EUR 24.690

USD 25.440

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.690

USD 25.440

08. 04. 2019

0 komentářů

Do černých čísel se v únoru vrátil nejenom průmysl, ale i stavebnictví

 

Po lednovém propadu, za nímž rozhodně nestál nedostatek zakázek, ale počasí a vysoký srovnávací základ, se výsledky stavebnictví opět vrátily k normálu. V únoru se jeho produkce zvýšila meziročně o téměř 6 % a to jak zásluhou inženýrského stavitelství, tak především toho pozemního. I nadále pokračuje boom soukromé výstavby komerčních nemovitostí a inženýrských staveb financovaných veřejným sektorem.  


Kde jsou naopak výsledky stále spíše sporné, je bytová výstavba. Dokončilo se sice o čtvrtinu více bytů než loni v únoru, nicméně vzhledem k tomu, že jsou z většiny dávno prodané, situaci na realitním trhu už vlastně neovlivní. Naopak výstavba nových bytů stále zaostává a oproti loňskému únoru poklesla o necelá dvě procenta.
S ohledem na výsledky předchozích měsíců lze i nadále tvrdit, že se nových bytů se staví méně než v době recese. Jejich přetrvávající deficit je stále patrný zejména v Praze a Středočeském kraji. Rekordní ceny bytů jsou pak už jen důsledkem velmi slabé nabídky dlouhodobě brzděné byrokracií, která posunuje ČR do třetího světa a nepřímo nutí domácnosti platit vysoké ceny bydlení.
Vyhlídky stavebnictví jsou další měsíce i nadále příznivé. Předpokládáme však, že se tempo výstavby bude postupně snižovat a vývoj nových zakázek tomu ostatně napovídal už v závěru loňského roku. Podstatným faktorem zůstává ochota veřejného sektoru investovat, a to zejména v době, kdy ekonomika ztrácí na tempu. Otázkou však je, zda v důsledku expanze sociálních výdajů nebude časem docházet k seškrtávání státem financovaných investičních akcí.
Petr Dufek
ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.