EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

01. 02. 2019

0 komentářů

Čtyři největší chyby při půjčování peněz

 

S financemi zacházíme všichni, ale často lehkovážně. Finanční půjčka je však takovým závazkem, že by jej každý měl řešit zodpovědně, protože často ovlivní naše životy na mnoho let. Přinášíme proto největší chyby, které lidé při sjednávání půjček dělají stále dokola.

Loading



 


Půjčujeme si zbytečně
„Hlavní pravidlo zodpovědné půjčky zní: nesplácej věc déle, než ji užíváš. A samozřejmostí by mělo být pečlivé zvážení, jestli danou věc opravdu nezbytně potřebujete a zda doba splácení není delší než životnost pořizované věci,“ doporučuje Martin Steiner, obchodní ředitel z pojišťovny BNP Paribas Cardif. Špatným příkladem je proto půjčka na aktuální spotřebu, která neznamená žádnou smysluplnou investici. Jedná se často o spotřebitelské půjčky na vánoční dárky nebo na dovolenou či věci jiného požitkářského charakteru. Naopak příkladem rozumného zadlužení může být hypotéční úvěr nebo úvěr na rekonstrukci bytu.
Půjčujeme si na splátku půjčky
Další klasickou chybou je řetězení půjček. To je typickým příkladem nezdravého a nezvládnutého zadlužování. Lidé mají často tendenci snažit se naplánovat měsíční splátky do poslední koruny rozpočtu bez jakékoli finanční rezervy a neberou ohled na nečekané události. Každý měsíc pak žijí na hraně bankrotu. Při plánování výše měsíčních splátek je proto z dobrých důvodů nutné si nechat dostatečnou rychle přístupnou rezervu. A když už se do problémů se splácením člověk dostane, nejlepší je řešit vše otevřeně a co nejdříve přímo s bankou.
Často naletíme šmejdům
Velkým rizikem z pohledu zadlužování jsou aktivity takzvaných šmejdů, kteří pomocí stále nových triků nevybíravě útočí zejména na lidi s nižší finanční gramotností a také na seniory. Ti se pak často zadlužují na mnoho let dopředu kvůli věcem, které nepotřebují a často směřují do dluhové pasti. Šmejdi se svými nekalými nabídkami obchází domácnosti, pořádají prezentační akce nebo své oběti obvolávají. I když zákony nebo obecní vyhlášky se snaží jejich působení co nejvíce omezit, stále hledají nové cesty, jak vzbudit důvěru výhodného obchodu a vylákat na svých obětech podpis na smlouvě.
Zapomínáme na pojištění
I když počty lidí, kteří se chovají při sjednávání úvěru zodpovědně, rostou, stále je ještě mnoho těch, kteří se zbytečně vystavují riziku neschopnosti splácet své finanční závazky. Neuvědomují si totiž důležitost ochrany, která je třeba při sjednání většího úvěru opravdu zásadní. „Lidé by si při sjednání půjčky měli dobře promyslet, zejména jak budou řešit situaci, když v rodině vypadne ať už krátkodobě či dlouhodobě některý z klíčových příjmů. Pak je pojištění schopnosti splácet půjčku, které pomáhá v situacích, jako je invalidita, dlouhodobá pracovní neschopnost nebo ztráta zaměstnání, zcela nenahraditelné,“ zdůrazňuje Martin Steiner z pojišťovny BNP Paribas Cardif.
Pojištění schopnosti splácet přitom může využít každý, tedy i OSVČ nebo člověk zaměstnaný na částečný úvazek. Pojistit si takto lze nejen velké úvěry, jako jsou hypotéky nebo podnikatelské půjčky, ale i osobní půjčky, kreditní karty, kontokorenty, půjčky na auto, nebo peer to peer půjčky.
Tisková zpráva BNP Paribas Cardif

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *