio pronajímají. Virtuální realita není nic nového, ale její praktické využití kromě herního průmyslu bylo dost omezené. Flatio proto stavíme na moderních technologiích, které propojujeme s realitním trhem, a tím  dochází  k posunu realitního businessu na vyšší úroveň,“ říká zakladatel a CEO Flatio Radim Rezek. Flatio totiž vedle virtuálních prohlídek nabízí podpis smlouvy přes SMS nebo možnost platby nájmu kartou online nebo také  bitcoinem.
Startup Flatio staví službu především na jednoduchosti, rychlosti a maximální pohodlnosti pro obě strany, pro majitele i nájemce. „Tvoříme nebo vyhledáváme na trhu technologická řešení, která zpříjemní našim klientům výběr bytu. Nejsme autory softwaru pro tvorbu prohlídek ve virtuální realitě, ale jsme pravděpodobně první mezi realitními společnostmi, kteří podobnou možnost prohlídky nabízí a zcela tak nahrazují osobní prohlídky,“ doplňuje Radim Rezek.
Praha si žádá více střednědobých pronájmů
Flatio je v Praze jediným specializovaným poskytovatelem střednědobého bydlení, což se projevuje i na jeho statistikách. Za první tři kvartály letošního roku vyplývá, že objem střednědobých pronájmů by měl přesáhnout 2 500 pronajatých měsíců a 50 milionů korun v nájemném. V loňském roce Flatio zprostředkovalo v Praze pronájem 1 359 měsíců, jedná se tedy o takřka stoprocentní meziroční nárůst.
Za prvních devět měsíců vzrostl zájem o Flatio také ze strany majitelů, a to o 60 procent. Nárůst je spojený zejména s příchodem majitelů, kteří dříve spoléhali primárně na krátkodobé pronájmy a dnes možnosti pronájmu kombinují nebo krátkodobě přestali pronajímat úplně.
„Střednědobému bydlení v Praze se daří především díky vystřízlivění majitelů z platforem zprostředkovávajících krátkodobé ubytování. Co vím od našich nově spolupracujících majitelů, nejčastěji je doběhla u krátkodobého pronajímání náročnost správy bytu, kam spadá každodenní rutina odepisování nájemníkům, předávání a uklízení bytu. Dalším faktorem je zvýšený zájem finanční správy, která nyní víc dbá na kontrolu správnosti odvedených daní a poplatků, což znamená značnou administrativní zátěž. U pronájmu s Flatio ale tyto starosti odpadají. Jelikož se jedná o pronájem nemovitosti za účelem bydlení, daní se pouze příjem z pronájmu ve výši 15 %. Samotné Flatio daní svou provizi,” dodává Radim Rezek.
Pronajímatelé také od krátkodobých pronájmů upouští kvůli vyšším časovým i finančním investicím do průběžných oprav nemovitostí, což u delších pronájmů odpadá. „Příliv těchto majitelů, kteří dříve pronajímali krátkodobě, nám pomáhá růst i v počtu pronajatých měsíců, širší nabídka vyhovuje jak jednotlivcům hledajícím bydlení, tak také firmám a nadnárodním korporacím,“ vysvětluje Radim Rezek, zakladatel služby Flatio, který střednědobé pronájmy v Praze nabízí od února 2016.
2+kk, 60 m2 a meziroční nárůst cen
Nejpopulárnějšími byty pro střednědobé pronájmy v Praze jsou, na základě zájmu nájemců, ty s dispozicí 2+kk. Byt v této dispozici poptává 43 % zájemců o bydlení, na druhém místě jsou menší byty 1+kk s 29 % poptávajících, větší byty o rozloze 3+kk poptává 18 % lidí a byty 4+kk už jenom každý desátý (10 %). Nabídka se pak s poptávkou procentuálně takřka shoduje. Typický byt, který si zájemci o bydlení na pár měsíců pronajímají, má výměru 60 metrů čtverečních a mediánová cena pronájmu je v letošním roce 22 759 korun měsíčně včetně poplatků, internetu a všeho potřebného vybavení, a navíc bez kauce. V porovnání s rokem 2017 cena střednědobých pronájmů vzrostla o necelých 10 %, a to z 20 737 korun.
Ačkoliv je cena střednědobých pronájmů oproti těm dlouhodobým zhruba o 25 % vyšší, samo Flatio dlouhodobě bojuje proti až nerealistickým představám majitelů. Průměrná cena ze všech nabízených pražských bytů na Flatio je 26 000 korun. „Dlouhodobě se snažíme přesvědčovat majitele nemovitostí, aby ceny zbytečně nenavyšovali. Statistiky jasně ukazují, že majitelé s realisticky nastavenými cenami mají vytíženost svých bytů mezi 90 až 98 procenty skrze Flatio bez pomoci jiných platforem. Je pravda, že tržní cena střednědobých pronájmů roste, ale s cenotvorbou je třeba pracovat rozumně, protože správná cena paradoxně nese v ročním horizontu vyšší výnos než cena přemrštěná,“ doplňuje Rezek.
Tisková zpráva Flatio

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *