EUR 25.615

USD 22.012

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.615

USD 22.012

18. 05. 2015

Dlouhý: ASEK přispěje k předvídatelnosti podnikatelského prostředí v ČR

 


 

Naše země nemá mnoho zdrojů energetických surovin, proto musíme věnovat náležitou péči tomu, aby to malé množství tuzemských zdrojů bylo využíváno efektivně. Usilujeme-li o hospodářský růst, potřebujeme pro průmysl dostatek energie za přijatelné ceny. Scénář odrážející současný stav a predikovaný vývoj spotřeby energií do roku 2040 ztělesněný v ASEK není podle Hospodářské komory ČR zcela ideální. Na druhou stranu v rámci uplynulých let jde o variantu, která umožní podnikatelům i státu prostředky, kupříkladu do rekonstrukce a modernizace zařízení na výrobu a přenos energií, investovat účelně,“ vysvětluje důležitost přijetí ASEK prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora ČR jako jediný zákonný zástupce podnikatelů ČR dlouhodobě prosazovala urychlené přijetí ASEK s apelem na Vládu ČR, aby určila priority a strategické záměry státu v energetice. 

„Neschválením koncepce by se ohrozila bezpečnost dodávek energie a udržitelnost rozvoje energetického sektoru v následujících letech. Od 1. července 2015 by byla pro veřejnou správu závazná stará koncepce, jež nereflektovala současnou situaci v energetice a podnikatelském prostředí, které se ale za 11 let výrazně změnily,“ podotýká Dlouhý, podle něhož jsou pro zmenšení prostoru pro narušování jistoty podnikatelů v otázce investic v energetice potřebné i další kroky.

V rámci novelizace stavebního zákona a povolovacích procesů Hospodářská komora ČR doporučuje například snížit administrativní náročnost schvalování záměrů nejen staveb energetické infrastruktury. Zároveň v oblasti věcného usměrňování ceny tepla navrhuje zjednodušit celkový regulační rámec a stanovit regulační periody i pro teplárenství tak, aby se dala predikovat rentabilita legislativou požadovaných modernizací výroben tepla a soustav zásobování tepelnou energií. 

Kromě toho je potřeba například dokončit notifikaci systému podpor v oblasti teplárenství, aby byla vytvořena elementární jistota jak pro investory, tak i Českou republiku.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Uzavřeli jste nevýhodnou smlouvu o dodávce energií? Vyvázat se je teď jednodušší

Uzavřeli jste smlouvu o dodávce energií přes telefon nebo vás přemluvil sympaťák u vašeho bytu? Po chvíli jste si to rozmysleli, ale podomní obchodník zmizel jak pára nad hrncem. Takto uzavřených smluv lidé často litují. Ale není čeho se bát. Vše se dá zrušit a vy v podstatě žádnou změnu nepoznáte, nová možnost zrušení je totiž bez sankce. Pomůže vám nová úprava energetického zákona.

Text: Jiří Havelka

19. 01. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.