EUR 24.310

USD 21.427

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.310

USD 21.427

07. 01. 2019

ČMSS prožila skvělý úvěrový rok, vzrostl i zájem o spoření

 

Stavební spořitelny v loňském roce zaznamenaly jeden z nejúspěšnějších úvěrových roků ve své historii. ČMSS poskytla nejvíce úvěrů za posledních 9 let. Rostoucí popularitu stavebního spoření potvrdil i zájem o nové spořicí smlouvy, které vzrostly o 15 procent. Výhled na rok 2019 je také velmi pozitivní. 


Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) uzavřela v loňském roce úvěry za 28,5 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 28 procent. „Je to nejlepší výsledek za posledních devět let a jeden z nejlepších v celé historii ČMSS,“ komentoval výsledky místopředseda představenstva ČMSS Jochen Maier.
Za nárůstem úvěrových aktivit jsou především výhodné úrokové sazby. Úvěry od stavebních spořitelen byly totiž loni poprvé po 10 letech levnější než hypotéky, to se odrazilo v prudkém nárůstu zájmu. „Došlo tedy k prudkému nárůstu zájmu o zajištěné úvěry, což se projevilo i v nárůstu průměrné výše úvěru na zhruba 1,2 milionu korun. Stavební spořitelny mají tradičně silnou pozici ve financování rekonstrukcí a modernizací, stále častěji klienti ale přes náš úvěr řeší i nákup nemovitosti,“ dodal Jochen Maier.
Pozitivní vývoj zaznamenala loni ČMSS i v oblasti spoření. Počet nových spořicích smluv dosáhl téměř 175 tisíc, což je meziročně o 15 procent více. Stavební spoření mezi zajištěnými produkty přináší nadstandardní výnos kolem 3,5 procenta.  Průměrná výše cílové částky v loňském roce dosáhla 417 tisíc korun.
Novým trendem loňského roku bylo, že jsme dokázali přitáhnout více mladých klientů a lidí, kteří doposud se stavebkem neměli žádnou zkušenost. Mladí lidé si uvědomují, že po nových regulacích nedosáhnou na 100% úvěr na bydlení a proto chtějí být na budoucnost připraveni – a stavebko je pro ně zjevně nejvhodnější cestou,“ vysvětlil Jochen Maier.
Pozitivní je podle Maiera i výhled na rok 2019, kde se dá očekávat další nárůst zájmu o spořicí smlouvy i další nadprůměrný úvěrový rok. „Rozdíl v úrokových sazbách zajištěných úvěrů se bude dále zvyšovat ve prospěch stavebních spořitelen, které nemusejí tak rychle reagovat na tržní sazby. A ve spoření ani nadále nebude jiný bezpečný produkt, který by výnos ze stavebka předčil,“ uzavřel Maier.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

(Ne)porazí „stavebko“ inflaci?

V jednom z minulých článků (https://www.investujeme.cz/clanky/kdy-se-vyplati-stavebko-na-sporeni/) jsme se věnovali tématu – Kdy se „Stavebko“ na spoření vyplatí. V propočtech jsme počítali s úrokovou sazbou na stavebním spoření + 1 % a s inflací ve výši 2%. Srovnání nám udělalo jakýsi obrázek výhodnosti SS (=stavební spoření). Jak je tomu však dnes, při inflaci na 6% hranici?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 01. 2022

Co je v dnešní době luxusní bydlení? Pro někoho smart home, pro jiného vlastní byt

Dříve bylo považováno za luxus zděné jádro v panelákovém bytě nebo dokonce barevná televize.  Doba se změnila a zděné jádro už nikoho nezaujme. Za luxus je momentálně považujeme třeba chytrou domácnost ovládanou přes mobil, kuchyňskou deska z černého mramoru, exkluzivní zimní zahradu, saunu nebo vlastní bazén.

Text: František Veselý

Foto: freeimages.com

19. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *