EUR 24.525

USD 24.754

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.525

USD 24.754

29. 04. 2020

0 komentářů

Chystáte se stavět či rekonstruovat? 5 rad v nejisté době

 

Praha, 29. dubna 2020 – Situace způsobená světovou pandemií COVID-19 změnila během pár týdnů životy téměř všech. Některé ale vysvobodila z pracovního kolotoče, a mají tak nyní časové kapacity pro stavbu či rekonstrukci svých domů, chalup, zahrad nebo bytů. Stavebniny i hobbymarkety jsou opět otevřeny, takže je vhodný čas se do příprav či rovnou samotných prací pustit. Nejistá budoucnost ale vyžaduje dbát zvýšené obezřetnosti a opatrnosti. Přinášíme pět rad, které v aktuální situaci mohou pomoci ke zdravému přístupu ke stavbě nebo rekonstrukci. 


Buďte skromní, hospodární a opatrní
Základní rada je v dnešní nejisté době jednoduchá: jistá míra skromnosti, hospodárnosti a opatrnosti je nyní vhodná. Neznamená to, že byste měli zásadně změnit své plány a výrazně zmenšit plánovanou obytnou plochu či využívat levnější a méně kvalitní materiál, ale stejně tak nemusíte realizovat své nejbujnější sny. To se týká jak rozlohy obytné plochy, tak dalších faktorů, které prodražují stavbu. Nechte se inspirovat řadou příkladů často výjimečných, ale při tom skromných staveb nebo chytrých řešení rekonstrukcí.
Ušetřete na realizaci
Projekty větších rozměrů stojí za to přenechat profesionálům. Důležitým krokem je pak výběr stavební firmy či dodavatele prací nebo celé stavby. Vhodnou volbou lze ušetřit značnou část nákladů finančních, ale také časových. „Při rekonstrukci či stavbě na klíč odpadají starosti se zařizováním, hlídáním a koordinací prací jednotlivých stavebních profesí, které přenecháte stavební firmě. Tu můžete kontrolovat i díky transparentnímu účtu, kde přesně vidíte, kolik vás jednotlivé práce i materiál stojí. Systém transparentní dodávky stavby je v ČR úplnou novinkou. Tato služba umožňuje mít celou zakázku pod kontrolou i finančně, přestože zodpovědnost zůstává na straně stavební firmy,“ říká Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu.
Volte řešení úsporného provozu
Ušetřit na rekonstrukci lze chytrým řízením nákladů týkající se materiálu, technologií či samotných stavebních prací. Zároveň je ale vhodné si spočítat, kolik se dá ušetřit v budoucnu, pokud byste na začátku investovali do úsporných technologií. Nabídka je široká, na trhu existuje mnoho řešení efektivního zateplení, úsporného vytápění a ohřevu vody. Stejně tak se vyplatí investovat do kvalitních oken, která jsou pro úsporu energií také důležitá.
Využijte zelené řešení
Inspiraci přinášejí také ekologická řešení, která pracují s alternativními zdroji energie. Díky nim dlouhodobě ušetříte na pravidelných výdajích za energie, můžete ale také využít státní podpory z dotačního programu Nová zelená úsporám a ušetřit i při realizaci. „Nemusíte se obávat ani administrativy s tím spojené. S celým procesem pořízení a instalace fotovoltaiky pro váš rodinný dům rádi pomůžeme,“ říká Jan Kovalský ze společnosti Energie ČS.
Nezapomeňte na pojištění
V období nejistoty získává pojištění ještě větší důležitost než kdy jindy. Závazek hypotéky je tak obrovský, že stojí za to se pro případ neschopnosti splácet hypoteční úvěr pojistit. „Nikdy nelze předvídat, co se v průběhu let stane, a proto je vhodné se pojistit právě proti takovým případům, které vedou k neschopnosti hypotéku splácet. Jedná se o chytré řešení, kterým lze za rozumnou cenu dobře ochránit individuální i rodinnou finanční stabilitu ve chvíli, kdy se splácí větší finanční závazky jako je právě hypotéka,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny. Pojištění schopnosti splácet totiž chrání před dlouhodobými i krátkodobými riziky jako je úmrtí či invalidita, pracovní neschopnost, nebo ztráta zaměstnání či případy, kdy se musíte starat o své nejbližší.
Tisková zpráva Wirtuuu

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.