EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

09. 02. 2015

0 komentářů

Dejme zelenou koncepci dostupného (sociálního) bydlení

 


 

U klientů občanských poraden můžeme potíže se zajištěním vhodného bydlení rozdělit do tří okruhů, z nichž první je samotné vyhledání vhodného bytu. Je zřejmé, že úspěšnost při hledání nájmu bývá u sociálně znevýhodněných osob nižší, ať již jde o důsledek etnického původu, vzhledu, oblékání, způsobu projevu, počtu dětí, chovaných zvířat atd. Tyto lidé se také často obtížně orientují v nabídce levnějšího ubytování, kde je značný převis poptávky.

S tím souvisí další okruh potíží, kterým je cenová nedostupnost bydlení, a to jak co do vstupních, tak průběžných nákladů. Bydlení především ve velkých městech je často pro jednotlivce, ale i pro samoživitelky s dětmi, seniory či mladé rodiny s nižšími příjmy příliš drahé, přičemž není reálné přestěhovat se do levnějšího a cenově dostupného bytu. I tam, kde tomu tak ale není, může nastat situace, že dotyční, zvláště senioři, fyzicky ani finančně nezvládnou stěhování.

K problémům sociálně slabých často bohužel patří i neschopnost dodržovat „normální“ povinnosti.  Obtíže s lidmi, kteří nezvládají udržovat pořádek v domě či bytu, včas platit nájem a zálohy na služby, pronajímatel většinou řeší ukončením nájemního vztahu a vyhledáním nového, „bezproblémového“ nájemce. U řady klientů by tak byla žádoucí forma sociálního bydlení spočívající nejen v zajištění dostupnosti bydlení, ale především včasného souběžného řešení případných problémů metodami sociální práce.

Sociální bydlení by podle našich zkušeností pomohlo osobám s žádnými nebo nízkými příjmy, tj, zadluženým, nezaměstnaným, s minimální mzdou, na sociálních dávkách, rodičům samoživitelům, zdravotně postiženým a dále osobám ohroženým domácím násilím, osobám z rozpadlých rodinných vztahů, a to především z důvodu různých druhů závislostí či zadlužení, osobám po návratu z výkonu trestu, mladým lidem, kteří chtějí založit rodinu, osamělým seniorům a podobně.

Počet lidí, kteří tuto pomoc potřebují, bohužel v posledních letech stále stoupá, a proto lze jen litovat toho, že předpokládaná účinnost zákona o dostupném bydlení je podle Koncepce leden 2017. Je škoda, že postupný náběh dostupného bydlení, se předpokládá v horizontu 20 let. 

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Dostupné bydlení

Jak dostupné je v Česku vlastní bydlení?

Český nemovitostní trh nebyl v posledních letech moc přívětivý. Hlavně k těm z nás, kteří si plánovali nákup nového bydlení. Do neustále se zhoršující dostupnosti bydlení se propsala řada faktorů. Nedostatek nových bytů a trvající poptávka po vlastnickém bydlení se nejdříve propsala do neustále rostoucích cen nemovitostí. K tomu se poté přidala rostoucí cena peněz. […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

23. 10. 2023

Eva Hingarová: Hypotéky budou zdražovat, dostupnost bydlení ale ovlivní i ceny energií

Vyšší hypoteční sazby zatím dostupnost bydlení tolik nezhoršily. „Nesmíme ale zapomínat také na růst cen energií, potravin, služeb či stále rostoucích cen bytů,“ říká v rozhovoru Eva Hingarová, Head of Finance SFG holding a.s. s tím, že se i díky těmto nákladům může vlastní bydlení stát nedostupné i pro střední třídu.

Text: Jana Zámečníková

Foto: SFG holding a.s.

03. 11. 2021

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *