Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Dluhy splácíme nejrychleji od roku 2014

31.08.2017 01:08 Tisková zpráva:

Zadluženým Čechům se daří dluhy splácet nejlépe za poslední čtyři roky. Průměrná částka, kterou z nesplacených pohledávek dlužníci hradí, vzrostla za první polovinu letošního roku o bezmála 20 % oproti průměru z let 2015 až 2016. Splátkové dohody s věřiteli pak lidé dodržují až o čtvrtinu lépe. Nejzodpovědněji splácí dluhy lidé z Vysočiny, nejhůře naopak v Ústeckém a Zlínském kraji. Vyplývá to ze statistik inkasní agentury EOS KSI.

Zadlužení Češi ze svých příjmů na splátky vydají přibližně o 300 Kč měsíčně více, než tomu bylo loni. „O tom, že se platební morálka Čechů neustále zlepšuje, vypovídají také měsíční splátky, které jsou již v řádech několika tisíc korun. O několik set vyšší sumy hradí muži, kteří podle našich údajů také lépe dodržují splátkové dohody. Na druhou stranu, ženy jsou ochotnější splátkové kalendáře sjednávat a své dluhy začít řešit dříve,“ hodnotí Vladimír Vachel, jednatel inkasní agentury EOS KSI. Nejvyšší částky platí lidé z Vysočiny, nejmenší naopak ti z Plzeňského kraje. Rozdíl mezi regiony je až 700korunový.

Lidé letos dodržují splátkové kalendáře u dluhů, které byly předány k vymáhání, o 25 % lépe oproti letům 2015 až 2016. Výraznější rozdíly jsou napříč dlužníky z různých krajů České republiky, kdy nejvyšší úspěšnost splácení je opět na Vysočině (43,8 % dlužníků zde dodržuje splátkové dohody) oproti nejnižší úspěšnosti z Ústeckého (26,4 %) a Zlínského kraje (25,8 %). Průměrnou úspěšnost vykazuje Středočeský (34 %) a Karlovarský kraj (32 %).

Až k vymáhacímu procesu se dostane výrazně více pohledávek za muže. Ti také dluží průměrně větší částky, a to 13 150 Kč oproti 12 350 Kč za ženy. Věřitelé letos nejčastěji předávají k vymáhání nesplacené bankovní a nebankovní úvěry, dále dluhy za energie, pojištění a telekomunikace.

Aktuálně sledujeme pokles spotřebitelských pohledávek, které se dostanou až k vymáhacímu procesu. Lidem se daří dluhy splácet mnohem dříve a rychleji. Apetit k větší spotřebě dále roste úměrně se zlepšující se situací domácností. I přes nedávné zvýšení úrokových sazeb se společnost nebude obávat brát si opět půjčky na krátkodobější účely. Problém by pak mohl nastat při zhoršení hospodářské situace nebo v případě restriktivních kroků ČNB v pravidlech poskytování hypoték. Důsledkem bude vyšší poptávka po spotřebitelských úvěrech,“ uzavírá Vladimír Vachel.

Úspěšnost splácení pohledávek v krajích ČR*

Kraj Dodržování splátkových dohod
Zlínský Podprůměrná
Ústecký Podprůměrná
Jihočeský Podprůměrná
Moravskoslezský Podprůměrná
Plzeňský Průměrná
Jihomoravský Průměrná
Karlovarský Průměrná
Středočeský Průměrná
Olomoucký Průměrná
Liberecký Průměrná
Královéhradecký Nadprůměrná
Praha Nadprůměrná
Pardubický Nadprůměrná
Vysočina Nadprůměrná

* Podprůměrná (25-30 %); Průměrná (31-35 %); Nadprůměrná (36-45 %). Zdroj: Data EOS KSI.

Tisková zpráva: EOS KSI

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *