Neděle 22. října. Svátek má Sabina.

Ekospol je dlouhodobým lídrem trhu, rozhodl soud. Žalobu Central Group zamítl

12.05.2016 02:05 Tisková zpráva:

Central Group v žalobě tvrdil, že se Ekospol označováním za lídra trhu dopouští nekalé soutěže. Tuto mylnou konstrukci však soud zcela vyvrátil. „V daném případě není sporným, že žalovaná společnost (Ekospol) patří na českém trhu v bytové výstavbě dlouhodobě mezi nejúspěšnější podnikatele, o čemž svědčí délka jeho podnikání, mediální pozice, i výsledky konkrétní činnosti (prodej bytů apod.) za poslední období. Není přitom z tohoto pohledu podstatné, zda za to které konkrétní období je v tabulkových číslech aktuálně lepší žalobce či žalovaný, neboť tato čísla se mohou průběžně měnit. Za podstatné soud považuje, že žalovaný (vedle žalobce) patří stabilně mezi několik lídrů na českém trhu bytové výstavby,“ píše soud ve svém rozsudku[1] a žalobu označuje v celém rozsahu za nedůvodnou.

Central Group dále u soudu tvrdil, že označování Ekospolu jako lídra trhu může poškodit zákazníky Central Group, kteří se jen na základě tohoto tvrzení mohou rozhodnout uzavřít smlouvu o koupi bytu s jiným partnerem. Pražský soud však má o klientech Central Group vyšší mínění, když mimo jiné tvrdí, že „užití slovního výrazu lídr v jednotném čísle žalovaným s ohledem na výše uvedená zjištění a závěry, nemůže mít na zákazníka tak zásadní vliv, aby tím byla žalovanému poskytnuta ve vztahu k žalobci jako soutěžiteli neoprávněná soutěžní výhoda1.

Podobného názoru byl i nadřízený Vrchní soud v Praze, který tuto středu zamítl odvolání společnosti Central Group proti rozsudku soudu prvního stupně. „Jsem rád, že oba soudy uznaly nesmyslnost žaloby, a jen mě mrzí, že se musely zabývat takovou banalitou namísto řešení závažnějších věcí. Kroky Central Group z poslední doby včetně této nesmyslné soudní žaloby jsou podle nás daleko za hranou slušného a férového konkurenčního boje. Nepoškozuje to jen Ekospol, ale zásadním způsobem to podrývá důvěryhodnost celého rezidenčního trhu. Proto bychom uvítali, kdyby podobné podpásové výpady ustaly,“ prohlašuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol, která na trhu úspěšně působí už 24 let.[1] Viz rozsudek Městského soudu v Praze, č.j. 41Cm 7/2015 – 24

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *