Úterý 15. října. Svátek má Tereza.

Colliers: investice z východní Asie proudí do nemovitostí na trzích CEE, v České republice loni dosáhly výše 50 milionů eur

14.03.2019 04:03 Tisková zpráva:

Podle nejnovějšího výzkumu společnosti Colliers International měli mezi investory do českého trhu s nemovitostmi v roce 2018 opět významné zastoupení východoasijští hráči. V České republice investovali 50 milionů eur, přičemž do nemovitostí v regionu střední a východní Evropy (CEE) z oblasti východní Asie v uplynulém roce celkem proudilo 1,245 miliardy eur.

Východoasijské peníze vstoupily na trhy střední a východní Evropy v roce 2016 v celkovém objemu 1,983 miliardy eur, a to především prostřednictvím významných transakcí v segmentu průmyslových nemovitostí, například nákupu portfolia společnosti P3 na území České republiky, Polska, Rumunska a Slovenska v hodnotě 1,549 miliardy eur.

Objem investic dosáhl v následujících letech o něco menší výše, za loňský rok činil 1,245 miliard eur, z čehož bylo 1,051 miliardy eur investováno v Polsku, 135 milionů eur v Maďarsku, 50 milionů eur v České republice a 9 milionů eur v Rumunsku.

„Nákupy z východní Asie měly loni na celkových investicích v zemích střední a východní Evropy nemalý podíl 9 %. Jejich výše dosáhla 1,25 miliardy eur,“ komentuje Mark Robinson, specialista výzkumu Colliers International pro region CEE.

V roce 2018 opět nejvíce investic z oblasti východní Asie do regionu CEE proudilo do segmentu průmyslových nemovitostí – celkem šlo o 826 milionů eur. Investice v regionu se ale zároveň začaly diverzifikovat: 300 milionů eur směřovalo do maloobchodních a 110 milionů eur do kancelářských nemovitostí. Největší transakcí roku 2018 byla jednoznačně koupě průmyslového portfolia společnosti Prologis v Polsku a Maďarsku asijskou investiční společností Mapletree Singapore, údajně za 335 milionů eur.

Singapur tak v roce 2018 na pozici primárního zdroje kapitálu z východoasijského regionu předstihl Čínu. Ta v CEE kvůli omezení kapitálových toků investovala pouze 60 milionů eur. Dalšími největšími kupujícími byly loni Malajsie, Jižní Korea a Filipíny.

„Čísla svědčí o tom, že zájem Asie o region CEE v posledních letech enormně vzrostl. Uzavřeno bylo mnoho transakcí, další jsou plánované a na místní trhy se chystá vstoupit řada nových subjektů. Investoři z různých asijských regionů nahlížejí na trhy CEE různým způsobem a s rozdílnými požadavky či sledovanými cíli. Je tedy třeba vždy dbát opatrnosti a nezobecňovat tzv. ‚asijský trend‘, který je ve skutečnosti pouze součástí širšího trendu přeshraničního pohybu kapitálu,“ uvedl Andy Thompson, ředitel investičního oddělení Colliers International pro Českou republiku a Slovensko. „Colliers se v regionu CEE intenzivně podílela na několika obchodech, v nichž krom jiných figurovali filipínští, čínští, tchajwanští či korejští investoři. Není pochyb o tom, že globální přístup ke kapitálu, nejen asijskému, bude ve světě kapitálových trhů bez hranic nabývat na důležitosti.“

Tisková zpráva Colliers International

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *