Středa 22. května. Svátek má Emil.

Doufám, že radnice bude dostatečně silná, aby své zájmy v Praze prosadila

12.11.2018 12:11 Tisková zpráva:

Lídři Pirátů Zdeněk Hřib, Prahy Sobě Jan Čižinský a Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil dnes podepsali koaliční smlouvu. Nová pražská koalice se podle programového prohlášení mimo jiné zaměří na stavbu silničních okruhů a metra D, umožní výstavbu na brownfieldech a chce také opravovat byty.

Plány nové radnice se jeví rozumě. Bude ale záležet na zdánlivých maličkostech, jak moc budou s tímto programem úspěšní. Některé projekty jsou v chodu a je nutné je dotáhnout. Mezi na patří například Metropolitní plán, humanizace magistrály nebo spousta projektů vzešlých z architektonických soutěží, pro které je změna na radnici obdobím nejistoty.

Nové vedení Prahy chce umožnit výstavbu v bývalých průmyslových zónách, takzvaných brownfieldech. Ty lze chápat jako takovou zásobu volných ploch v jinak zastavěném a uceleném městě. Jsem rád, že některé z nich přečkaly ta horší a divočejší údobí novodobé historie města. Dávají nám možnost výrazně pomoci některým čtvrtím při jejich rozvoji. Jde tak tudíž o to, jak se v těchto oblastech bude stavět. Jestli si v nich město prosadí své zájmy, které by neměly být primárně komerční, ale naopak tvořivé a měly by zohledňovat potřeby místních obyvatel. Proto tu také město je, aby zastupovalo zájmy těch, kteří v něm žijí a nemají tolik času, aby si ho řídili sami.

Otevření prázdných budov města k nějakému smysluplnému využití je počin, který pro město obecně pozitivní. Je pravda, že tento nápad mělo již i několik bývalých vedení města. Úskalí však bylo v tom shodnout se na tom „komu, za co, jak a na co“. Na tom většina jednání zkrachovala. Ten samý prostor můžete pronajmout jako bydlení pro seniory nebo Airbnb hotel.

Doufám, že radnice bude dostatečně silná aby své zájmy v Praze prosadila. My jako architekti budeme doufat, že jsou to zájmy na té pozitivnější části spektra.

Štěpán Toman, architekt

Architektonické studio Ting

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *