EUR 24.425

USD 21.488

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.425

USD 21.488

11. 06. 2019

Euler Hermes očekává letos růst stavební výroby, komplikované legislativě navzdory

 

Přestože loni růstová dynamika v oblastech průmyslu a zahraničního obchodu zpomalovala, stavebnímu sektoru se dařilo. Celková stavební produkce vzrostla v roce 2018 o 8,4 % vlivem několika zásadních faktorů: nárůstu produktivity práce ve stavebnictví (+ 8,8 % oproti roku 2017) a souběžnému umírněnému růstu reálné mzdy (+ 5,9 %). 


Výkon stavebnictví loni ovlivnil rovněž růst veřejných i soukromých investic – rostoucí poptávka po komerčních i rezidenčních nemovitostech, růst bytové výstavby v souvislosti s vyššími investičními možnostmi českých domácností a pokroky v čerpání prostředků z evropských fondů. S růstem poptávky po stavebních pracích rostly loni také ceny stavebních prací i materiálů.
Podle Ivy Paluskové, Country Managerky společnosti Euler Hermes, bude v letošním roce opět omezujícím faktorem realizace veřejných zakázek složitá legislativa, v důsledku které máme v ČR jeden z nejpomalejších povolovacích procesů staveb na světě. Problematická jsou také kritéria výběru společnosti při zadávání státních i městských stavebních zakázek. „Zdá se, že rozhodujícím kritériem je cena stavby, bez ohledu na způsobilost společnosti dokončit zakázku za dohodnutou cenu, v dohodnuté kvalitě a termínu. Zvláště problematické se ve výsledcích ukázaly některé velké stavby realizované v minulých letech významnými českými společnostmi v Rusku.“
Stejně tak jako napříč celou českou ekonomikou se i ve stavebním sektoru projevuje nedostatek pracovních sil. V roce 2018 stavební sektor také zaznamenal mírný pokles počtu pracovníků (- 0,4 %). Negativně by se na výsledcích sektoru mohlo projevit také předpokládané snížení objemu prostředků z fondů EU vymezených České republice pro období nadcházejících let. „Naopak pozitivně výsledky analýz hodnotí snahy vlády o přispění k oživení stavebního trhu, zjednodušování legislativních opatření směřujících k celkovému zrychlení povolovacího procesu staveb. I přes veškeré problémy, které se v českém stavebnictví projevují, lze letos očekávat růst stavební výroby, i když pomaleji než tomu bylo loni,“ komentuje výhledy českého stavebnictví Iva Palusková.
Tisková zpráva Euler Hermes

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.7 Aktuální výše Hypoindexu

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%
Historie vývoje


Související články

Šest pravidel při plánování udržitelné stavby

Ani oblasti stavebnictví se nevyhýbá moderní trend vyzývající ke snaze o větší udržitelnost a k svědomitějšímu přístupu vůči životnímu prostředí. Ekologický faktor se tak stává důležitým aspektem, který promlouvá do nákupních preferencí zákazníků hobby marketů. Jak vybírat, aby byl váš projekt skutečně „zelený“ a na jaké další aspekty si dát pozor? Odpovědi přináší následující článek.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

30. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *