EUR 24.310

USD 21.427

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.310

USD 21.427

20. 03. 2019

Dle predikce Savills dosáhnou letos evropské investice do komerčních nemovitostí objemu 230 miliard eur

 

Podle předpokladu společnosti Savills, mezinárodního poradce v oblasti nemovitostí, evropské investice do komerčních nemovitostí dosáhnou do konce roku 2019 objemu 230 miliard eur. To znamená, že již šestým rokem po sobě by bylo v této oblasti investováno více než 200 miliard eur. Taková prognóza je v historii evropských investic bezprecedentní a zdůrazňuje postavení kontinentu coby bezpečné investiční destinace. 


Savills uvádí, že Německo, Spojené království a Francie budou i nadále přitahovat většinový podíl evropských investic. Polsko se pak jako jeden ze dvou předních trhů regionu střední a východní Evropy podle předpovědi zařadí k zemím, pro které je do roku 2019 předpokládán objem komerčních investic v dosavadní, anebo vyšší než pětileté průměrné hodnotě. Komerční investice v České republice, na druhém z nejsilnějších středoevropských trhů, zůstanou do roku 2019 pod pětiletým průměrem.
Spojené státy, Singapur a Jižní Korea zformovaly v roce 2018 tři největší mimoevropské investiční skupiny a předpokládá se, že budou i v roce 2019 investičnímu prostředí dominovat. Jihokorejci, již v roce 2018 investovali 5,4 miliardy eur (4,89 miliardy eur v roce 2017), nedávno rozšířili své aktivity do zemí, na něž v minulosti nebyli primárně zaměřeni, jmenovitě České republiky, Belgie, Polska, Itálie, Dánska a Španělska.
Savills zdůrazňuje, že rozdíl mezi průměrnými nejvyššími dosahovanými výnosy z kanceláří v centrálních business čtvrtích (CBD) Evropy a 10letými vládními dluhopisy je dle historických standardů značný (212 bazických bodů v roce 2018 ve srovnání se 185 bazickými body v letech 2008/2009) a dokud přetrvává, budou kupující v prostředí orientovaném na příjmy i nadále investovat do komerčních nemovitostí. Pražské kanceláře zaznamenaly v roce 2018 nejsilnější kompresi výnosů: o 60 bazických bodů na 4,25 %. Tato úroveň je vzhledem k evropskému průměru i nadále atraktivní a pro rok 2019 je očekáváno její další vyrovnávání.
John Palmer, ředitel divize průmyslových investic Savills pro Polsko, dodává: „V regionu střední a východní Evropy získávají investoři průmyslová aktivita v širokém spektru výnosových charakteristik. Jde například jak o logistické parky s více nájemci, nabízející některé příležitosti s přidanou hodnotou, tak dlouhodobé pronájmy s nižší náročností správy i nižšími plynoucími příjmy.“Stuart Jordan, vedoucí oddělení investic společnosti Savills pro Českou a Slovenskou republiku, říká: „Zatímco kanceláře budou i nadále představovat pro investory primární volbu pro směřování kapitálu, pozornosti se dostává také průmyslovým a logistickým nemovitostem v celé střední a východní Evropě, zejména na základě působivého růstu nájmů v tomto odvětví. Dlouhodobě pronajímané nemovitosti zachycují širokou investorskou základnu, která se zaměřuje na příjmové investice.“
Tisková zpráva Savills

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Financování komerčních nemovitostí

Financování nemovitostí: Krize zasáhla především hotely, poptávka po kancelářských prostorech výrazněji neklesne

Banky očekávají, že největší dopad bude mít pandemie na úvěrová portfolia u hotelů a retailu. Kancelářský segment a logistiku ovlivní výrazně méně. Celkově by pak opravné položky u bankovních úvěrů na komerční nemovitosti neměly  přesáhnout 10 %. Vyplývá to z letošního průzkumu KPMG Property Lending Barometer, který se zaměřuje na financování nemovitostí. Odpovídali v něm […]

Text: Hana Bartušková

14. 08. 2020

Postkovidová realita realitního byznysu

Epidemie COVID-19 hýbe trhy. Nejen těmi finančními, ale i trhy realitními. Nejen v realitě realitního byznysu nikdo pořádně neví, co bude následovat. Nastupuje přehodnocování toho, co a s jakým modelem fungování se za změněných podmínek a omezení vyplatí a co nikoliv. Byznys komerčních nemovitostí je koronakrizí zásadně ovlivněn.

Text: Radovan Novotný

18. 05. 2020

Realitní fondy - diskuse - video

Realitní fondy: Proč mají vyšší poplatky?

Realitní fondy jsou dražší než fondy investující do akcií či dluhopisů. Má to svůj důvod. Jak se k poplatkům staví zástupci nemovitostních fondů? A jak jsou nemovitosti v držení fondů ocenňovány? (video)

Text: Petr Zámečník

30. 11. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *