Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Dánům na pořízení bytu stačí 2 roční platy. A nám?

14.10.2013 05:10 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Ceny nemovitostí v ČR nerostou, ani neklesají. Průměrná cena bytu podle statistik portálu realityčechy.cz v září činila 1,74 milionu korun a podobným způsobem se vyvíjejí i úrokové sazby hypoték. Index úrokových sazeb 70% hypoték v září meziměsíčně vzrostl z 3,09 % na 3,12 %. Výsledkem je stagnace jak indexu dostupnosti, tak návratnosti bydlení. 

Index dostupnosti bydlení (IDB)

Celorepublikový index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část příjmu vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky, v září stagnoval na úrovni 30,3 %. Tedy o pouhý procentní bod výše než činí dosavadní minimum, kterého bylo dosaženo v letošním dubnu. Historicky se tedy stále pohybujeme v období s rekordně dobrou dostupností bydlení.

Z pohledu regionů nejlepší dostupnost bydlení je na Vysočině (20,2 %), v Moravskoslezském kraji (18,8 %) a především v Ústeckém kraji, kde tamním domácnostem statisticky stačí na splátku hypotéky 12,2 % průměrného měsíčního příjmu. Na opačném konci, tedy s nejhorší dostupností je Praha, kde hypotéky ukrajují tamním domácnostem bezmála 58 procent příjmu.

Index návratnosti bydlení (INB)

Druhým indexem, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu, je index návratnosti bydlení. Tento index (všechny byty, celá ČR) v září klesl ze srpnových 4,51 na 4,50 roku. Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj a Vysočina. Na opačném konci je potom podobně jako v případě indexu dostupnosti bydlení Jihomoravský kraj, Královehradecký kraj a Praha.

Návratnost bydlení v mezinárodním srovnání

Mírou návratnosti bydlení, respektive poměrem mezi průměrnou cenou nemovitosti a příjmu obyvatel, se v mezinárodním kontextu zabývala také studie poradenské společnosti Deloitte. Podle nedávno zveřejněných dat jsme na tom srovnatelně, jako obyvatelé okolních zemí. V poměru hrubých příjmů a cen nemovitostí se Česká republika nachází zhruba uprostřed spektra zkoumaných zemí. O jeden stupeň lépe jsou na tom Rakušané, dvě pozice za ČR zaujímá Polsko a Maďarsko.

Na rozdíl o našich indexů, které měří poměr mezi čístými příjmy domácností, autoři studie poměřovali průměrnou cenu bytu o rozloze 70 m2 s průměrným hrubým ročním příjmem obyvatel konkrétních zemí. Podle Deloitte Češi aktuálně vynaloží na pořízení 70metrového bytu zhruba 7 ročních příjmů. Statisticky nejlépe jsou na tom podle studie Dánové, kde jim na pořízení modelového bytu stačí dva roční příjmy. 

 

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.realityčechy.cz, Deloitte, ČSÚ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *