EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

Cizí byty opravujeme i na své náklady

 


 

Pryč jsou doby, kdy bylo spolubydlení synonymem pro levné soužití vysokoškolských studentů. Přestože studenti stále tvoří největší skupinu, až 40 % spolubydlících představují pracující do 30 let. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny mezi 200 respondenty, kteří aktuálně žijí se spolubydlícími. Téměř čtvrtina respondentů přiznává, že si společné bydlení vybrala proto, aby nebydlela sama. Kromě rozdělení nákladů si vypomáhají i s domácími pracemi, daří se jim tak ušetřit čas. Největší motivací pro bydlení s cizími však stále zůstává touha ušetřit na nájemném.

Nejčastější investice? Ložnice a kuchyně

Více než třetina lidí, kteří aktuálně žijí se spolubydlícími v nájemním bytu, již hradila náklady na jeho opravu. Většinou se jednalo o drobnější opravy v rámci několika tisíc. Nejčastěji lidé investovali do ložnice, kuchyně a koupelny.

Podle údajů Raiffeisen stavební spořitelny je polovina  mladých ochotná investovat do rekonstrukce bytu, přestože si ho pouze pronajímá. To vše ale pouze pod podmínkou, že jim ostatní spolubydlící přispějí na výdaje, nebo že budou mít levnější nájem. „Výdaje na zdokonalení bydlení dnes lidé berou jako samozřejmost. V pronájmu žijí často dlouhodobě a řada z nich si na sebe již vydělává,“ vysvětluje Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Část dotázaných připouští, že by rekonstruovala i v případě nezbytně nutných oprav nebo pokud by plánovala v bytě zůstat dlouhodobě. „V případě neplánovaných nebo nezbytných výdajů na bydlení nemusí lidé čekat měsíce nebo roky, než si na opravu našetří, ale mohou využít úvěr na rekonstrukce,“ doplňuje Lenka Molnárová.

REKLAMA

Pokud ještě nevíte, kde budete chtít žít třeba za pět let, nebojte se dát přednost pronájmu před splácením hypotéky. Díky menším půjčkám na vylepšení bydlení, můžete mít vysněný domov hned.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *