EUR 25.410

USD 21.683

REPO sazba ČNB 0.75 %

Inflace 4.1 %

EUR 25.410

USD 21.683

Text: Jana Zámečníková

07. 12. 2016

Deprese stavebnictví nebere konce

Zatímco průmysl do jisté míry překvapil svým nízkým říjnovým výsledkem, propad ve stavebnictví už nikoliv. Tentokrát se produkce ve stavebnictví snížila o 8,5 %, což po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dnů znamená útlum o 7,3 %. 

Důvod poklesu stavebnictví je stejný jako v předcházejících měsících, a tak jej není třeba příliš rozvádět. V první řadě je to nedostatek zakázek – především ze strany veřejného sektoru. Loňský boom čerpání peněz z EU fondů je dávno pryč a nové projekty se rozjíždějí jen velmi pomalu. Trpí tím především inženýrské stavitelství, jehož výkony se aktuálně snížily téměř o pětinu.
O něco lépe je na tom pozemní stavitelství, které zažívá rostoucí zájem ze strany soukromého sektoru, nicméně ani jeho nejslibnější část – bytová výstavba – neprochází zrovna silným růstem. A to dokonce realitnímu boomu navzdory. Nová bytová výstavba stále vázne na administrativních překážkách a nedokáže tak vycházet vstříc vysoké poptávce po nových bytech. Výsledkem je tak jen rychlejší růst cen nemovitostí a nakonec i nájemného. Symbolicky nás může utěšit nárůst dokončených bytů v říjnu (+75,4 %), ale vzhledem k tomu, že jsou to již dávno prodané nemovitosti, tak situaci na trhu nijak viditelně nezmění.
Nové zakázky, které byly zveřejněny už před měsícem, nic příliš pozitivního pro stavebnictví zatím neslibují. Objem veřejných zakázek se propadá někam k úrovním roku 2000, a tak alespoň u těch privátních se drží na dlouhodobém průměru. Propad stavebnictví za celý rok o zhruba 10 % by neměl být překvapením a výhled pro stavebnictví tak zůstává pro následujícího půl roku stále nepříznivý.
Petr Dufek, ČSOB

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Robotizace českého stavebnictví má velký potenciál

Robotizace českého stavebnictví má velký potenciál Využívání robotů u stavby lze v Česku zatím pozorovat jen ve velmi malém množství případů. K rozšíření robotizace u staveb může podle odborníků výrazně pomoci až plná digitalizace tohoto sektoru. Dalšími aktuálními překážkami jsou i nedostatek pracovníků schopných pracovat s roboty, konvenční povaha stávajících výrobních technologií či nižší zisky stavebních firem, které […]

Text: Milan Vodička

11. 08. 2021

Novostavby musí být od příštího roku výrazně energeticky úspornější

Foto: Shutterstock Příští rok bude znamenat zásadní změnu pro realizaci novostaveb. Zatímco dosud mohly rodinné domy spotřebovat až 160 kWh/m2 primární neobnovitelné energie za rok, od příštího roku to bude i méně než polovina. Přiblíží se tak ještě více pasivním domům. Změna bude znamenat důležitější roli architektů. Podle odborníků nejvíce dolehne na členité bungalovy. Experti […]

Text: Milan Vodička

06. 08. 2021

Prodeje nových bytů v Praze jsou rekordní, rekordní je i nízká nabídka

Zájem o nové bydlení v metropoli překonal veškeré dosavadní rekordy. Během druhého čtvrtletí letošního roku se podle analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska Reality prodalo 2650 nových bytů, což je nejvíce v historii. Naopak počet nabízených jednotek se snížil na 3350. Jedná se o nejnižší počet za celou dobu sledování trhu.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

29. 07. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.