EUR 25.615

USD 22.012

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.615

USD 22.012

05. 05. 2015

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Duben zamával s cenami hypoték

 


 

Konkurenční soupeření bank pokračuje. Převážná část zásahů do úrokových lístků se tentokrát udála na začátku měsíce. Obousměrné přenastavení úrokových sazeb jako první oznámila UniCredit bank, následovala Oberbank, Komerční banka a Expobank. Výsledek? Hodnota titulního indexu průměrných nabídkových sazeb hypoték (GOFI 70), který s vysokou mírou úspěšnosti predikuje vývoj respektovaného ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX, klesla v průběhu dubna o dalších 9 setin procentního bodu na 2,15 %. Pokles úrokových sazeb již trvá 17 měsíců v řadě. Naposledy sazby nepatrně povyrostly v listopadu 2013. 

clipboard0687

Oproti dubnu loňského roku je nyní hodnota indexu o 67 bazických bodů níže. Zatímco loni v dubnu při úrokové sazbě 2,82 % vycházela měsíční splátka 2milionové hypotéky s 20letou splatností na 10 913 Kč, nyní je to 10 260 Kč. Během 12 měsíců klesla výše měsíční splátky modelové hypotéky o 653 Kč.

clipboard0688Tip: Pro vizualizaci alternativních variant hypoték můžete využít naší kalkulačku Srovnání dvou hypoték

REKLAMA

Pokles úrokových sazeb jsme zaznamenali i v ostatních dvou sledovaných kategorií fixních sazeb. Průměrná nabídková sazba hypoték do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) meziměsíčně klesla o 7 bazických bodů na 2,26 %. Hypotéky do 100 % LTV nyní banky nabízejí v průměru se sazbou 3,34 %.

Hodnota indexu GOFI VAR 70 meziměsíčně klesla o 8 b.p. na 2,37 %. V případě indexu floatových sazeb je však příčnou poklesu hodnoty technická změna, kdy jsme v rámci indexu začali nově monitorovat také nabízenou floatovou sazbu Hypoteční banky navázanou na 1měsíční PRIBOR*. Navzdory zmíněnému poklesu však rozdíl mezi průměrem fixních a variabilních sazeb stále dosahuje více než 2 desetin procenta. 

Když hypotéku, tak jedině s akční cenou

Banky v letošním roce na nic nečekaly a od začátku roku střídají jednu kampaň za druhou. Za uplynulé 4 měsíce registrujeme 95 akčních nabídek**. Loni za stejné období to bylo 78. Kromě nárůstu počtu kampaní v letošním roce pozorujeme také prodlužování období trvání kampaní. Výsledkem příznivých cen a dostupnosti hypoték je rekordní objem sjednaných hypoték převyšující loňské výsledky o více než 8 mld. Kč. Celkově banky za první čtvrtletí rozpůjčovaly prostřednictvím hypoték více než 38 mld. Kč.

REKLAMA

clipboard0689

Z pohledu struktury akčních nabídek letos i nadále převažují kampaně spočívající v úspoře na poplatku za zpracování úvěru (37 %). Vedle toho samozřejmě banky lákají na snížení úrokových sazeb: 19 % akcí spočívalo v dočasně snížené sazbě (sazba je zpravidla vyhlašovaná bankou plošně), v 10 % případů banky nabízely slevu na úrokové sazbě (slevu získávají pouze vybraní klienti po splnění bankou daných podmínek (doba splatnosti, fixace, pojištění apod.). Vzhledem k erozi standardních poplatků za vyřízení a správu úvěru, které pomalu mizí ze sazebníků bank, nabízejí banky stále častěji akční slevu či odpuštění poplatku za vyhotovení odhadu zástavní hodnoty nemovitosti. Podíl těchto kampaní jsme začali sledovat na konci loňského roku, letos se „odhady“ podílely na celkovém počtu realizovaných kampaní 8 procenty.

Úrokové sazby na křižovatce?

Na konci dubna registrujeme znatelný nárůst úrokových sazeb na mezibankovním trhu. Ceny na 3,5 i 10 letém úrokovém swapu vzrostly skokově o více desetinu procentního bodu, což by mohlo signalizovat obrat ve vývoji úrokových sazeb hypoték. Podobný skokový nárůst jsme však zaznamenali na konci února a v praxi se nic nedělo, ba naopak. Nabídkové sazby dál pokračovaly v poklesu a hodnota titulního indexu klesla v součtu o bezmála 2 desetiny procenta. Apetit bank po nových hypotékách je obrovský a je zřejmé, že podobné výkyvy dokáže trh absorbovat. Podle dat MMR se téměř všem bankám v prvním čtvrtletí dařilo v objemu nově sjednaných hypoték výrazně růst, což ještě podpoří jejich růstové ambice. 

REKLAMA

Poptávka po hypotékách a zájem bank o nové klienty a snaha o navýšení tržního podílu budou tedy podle našeho názoru i nadále pozitivně působit na možný další pokles úrokových sazeb. Tempo poklesu indexu nabídkových sazeb GOFI 70 a následně i FINCENTRUM HYPOINDEXu však pravděpodobně zpomalí a přiblíží se hranici 2 %. Zda, a případně kdy, by mohla být prolomena hranice 2 procent, si nyní netroufáme říct. Individuálně však platí, že klienti s bezproblémovou úvěrovou historií, dostatečnými příjmy a alespoň 10 % vlastních prostředků mohou dosáhnout na sazby pod touto hranicí. Záleží na výběru správné banky a vyjednávacích schopnostech klienta nebo hypotečního specialisty.

…………………………

Pozn.

* PRIBOR (Prague Interbank Offered Rate) pražská mezibankovní nabídková úroková sazba 

* * akční nabídky monitorujeme na měsíční bázi. Pokud banka například nabízí slevu ze zpracovatelského poplatku po dobu 3 měsíců, evidujeme tuto akční nabídku jako 3 akce.

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, banky, Česká tisková kancelář (ČTK), www.financninoviny.cz

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Stopka - dopravní značka

Aktuální sazby hypoték: ČNB zvýšila sazby. Končí hypotéky s dvojkou na začátku?

Nečekané razantní zvýšení základní sazby ČNB se již začíná promítat do úrokových sazeb hypoték. Na začátku října se jako první v reakci na krok ČNB odhodlala ke zdražení hypoték skupina ČSOB a následně se přidala i Česká spořitelna. Hypotéky s dvojkou na začátku začínají mizet ze sazebníků bank.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

05. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.