EUR 24.430

USD 21.891

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.430

USD 21.891

08. 04. 2019

Do černých čísel se v únoru vrátil nejenom průmysl, ale i stavebnictví

 

Po lednovém propadu, za nímž rozhodně nestál nedostatek zakázek, ale počasí a vysoký srovnávací základ, se výsledky stavebnictví opět vrátily k normálu. V únoru se jeho produkce zvýšila meziročně o téměř 6 % a to jak zásluhou inženýrského stavitelství, tak především toho pozemního. I nadále pokračuje boom soukromé výstavby komerčních nemovitostí a inženýrských staveb financovaných veřejným sektorem.  


Kde jsou naopak výsledky stále spíše sporné, je bytová výstavba. Dokončilo se sice o čtvrtinu více bytů než loni v únoru, nicméně vzhledem k tomu, že jsou z většiny dávno prodané, situaci na realitním trhu už vlastně neovlivní. Naopak výstavba nových bytů stále zaostává a oproti loňskému únoru poklesla o necelá dvě procenta.
S ohledem na výsledky předchozích měsíců lze i nadále tvrdit, že se nových bytů se staví méně než v době recese. Jejich přetrvávající deficit je stále patrný zejména v Praze a Středočeském kraji. Rekordní ceny bytů jsou pak už jen důsledkem velmi slabé nabídky dlouhodobě brzděné byrokracií, která posunuje ČR do třetího světa a nepřímo nutí domácnosti platit vysoké ceny bydlení.
Vyhlídky stavebnictví jsou další měsíce i nadále příznivé. Předpokládáme však, že se tempo výstavby bude postupně snižovat a vývoj nových zakázek tomu ostatně napovídal už v závěru loňského roku. Podstatným faktorem zůstává ochota veřejného sektoru investovat, a to zejména v době, kdy ekonomika ztrácí na tempu. Otázkou však je, zda v důsledku expanze sociálních výdajů nebude časem docházet k seškrtávání státem financovaných investičních akcí.
Petr Dufek
ČSOB

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Trendy – vysoká poptávka po rezidenčním bydlení, změny v prodeji a mylné vize o práci z domova

Situace na trhu s nemovitostmi přinesla v uplynulých dvou letech kvůli koronakrizi změny několika trendů. Změny se týkají rezidenčních i komerčních nemovitostí. Schůzky v souvislosti s nákupem nemovitosti totiž probíhají povětšinou online a na podpis smluvních dokumentů je potřeba více času. Navíc enormně vzrostla poptávka po rezidenčním bydlení a nemovitostech jako investici.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 01. 2022

Nových bytů se v Brně vloni prodalo nejvíce za posledních 13 let

Rezidenční trh v Brně zažil v uplynulém roce období plné extrémů. Prodalo se rekordní množství nových bytů od ekonomické krize – celkem 1192, a to i navzdory turbulentnímu vývoji hypotečních sazeb. Rekordní byly také investice kupujících do nových bytů. Celkem lidé za nové byty v Brně utratili více než 6,5 miliardy korun. Po dlouhé době se ovšem zlepšila […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 01. 2022

Komentář: ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

V pátek zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 zdejší byty v průměru podražily o 22 %. S takto vysokým nárůstem se ČR drží v čele celounijního žebříčku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *