EUR 25.410

USD 21.683

REPO sazba ČNB 0.75 %

Inflace 4.1 %

EUR 25.410

USD 21.683

Text: Jana Zámečníková

07. 08. 2017

Dokončené byty v Praze: Blýská se na lepší časy?

Z aktuálních dat Českého statistického úřadu o stavebnictví a bytové výstavbě vyplývají dvě zajímavá fakta. Stavebnictví jako celek stejně jako v květnu pokračovalo v trendu kladných hodnot (meziročně rostlo o 8,5 procenta), což lze přisoudit zejména sezónní špičce, která je pro tento obor v červnu obvyklá. Mile překvapila ale i čísla týkající se zahájených a dokončených bytů v Praze. Růst cen bytů jde totiž ruku v ruce s převisem poptávky nad nabídkou, proto je aktuální pozitivní trend v nárůstu počtu dokončených bytů dobrou zprávou pro všechny, kteří o novém bydlení uvažují. Za první pololetí totiž bylo v Praze dokončeno 2348 bytů, což je o 13 stovek více, než v nejslabším roce 2011 a o stovku více než za stejné období loňska. 


 
Jestliže se podíváme na bytovou výstavbu z hlediska dokončených bytů, jejich počet se za první pololetí velmi pomalu blíží hodnotám, které by byly potřeba k pokrytí potřeby nových bytů v nadcházejících letech. Do roku 2030 se totiž podle strategického plánu Prahy může počet obyvatel metropole zvýšit až o 160 tisíc. Je tedy zřejmé, že současné tempo na pokrytí potřeb bydlení stačit nebude. Museli bychom se dostat nejméně na čísla z roku 2009, kdy se roční přírůstek nových bytů pohyboval minimálně okolo 6000 a to zcela opomíjíme jakoukoli obnovu bytového fondu, který je v Praze vůbec nejstarší v zemi.
Ve druhém pololetí očekáváme o něco málo vyšší tempo dokončovaných bytů než v první polovině roku. Celkem by tak letos mohlo v Praze vzniknout 5400, tedy o 400 více než loni. Růst proti loňsku očekáváme i u zahajovaných bytů, které se loni propadly na kritických 1707 pro celou Prahu. Podobně uvažuje i Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Jeho prezident Václav Matyáš nedávno uvedl, že doufá, že pozitivní trend zahajovaných bytů z prvních měsíců roku bude pokračovat i v druhém pololetí.
Teprve čas ukáže, jaký dopad bude mít nedávno přijatá novela stavebního zákona. Zkrácení povolovacích procesů, které by měla alespoň v některých případech přinést, by totiž mohlo zajistit růst dokončených bytů i v následujících letech.
Praze by také prospělo rozpohybování rozvojových území, která mnohdy dlouhá léta čekají na změnu územního plánu. Na území Prahy je i v širším centru několik brownfieldů, které by bylo možno téměř okamžitě využít k rozvoji města a ke zvýšení dostupnosti bydlení. Úředníci by proto měli využít dlouhodobou připravenost developerů a konečně sejmout stavební uzávěry, které bezdůvodně blokují rozvoj města.
Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group a.s.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu: Jak vypočítat odvody?

Chcete-li si postavit rodinný dům na pozemku, který podléhá ochraně jako součást zemědělského půdního fondu, musíte nejprve požádat o jeho odnětí. Jednou z náležitostí žádosti o odnětí je také výpočet příslušných odvodů, které musíte následně zaplatit. Jak tyto odvody vypočítat?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

23. 09. 2021

Rozhovor: Jaké jsou výhody i případná úskalí družstevního bydlení?

Družstevní bydlení v minulosti tvořilo velkou část nabídky nemovitostí na českém trhu. Po roce 1989 se situace změnila a trendem bylo převést nemovitost do osobního vlastnictví. Zájemci o družstevní bydlení postačí 20 % z ceny nemovitosti a být solventní. Členem bytového družstva se lze stát i ve vyšším věku, vstoupit do něj může rovněž cizinec. Jaké další […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

22. 09. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.