EUR 25.410

USD 21.683

REPO sazba ČNB 0.75 %

Inflace 4.1 %

EUR 25.410

USD 21.683

Text: Monika Lukešová

20. 09. 2018

Demolice komína symbolicky zahájila výstavbu Panattoni Parku Ostrov North

Žádné trhaviny a exploze, ale postupné opatrné „rozkousání“ konstrukce za pomocí speciální techniky. Tak vypadalo bourání komína v areálu bývalé továrny Škoda Ostrov na Karlovarsku, které odstartovalo výstavbu nové průmyslové zóny Panattoni Park Ostrov North. Šetrná demolice jako by symbolizovala přístup stavitele průmyslových zón Panattoni Europe, který se specializuje právě na revitalizaci brownfieldů a návrat průmyslu do tradičních lokalit. 


Investice do demoličních a sanačních prací vychází na cca 65 milionu korun a musí se obejít zcela bez dotací. Panattoni Park Ostrov North nabídne investorům 120 000 m2 pronajímatelné industriální plochy a Karlovarsku a okolí až 1 000 nových pracovních míst.
„V rámci naší mateřské společnosti v Americe funguje oddělení, které se specializuje na brownfieldy a jejich proměnu v moderní průmyslové prostory. Rozhodli jsme se jeho dlouhodobě budované know-how využít i v České republice a ukazuje se, že je to správná cesta. Klienti oceňují, že jsme pro ně oživili plochy, které se zdály být nepoužitelné, a obce zbavujeme ekologických zátěží a vytváříme příležitosti k dalšímu rozvoji. Po Týništi nad Orlicí a Chebu jsme se pustili do průmyslového restartu Ostrova a věříme, že to prospěje nejen místní ekonomice, ale i celému regionu, který přes svůj obrovský potenciál patří mezi strukturálně postižené kraje,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro Českou republiku a Slovensko.
Součástí demolice továrního komína, které přihlíželi zástupci kraje, města, investiční společnosti Kajima Properties (Europe) Limited a další hosté, byla i připomínka slavné minulosti závodu na výrobu trolejbusů Škoda Ostrov. Plzeňská společnost Škoda Transportation na akci zapůjčila model Škoda 9 Tr č. 323, který byl vyroben právě v Ostrově v roce 1979, a spolek ŠKODA-BUS klub Plzeň přispěl zapůjčením trolejbusu Škoda 21Ab, který je z roku 2001.
„Z proslulé továrny na výrobu trolejbusů Škoda Ostrov už nám zůstaly jen vzpomínky a typický brownfield. Jsem rád, že se tu společnost Panattoni Europe odhodlala k tak významné investici a zároveň zvolila citlivý přístup s ohledem na místní specifika a historický vývoj oblasti. V neposlední řadě oceňuji doprovodné investice jako vybudování veřejného osvětlení, chodníku či cyklostezky,“ říká Josef Želený, starosta Ostrova.
Investice Panattoni Europe navazuje na rozsáhlé sanace, které v této oblasti realizoval stát. Nyní bude pokračovat demolicemi zchátralých budov a ekologickou likvidací nebezpečných látek. Zatímco suť z betonu a cihel se nadrtí a použije v rámci plánované výstavby jako podkladní materiál, kontaminovaný odpad se uloží na speciální skládku.
Průmyslová zóna leží u sjezdu z rychlostní silnice 13/E442, která propojuje Karlovy Vary, Chomutov, Most a Teplice a poskytuje pohodlné napojení na dálnici D6 a především na německou dálniční síť. Lokalita má obrovský potenciál stát se industriální základnou pro německý automobilový či e-commerce průmysl a zároveň výrazně přispět k rozvoji celého regionu a Ostrova, jeho druhého největšího města.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Praha developerská společnost

Praha zřizuje vlastní developerskou společnost. Bude mít na starosti městskou bytovou výstavbu

Rada hlavního města Praha rozhodla o zřízení vlastní developerské společnosti. Subjekt s názvem Pražská developerská společnost má vzniknout od 1. června letošního roku. Cílem příspěvkové organizace, do které hlavní město Praha vloží 13 milionů korun, bude péče o pozemky v městském vlastnictví a realizace městské bytové výstavby.

Text: Veronika Hejná

14. 05. 2020

Bytová krize v Praze: Jak vyřešit dostupnost bydlení?

Bytová krize v Praze se prohlubuje. Prodává se dvakrát více bytů, než se povoluje. Výsledkem je neúměrný růst cen. Vlastní bydlení se i díky novým pravidlům pro financování hypoték stává nedostupné i pro dobře vydělávající obyvatele Prahy. Kudy vede cesta k dostupnějšímu bydlení? Řešení hledá vláda, nová pražská koalice i developeři.

Text: Jana Zámečníková

18. 12. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.