EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

27. 04. 2016

0 komentářů

Developeři v prvním čtvrtletí prodali v Praze 1617 nových bytů, meziročně o 14% méně

 


 

Největší zájem měli kupující o byty 2kk, které se na celkových prodejích podílely 37 procenty. Následovaly větší byty 3kk (28 procent) a menší 1kk (21 procent). Prodeje kopíruje i nabídka developerů, v jejichž cenících dostupných bytů dominují ty s dispozicemi 2kk (34 procent). Rovných 30 procent dostupných bytů tvoří ty s dispozicemi 3kk a nejmenších bytů 1kk je v nabídkách 17 procent.

Nejoblíbenější městskou částí je Praha 9, kde se během prvního čtvrtletí prodalo 26 procent všech bytů. O druhé místo se s 20 procentním podílem na celkových prodejích dělí Praha 10 a Praha 5,“ upřesňuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOL. V těchto městských částech je zároveň také nejvíce dostupných bytů.

Poptávka po novém bydlení je stále velmi vysoká hlavně díky rekordně nízkým úrokovým sazbám u hypoték a přetrvávajícímu optimistickému výhledu celé ekonomiky. Zájemci o koupi bytu však už naráží na jejich nedostatek. „Kvůli legislativnímu chaosu a neúměrným průtahům s povolováním nových bytových projektů totiž vázne doplňování novými projekty. Ceníky developerů proto řídnou a vybrat v nich vhodný byt je stále těžší. Úměrně tomu roste i cena nabízených bytů, v některých případech firmy zdražují i o více než 10 procent. Poprvé od krize jsme na trhu zaregistrovali také vyloženě předražený rezidenční projekt,“ říká Korec. Podle něj hlavně malé firmy, které nemají z minulosti dostatek připravených projektů, budou mít už brzy velké problémy. „Některé budou muset dočasně dokonce pozastavit prodeje“, varuje Korec.

Dostupných bytů je o pětinu méně než loni na podzim

Tento trend jasně ukazují ceníky developerů, které EKOSPOL už déle než 9 let sleduje. Zatímco na konci loňského září bylo v nabídkách developerů 6400 dostupných bytů v Praze, na konci loňského roku jich bylo 5800. Na konci letošního března si mohli zájemci o nové bydlení vybírat dokonce už jen z 5583 volných bytů. Z těchto nabízených bytů je podle statistiky EKOSPOLU přes sedm desítek bytů zkolaudovaných déle než dva roky. Celého tuctu bytů z ceníků se pak firmy nemohou zbavit dokonce více než pět let.

Lidé vybírající si nový byt by proto nyní měli dávat ještě větší pozor než obvykle. Dokonce i někteří velcí developeři se totiž snaží současné situace na trhu zneužít a nabízí byty, kterých se dlouhou dobu nemohli zbavit.

Metodiku EKOSPOLU dlouhodobě používá i IPR

EKOSPOL, který je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice, monitoruje trh s novými byty v Praze už více než 9 let. Od počátku bez jakékoliv změny používá metodiku, která nejvěrněji zachycuje skutečné dění na trhu s novými byty v hlavním městě a aktuální poptávku klientů. Správnost této metodiky potvrzuje fakt, že ji dlouhodobě využívá také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

EKOSPOL na jaře 2014 inicioval zahájení spolupráce se společnostmi Skanska Reality a Trigema, která však byla letos ze strany Trigemy jednostranně ukončena. Bez předchozí konzultace tyto firmy změnily metodiku výpočtu prodaných a dostupných bytů tak, že výsledná čísla výrazně zkreslí celý trh ve prospěch konkrétních developerů. Zcela nesmyslný je například požadavek, aby se do prodejů počítaly jen ty byty, za které klienti zaplatí za rezervaci minimálně 50 tisíc korun. Ze statistik tím zcela zmizí stovky bytů nabízených developery, kteří v rámci proklientského přístupu vyžadují nižší první platby. Je otázkou, proč společnosti deklarující údajnou objektivitu statistik zvolily právě tuto částku nutnou pro započítávání do statistik. Proč ne třeba deset procent ceny bytu? Nebo třetinu? Jistě je jen náhoda, že dvě ze tří nově spolupracujících společností požadují od klientů právě takto vysoký rezervační poplatek.

Ve zprávě zveřejněné těmito společnostmi navíc došlo k matoucímu vyjádření, které záměrně vyvolává dojem, že zkreslená čísla těchto subjektů bude ověřovat IPR. To dle našich informací není pravda. Správnost dlouhodobě používané metodiky dokládá hlavně fakt, že IPR tuto metodiku použil i při vyhodnocení loňského trhu (viz http://bit.ly/1NwmGng). Podle aktuálních informací tuto metodiku měnit nehodlá. Společnost EKOSPOL jakožto dlouhodobý lídr developerského trhu proto bude i nadále pokračovat v prezentaci statistik, které jsou objektivní a médii i odbornou veřejností dlouhodobě respektované a citované.

 

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během loňského roku prodal 900 nových bytů, tržní podíl firmy tak činil 13 procent. Během 24 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 51 velkých developerských projektů pro 9000 spokojených zákazníků. Všechny své projekty financuje bez využití bankovních úvěrů. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Jako jediný z velkých developerů má všechny byty vyprodány dlouho před dokončením. Společnost EKOSPOL je podle magazínu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy. EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt.

 

Statistiky pražského developerského trhu za 1.Q 2016

 

Volné byty dle dispozic

 

1kk

17%

2kk

34%

3kk

30%

4kk

16%

5kk a větší

3%

 

Prodané byty dle městských částí

 

Praha 1 + 2

1%

Praha 3

13%

Praha 4

7%

Praha 5

20%

Praha 6

1%

Praha 7

5%

Praha 8

7%

Praha 9

26%

Praha 10

20%

Tisková zpráva: EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *