Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Developeři v Praze chtějí vyšší ceny, ty skutečné prodejní ale nerostou

18.12.2014 09:12 Tisková zpráva:

Praha a regiony

Vývoj cen bytů v loňském roce nadále potvrzuje rozdíly ve vývoji trhu s byty mezi Prahou a zbytkem republiky. Předkrizový vývoj cen byl v obou případech téměř identický: s meziročním růstem o desítky procent. Praha ovšem následně zaznamenala daleko prudší propad. Od začátku roku 2012 ale začínají nabídkové ceny v hlavním městě opět výrazně růst. Zbytek České republiky zažil naopak mírnější pokles cen a oproti Praze o rok opožděný nárůst nabídkových cen, v meziročním srovnání cca o 1,5 %.

Růst nabídkových cen v Praze naopak dosahuje dynamiky srovnatelné s rokem 2006, v meziročním srovnání vrostly nabídkové ceny o cca 5,5 %. Realizované prodejní ceny uváděné s ročním zpožděním tento růst, jak se zdá, nenásledují a víceméně již čtvrtým rokem stagnují. Ve zbytku republiky dokonce realizované ceny stále mírně klesají. Dynamika vývoje realizovaných cen  tedy v Praze nenásleduje dynamiku cen nabídkových, které tak zůstávají jen „zbožným přáním“ developerů a vlastníků nemovitostí.

Uvedená čísla ukazují jak na oživení poptávky po koupi bytů, tak zároveň na racionální a možná i opatrnější přístup k investicím do nemovitostí. „Oživení je způsobeno akumulováním poptávky za ‚mrtvé‘ krizové období padajících cen nemovitostí, kdy se trh značně přibrzdil,“ uvedl ředitel realitní společnosti LEXXUS Peter Višňovský a doplňuje: „Současně poptávku podporují historicky nejnižší úroky hypotečních úvěrů a stabilizace politické situace. Je otázkou, co má ve skutečnosti na poptávku větší vliv.“

Hypoteční trh

Průměrný úrok hypotečních úvěrů poklesl za prvních deset měsíců letošního roku o 0,55 % na dříve neuvěřitelných 2,51 %. To na jedné straně šetří peníze dlužníků, na straně druhé je stimuluje k uzavírání většího počtu a objemu úvěrů. Zároveň ale snížené úroky obecně znevýhodňují vklady a mohou tak druhotně přispívat k větší chuti do investování úspor právě například do nemovitostí, kde se opět mohou lépe zhodnocovat díky růstu cen.

   bez-nazvu-3

 

 

Bytová výstavba

Bytová výstavba v Praze reaguje na zvýšenou poptávku hlavně ve středním a nižším cenovém segmentu, ve kterém se uskutečňují největší objemy prodejů. Úspěšné, dobře navržené a cenově dostupné projekty se opět z velké části doprodávají ještě před kolaudací.

S nově budovanými stanicemi metra se zatraktivňují nové, dříve těžko dostupné lokality Prahy 5 a 6. Je jen otázkou času, kdy zde vzniknou nové bytové projekty, podobně jako v bývalé Waltrovce u stanice metra Jinonická.

Zahraniční investoři v Česku

Kupující ze zemí bývalého Sovětského svazu (v Praze je 4× více Ukrajinců než Rusů) jsou sice stále nejsilnější skupinou zahraničních kupujících, ale jejich dominance z let 2008 až 2012 už není tak markantní. Na pražský trh se v posledních letech vracejí také investoři ze západních zemí – například Německa, Velké Británie a Irska –, kteří v důsledku finanční krize roku 2008 zdejší trh poměrně rychle opustili. 
  

Výhled do roku 2015

V roce 2015 očekáváme pokračování současného růstu pražského rezidenčního trhu. I v příštím roce budou ceny v Praze růst, ale pravděpodobně mírnějším tempem. Mnoha developery avizovaný zvýšený přísun nových projektů na pražský realitní trh přiostří konkurenční boj a udrží růst cen na rozumné úrovni. Motivace hypotečních klientů bude v příštím roce rovněž velice silná a i případný mírný růst úrokových sazeb zájemce o nové bydlení neodradí. Možná naopak přiměje nakupovat některé klienty, kteří stále čekají na ty opravdu nejvýhodnější úrokové sazby v historii. bez-nazvu-1

bez-nazvu-2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *