EUR 25.700

USD 22.127

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.700

USD 22.127

02. 06. 2015

ČLFA nesouhlasí se senátní novelou zavádějící teritorialitu při výběru exekutorů

 


 

„Novela by podle nás posílila postavení nepoctivých dlužníků, kteří se vyhýbají plnění svých povinností. A naopak by poškodila dlužníky, kteří své závazky řádně plní. Znemožnění výběru exekutora podle účinnosti a kvality jeho působení by vedlo k oslabení vymahatelnosti nároků oprávněných věřitelů. Poskytovatelé finančních produktů by museli dále zpřísnit schvalovací procedury a zvýšit rizikové přirážky. To by vedlo k omezení dostupnosti finančních produktů a ke zvýšení jejich ceny,“ říká předsedkyně představenstva ČLFA Jiřina Tapšíková.

Jak už ČLFA konstatovala v dřívějších debatách na toto téma, přijetí principu teritoriality by způsobilo deformaci konkurenčního prostředí v exekuční činnosti. Některé případy by se dostaly k méně schopným exekutorům a naopak schopní exekutoři by ztratili významnou část motivace, což by vedlo k horší vymahatelnosti práv věřitelů. Senátní novela poskytuje dlužníkům větší možnost k průtahům exekucí, například machinacemi s místem pobytu. ČLFA přitom nesouhlasí s argumentem, podle kterého by zavedení principu teritoriality vedlo ke snížení neoprávněných nákladů exekutorů na cestovní výlohy. Většina dlužníků se totiž ve skutečnosti v místě svého trvalého bydliště nezdržuje.

Už loni v září se ČLFA připojila k dalším sedmi oborovým asociacím, svazům a dalším subjektům, které rovněž návrh na zavedení principu teritoriality odmítly. Ve společném prohlášení mimo jiné konstatovaly, že zvažovaná změna je jen dalším populistickým krokem ve snaze „zatočit s exekutory“. Společné prohlášení v září loňského roku podepsali kromě zástupců ČLFA také představitelé Hospodářské komory ČR, České asociace věřitelů, České kanceláře pojistitelů, Asociace realitních kanceláří ČR, Asociace inkasních agentur, Sdružení dopravních podniků ČR a Svazu měst a obcí ČR.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Zákon o realitním zprostředkování

Zákon o realitním zprostředkování míří do Senátu. Možná začne platit už příští rok

Zákon o realitním zprostředkování prošel třetím čtením u poslanců minulý týden. Přitom na konečnou podobu zákona o realitním zprostředkování, jehož věcný záměr vláda schválila už v roce 2016, s napětím vyčkávají realitní makléři i veřejnost. Minulý pátek návrh zákona schválila ve třetím čtení Poslanecká sněmovna, nyní míří do Senátu. Jaké změny čekají realitní trh?

Text: Hana Bartušková

14. 11. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.