EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

15. 06. 2018

0 komentářů

EXPORTU ČESKÉHO NÁBYTKU SE DAŘÍ

 

Zástupci českých nábytkářů, vlastníků lesů i některých ministerstev diskutovali o stavu v českém lesnictví a nábytkářství. Vývozu českého nábytku se podle nich daří a stále roste. Čeští nábytkáři ročně vyrobí přibližně zboží přibližně za 45 miliard korun. Napomáhá tomu i certifikace lesních porostů v Česku. Debatu pořádal Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny na půdě dolní komory.

Loading



 


Tajemník Asociace českých nábytkářů Tomáš Lukeš upozornil na úspěšnost českých výrobců nábytku. Poptávka podle něj vzrůstá a daří se především exportu. Zákazníci si přejí kupovat certifikované výrobky a zajímají se o ekologické aspekty. „Nábytkáři vyváží úspěšně zejména do zemí EU, nejvíce do Německa. Lídrem na trhu jsou pro nás státní Lesy ČR,“ doplnil Lukeš.
Přesto, že hlavním tématem debaty ve sněmovně byla certifikace se zkratkou FSC (Forest Stewardship Council), v ČR dominuje certifikát PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification). Touto značkou je certifikováno zhruba 70 % všech českých lesů. Zkratka PEFC také převažuje v Německé spolkové republice, Rakousku a dalších zemích Evropy i světa.
Tomáš Duda, ředitel české pobočky FSC ČR, který na akci mluvil o benefitech FSC certifikace připustil, že celý systém jejich pravidel je nutné momentálně revidovat. Podle jeho odhadu to bude nejdříve ve druhé polovině 2019.
Zástupci Lesů ČR a Vojenských lesů vedle ekonomických aspektů certifikace upozornili také na praktické aspekty používání FSC certifikace. „Pokud by byl systém FSC skutečně tak ekonomicky výhodný, nebyl by v Česku vlastník lesa, který by ho neměl. Dalším problémem je to, že kritéria FSC nedovolují lesníkům účinně bojovat s kůrovcem“, varoval Pavel Češka z Vojenských lesů a statků ČR.
Podobnou otázku si klade náměstek Eduard Muřický z Ministerstva průmyslu a obchodu. „Proč vlastníci lesů sami dobrovolně volí raději PEFC než FSC? Certifikát FSC převažuje například v Rusku a je jasné, že čím déle na východ, tím je míra přísnosti menší. Jsem přesvědčen, že FSC by měl respektovat více potřeby zemí Visegradské skupiny. Rusko rozhodně není žádným vzorem ekologie. 
Ministerstvo zemědělství považuje současný národní standard certifikace dřeva za vyhovující a mělo by být na vlastnících lesů, aby si vlastníci sami vybrali. „Duální certifikace (PEFC i FSC) za peníze daňových poplatníků nedává smysl“, podotkl za ministerstvo Václav Stránský.
„Podpora vyšší míry zaměstnanosti ve venkovských regionech stejně jako rychlé ozdravění a stabilizace lesních ekosystémů přihlášením se k certifikaci systémem FSC je pouze proklamativní demagogie, uvedla Andrea Pondělíčková výkonná tajemnice Lesnicko – dřevařské komory.
„Se zavedením certifikace FSC na lesních majetcích jsou spojeny poměrně vysoké náklady, což je důvod velmi nízkého zájmu vlastníků lesů. Doposud jsem se nesetkal s žádným bonusem, který by náklady na zavedení značky FSC kompenzoval,“ uvedl Petr Jelínek ze Sdružení obecních a soukromých lesů.
Jana Čacká z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů na závěr připomněla, že někdejší velký zastánce certifikace FSC organizace Greenpeace letos v březnu oznámila[1], že už v tomto systému neobnoví svoje členství.


[1] Viz https://www.greenpeace.org/international/press-release/15589/greenpeace-international-to-not-renew-fsc-membership/

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *