EUR 25.405

USD 21.896

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.405

USD 21.896

16. 09. 2021

Chytrá mohou být už i střední a malá města

 

Přerod českých měst na tzv. smart city je nyní o něco jednodušší. Lídr v oblasti analýzy dat a umělé inteligence společnost SAS představila univerzální analytickou platformu na bázi IoT (internet věcí), která je určená pro menší a středně velká města bez vlastních analytických kapacit. Nová platforma umožňuje propojit přibývající smart systémy a využít tak potenciál městské digitalizace naplno. 

„Projekty smart cities byly převážně řešené na základě nadšení či osvícení jednotlivců z radnic. Obvykle za nimi nestála ucelená koncepce a promyšlená strategie, jak chce samospráva dlouhodobě zinteligentňovat provoz a služby občanům. Zejména menším a středně velkým samosprávám na koncepčnější rozvoj chyběly kapacity a know-how, včetně schopnosti řídit více dodavatelů, propojit postupně přibývající digitální systémy a analyticky vyhodnocovat data, která z nich přicházejí,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.

Platforma IoT od SAS je určená pro řešení smart city, dokáže analyzovat řadu klíčových ukazatelů a předcházet krizovým situacím, ale také přijímat opatření pro zefektivnění provozu města a zlepšení života občanů.

Z jednoho dashboardu mohou mít pracovníci města okamžitý přehled o spotřebách energií všech budov a technologií, které město vlastní nebo spravuje – například z městského úřadu, ze škol, z veřejného osvětlení či ze stadionu. Na dashboardu vidí také aktuální informace z různých senzorů, například z dopravy, o kvalitě ovzduší v budově základní školy, o výšce hladiny řeky či o zaplnění kontejnerů na odpady. Systém v případě jakéhokoli problému okamžitě varuje odpovědného pracovníka.

REKLAMA

Souhrnný manažerky report v názorné grafické podobě má každý den k dispozici i starosta a rada města, kteří tak mohou ihned řešit například překračování plánované spotřeby energií, nebo přeplnění kontejnerů. Řízení města je díky tomu efektivnější a proaktivněji než dříve.

Dalším benefitem je pomoc při vykazování přínosů investic do smart systémů. Dokládat průběžně měřitelné přínosy bývá obvykle nezbytné u projektů financovaných z eurofondů, ale může být užitečné i při komunikaci
s občany.

Softwarová a poradenská společnost SAS platformu pro smart města nadále rozvíjí a přidává do ní postupně k již existujícím možnostem stále nové. V případě specifických požadavků města na připojení zdrojů dat, pro které report zatím připraven není, dokáže integraci zrealizovat během několika týdnů.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021

Nova zelená úsporám startuje

Nová zelená úsporám startuje: Výhodnější při kombinaci opatření i širší nabídka dotací

O dotace z programu Nová zelená úsporám za období 2014-2021 bylo možné žádat do 11. října. Z úspěšného dotačního programu lze čerpat dotace například na zvýšení energetické účinnosti a snížení emisí, výměnu kotlů nebo podporu obnovitelných zdrojů energie. Již dnes startuje přijímání žádostí v novém programovém období.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

12. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.