EUR 25.265

USD 23.672

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.672

13. 06. 2017

0 komentářů

ČNB straší před hypoteční a realitní bublinou, chce však jen posílit své pravomoci řídit banky

 

Česká národní banka (ČNB) ve své aktuální zprávě o finanční stabilitě tvrdí, že se nemovitostní trh v Česku přehřívá a straší, že hypotéky jsou rizikem pro celou ekonomiku. Ani v jednom nemají centrální bankéři pravdu, ale to jim nebrání v rozehrávání tohoto tématu. Ve hře je totiž změna zákona, která má posílit jejich pravomoci.

Loading



 


Přestože ceny nových bytů v posledním roce mírně vzrostly, ani zdaleka nemůžeme mluvit o přehřátém trhu. Je sice pravda, že někteří neseriózní developeři se snaží zneužít současné situace na trhu a nabízí byty dráž, než by odpovídalo jejich skutečné ceně, ale takových firem je opravdu pouze minimum. Na celý nemovitostní trh toto jednání hrstky developerů v podstatě žádný dopad nemá. Česká ekonomika dlouhodobě roste, s tím se zvyšují příjmy lidí a zcela logicky také ceny zboží včetně nemovitostí. Ty jsou nyní v průměru zcela přiměřené. Zda má byt odpovídající cenu, zjistíme jednoduše pomocí takzvaného Korcova pravidla. To říká, že cena bytu nesmí přesahovat dvacetinásobek ročního nájemného. Pokud to byt splňuje, předražený není.
Loňský rok byl sice ve znamení rekordně nízkých úrokových sazeb u hypoték a díky tomu jsme sledovali enormní zájem o hypotéky, nicméně ani z tohoto pohledu se o bublině na trhu hovořit nedá, přestože se centrální bankéři snaží přesvědčit o opaku. Opakováním slov o hypoteční bublině se pouze snaží ospravedlnit své snahy posílit pravomoci České národní banky (ČNB) v řízení komerčních bank. Ve hře je totiž stále změna zákona o ČNB, která by jí umožnila nařizovat komerčním bankám, komu a za jakých podmínek mohou hypotéky udělovat. Pokud by tyto změny prošly, přišla by drtivá většina domácností o možnost pořídit si vlastní bydlení. Pro zisk hypotéky by totiž žadatel potřeboval minimálně milion korun z vlastních zdrojů a měsíční příjem v řádu desítek tisíc korun. Na vlastní bydlení by tak nedosáhla ani střední třída, natož třeba mladé rodiny.
Centrální bankéři se přitom pletou do věcí, které řešit vůbec nemusí. Banky mají vlastní sofistikované nástroje na to, jak posoudit schopnost klienta splácet úvěr, a to jak nyní, tak i v budoucnu. Český bankovní trh patří k nejstabilnějším v EU, což dokládá i stále klesající podíl úvěrů v selhání. Z tohoto pohledu patří české banky k nejlepším v EU. Což ostatně dokládají i ostatní kapitoly dnes zveřejněné zprávy o finanční stabilitě.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Snížení cen českých nemovitostí

Co je předpokladem pro snížení cen českých nemovitostí?

Ceny na českém realitním trhu vystoupaly za poslední dva roky tak vysoko, že na ně málokdo dosáhne. Spolu se stoupající úrokovými sazbami na hypotečních úvěrech si řada lidí v posledních týdnech řekla, že bydlet v pronájmu není vlastně tak špatné. A že možná si zkusí počkat, jestli nedojde u cen nemovitostí k obratu. A jestli […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 08. 2022

Úrokové sazby u hypoték budou ke konci roku kolem 7 %, odhadují odborníci

Začátkem května Česká národní banka znovu zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75procentního bodu na 5,75 procenta. Je teda jasné, že úrokové sazby u hypoték budou nadále stoupat. Výši sazeb a další rozhodnutí Bankovní rady ČNB také ovlivní volba nového guvernéra, kterým se stal Aleš Michl.  Jak se bude tedy v průběhu letošního roku vyvíjet hypoteční trh?

Text: František Veselý

24. 05. 2022

Budova ČNB - Česká národní banka

Zvýší ČNB zase úrokové sazby?

Českou národní banku čeká další rozhodování o úrokových sazbách. Od minulého zvýšení sazeb se situace u nás i ve světě dost změnila. Na únorovém zasedání ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu o dalších 0,75 procentního bodu na 4,5 procenta. Sazba je tedy už teď nejvyšší za posledních 20 let. Zeptali jsme se odborníků, zda se domnívají, […]

Text: František Veselý

23. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *